„Pravo da vam kažem, nejasno je na koji način pojava još jednog gasovoda u Evropi preti evropskoj energetskoj bezbednosti. Radi se o diversifikaciji puteva isporuka energetskih resursa što je zahtev same EU, čija članica je Varšava“, rekla je Zaharova.
Ona je podsetila da je „Severni tok 2“ skoro 2.000 kilometara kraći od postojećeg gasovoda koji ide preko Ukrajine.
„Cena transporta gasa preko novog gasovoda, prema proračunima, biće nekoliko puta niža od cene gasa koja ide iz pravca Ukrajine. To je dostupna informacija, ali bih je ponovila kao odgovor na ove izjave poljske strane. ’Severni tok 2‘ se gradi na bazi savremenih tehnologija koje značajno smanjuju rizike od havarije i emisije štetnih gasova“, dodala je Zaharova.
Ona je naglasila da se protivnici izgradnje „Severnog toka 2“ ne rukovode pitanjima energetske bezbednosti Evrope i ekologije, već strahovima za sopstvenu korist i ulogu u evropskom energetskom sistemu.
„Svaka evropska država ima pravo da kupuje gas iz gasovoda ili prirodni naftni gas, nikoga ne treba obmanjivati. Ako na štetu sopstvene ekonomije i protiv sopstvenih interesa neko kupuje skuplju robu, to se naziva političkom odlukom. Tako da se radi o klasičnoj politizaciji saradnje čime se u ovom slučaju bavi Varšava, a ne Moskva“, zaključila je ona.