Iako je najavljen kao nestranački, učesnici nose transparente sa političkim porukama, a jedan od njih je transparent sa likom Plenkovića, ispod kog je citiran stih Antuna Gustava Matoša: „U šarmantnoj pozi (moderni poganac), najmio ga stranac, da nam metne lanac…“
Drugi pak transparent poručuje: „Hrvatski narode i branitelji, ujedinimo se. Ne dozvolimo udbašima, komunistima i srpskoj politici da nas ponižavaju i uništavaju“.
Protest je podelio hrvatsku javnost, ali i sam HDZ, jer ga neki doživljavaju kao izraz nezadovoljstva kranje desnice premijerom Andrejem Plenovićem i njegovom politikom.
U prilog tome govori činjenica da protest organizuje gradonačelnik Vukovara, koji je iz redova HDZ-a, u kom ima punu podršku desnog krila te stranke, na čijem čelu je takođe Plenković.
Protest se održava uz protivljenje premijera, koji nije isključio mogućnost da će učesnici iz redova HDZ-a možda snositi sankcije.
Prema pisanju riječkog „Novog lista“, učesnici protesta su u Vukovar stigli iz mnogih hrvatskih gradova, ali i iz susedne Bosne i Hercegovine.
Autobusima i automobilima oni su doputovali iz Rijeke, Zagreba, Odžaka, Zaprešića, Škabrnje, Zadra, Koprivnice, Vinkovaca, Gospića…
Inači, mediji javljaju da su među prisutnima i brojne viđenije osobe, kao što su televizijska ikona ekstremne desnice Velimir Bujanec, saborski zastupnik opozicionog Mosta Miro Bulj, penzionisani general Ljubo Ćesić Rojs, koji je u Vukovar stigao iako ovaj skup nema podršku njegovog „Generalskog zbora“.
Tu su sadašnji i bivši desničari HDZ-a: Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih iz stranke Nezavisni za Hrvatsku, Ines Strenju Linić iz Mosta, Stevo Culej iz HDZ-a, zatim Željko Glasnović, Darko Milinović, Hrvoje Zekanović iz HRAST-a, kao i šefica udruženja „U ime obitelji“ Željka Markić…
Novinar Davor Tomšić u analizi objavljenoj na portalu „Indeks“ piše da HDZ sada mora da pojede „odvratnu nacionalističku kašu, koju kuva 28 godina“.
Autor, naime, konstatuje da su „tipovi“, koji su na desničarenju ostvarili sasvim pristojnu egzistenciju, zaključili da dugoročno s ovakvim HDZ-om u pitanje dolazi i njihova egzistencija.
Doduše, navodi, nije posve jasno na osnovu čega su to zaključili, jer Plenković nije pokazao ama baš nikakvu odlučnost da se reši nacionalističkog balasta koji verovatno ne pripada njegovom političkom i životnom habitusu.
„Plenković se s takvima obračunava tek kada oni potegnu prvi metak“, piše autor i dodaje da oni koji će danas predvoditi protest neće priznati da su u pitanju neki lični i egzistencijalni razlozi usmereni direktno protiv Plenkovića, nego će, sasvim izvesno, govoriti o žrtvi Vukovara i procesiranju ratnih zločina.
„Ali, pravi cilj je zapravo pokazati moć i snagu. Baš kao što je to bio slučaj na (splitskoj) Rivi 2001. godine. Za to će biti potrebni i oni koji će tamo doći jer HDZ ne smatraju dovoljno desnim. Ali, to uverenje zapravo nema potpuno realno uporište“, navodi se u analizi.
Konstatuje se i da, iako je Plenkovićeva vlada zapravo dosta ideološki varijabilna, ni desnije HDZ-ove vlade nisu odavale počast ustašama i nisu rehabilitovale ratne zločince, kao što su to činili Plenkovićevi i HDZ-ovi ministri.
Nisu, dodaje se, ni preko Komisije za suočavanje s prošlošću zapravo legitimisale ustaški pozdrav „Za dom spremni“, kao što je učinila aktuelna Plenkovićeva vlada.
Navodi se i da je priča o onima koji predvode ovaj vukovarski protest veoma zanimljiva, a reč je o ljudima koji su uveliko povezani s ratom, ali gotovo svi imaju i drugi zajednički imenitelj, a to je — HDZ.
Autor konstatuje da vukovarski protest ipak nije velika pretnja za Plenkovića, te da premijer to zna i da zato, kako kaže, verovatno preterano ne strahuje od današnjeg okupljanja.
„HDZ će danas, ako ništa drugo, barem kušati deo onoga što kuva 28 godina“, navodi autor.