Naime, američka komanda za specijalne operacije je već ponudila grantove kompanijama koje bi mogle da otkriju i poboljšaju tehnologiju mitraljeza „Kalašnjikov“, modernizovanog krupnokalibarskog NSV „Utes“ i da proizvedu njihove kopije.
Pritom, američka vojska zatražila je od potencijalnih proizvođača da sami pronađu skice, neophodne komponente i materijale, jer im komanda neće pomoći u tome.
Takođe se naglašava da će osnovni uslov za finansiranje kandidatskih kompanija, u slučaju njihovog uspeha, biti izrada kopija ruskog oružja strogo na teritoriji SAD sa korišćenjem detalja i materijala koji su takođe napravljeni u zemlji. Osim toga, proizvodnji će imati pristup samo američki građani.
Publikacija ne isključuje da su dva ruska mitraljeza samo početak i da će u budućnosti možda Američkoj komandi za specijalne operacije biti potrebne kopije i drugih stranih oružja.
Časopis ističe teoriju da je inicijativa verovatno povezana sa činjenicom da SAD nameravaju da snabdevaju kopijama razne grupe u nestabilnim regionima poput Sirije ili Iraka, i zbog toga Vašington ne želi da „na tržištu moli za rusko oružje“.
U koncernu „Kalašnjikova“ su izjavili da takve želje još jednom naglašavaju pouzdanost i kvalitet ruskog oružja. Na drugoj strani, u državnoj korporaciji „Rosteh“ su izjavili da će se proizvodnja krupnokalibarskog mitraljeza NSV „Utes“ bez kontaktiranja „Rosoboroneksporta“ smatrati nelegalnim kopiranjem proizvoda i krađom.