„Tokom sastanka su razmenjena mišljenja o situaciji u Siriji, pre svega o političkom rešavanju i procesu formiranja komiteta za analizu aktuelnog ustava“, saopštila je pres-služba.
Asad je, kako je saopšteno, obavestio rusku delegaciju o tome da pojedine zapadne države i dalje vrše pritisak na Sirijce i nameću im svoju volju, mešajući se u proces političkog rešavanja krize. To, kako je naveo, može da bude prepreka za postizanje napretka.
Sirijski predsednik je naveo da njegova zemlja nastavlja da sarađuje sa svim državama koje su zainteresovane za borbu protiv terorizma i obnavljanje stabilnosti. On je istakao da Sirija ostaje dosledna svom pravu da ne dopusti stranim državama da se mešaju u njene unutrašnje poslove.
Tokom razgovora je, kako je navedeno, bilo reči i o povratku sirijskih izbeglica u svoje domove, što je jedan od prioriteta aktuelne sirijske vlasti.
Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov saopštio je ranije da Moskva ne vidi razloge za forsiranje rada na stvaranju ustavne komisije u Siriji. Plan stvaranja te komisije u Ženevi bio je rezultat sirijskog nacionalnog kongresa u Sočiju.
Specijalni predstavnik SAD za sirijski dijalog Džejms Džefri je ranije rekao da sirijske vlasti odugovlače s procesom sazivanja komiteta i zapretio strožim međunarodnim sankcijama Damasku u slučaju da Asadova vlada odbije da radi na tom projektu.