„To je, zapravo, pravi razlog, a sve ostalo je manje ili više sporedna pojava… Mi unapređujemo saradnju, iako je Srbija vojno neutralna i nemamo težnje da budemo deo bilo kojeg Vojnog saveza“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon otvaranja vežbe „Srbija 2018.“ u Mladenovcu, prenosi B 92.
On je rekao da je Srbija, na racionalnom nivou, zadovoljna saradnjom sa NATO-om, a da je nepopularnost tog Saveza posledica emotivnih i psiholoških pitanja. Vučić je izrazio uverenje da će građani Srbije znati da cene to što je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u nekoliko navrata izrazio žaljenje zbog civilnih žrtava u NATO bombardovanju 1999. godine.
„Nema nikoga u ovoj zemlji ko mrzi Stoltenberga. Srbi ne vole ono što se dešavalo na Kosovu i 1999. godine, ali ako bi Jens bio prisutniji, bio bi to dobar put da unapredimo saradnju“, rekao je Vučić.
Odgovarajući na pitanje kako NATO može da promeni percepciju u srpskom javnom mnjenju, Stoltenberg je rekao da je najbolji način da se nastavi zajednički rad, poput današnje vežbe.
„Ova vežba je dobra za Srbiju, za region i ceo NATO. Dela govore glasnije od reči i najbolje što možemo da uradimo, jeste da pokažemo da smo u prilici da osnažimo partnerstvo“, rekao je on.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je danas da taj Vojni savez u potpunosti poštuje neutralnost Srbije i činjenicu da ne postoji težnja za ulaskom u Severnoatlantsku alijansu i još jednom izrazio žaljenje zbog, kako je rekao, nevinih žrtava u bombardovanju 1999. godine.
Nakon otvaranja međunarodne vežbe „Srbija 2018.“ u Mladenovcu, Stoltenberg je rekao da je svestan kontroverzi koje prate NATO u Srbiji zbog bombardovanja 1999. godine i da taj rat i dalje predstavlja bolno sećanje za mnoge, naročito za one koji su izgubili nekog bliskog.
Stoltenberg je rekao da žali zbog svakog nevinog izgubljenog života i ponovio da je ideja te akcija bila da se zaštite civili.
Prema procenama, u NATO bombardovanju 1999. godine poginulo je oko 1.000 vojnika i policajaca i oko 2.500 civila.
„Prošlost ne možemo da zaboravimo, ali možemo da idemo dalje u budućnost“, rekao je Stoltenberg i dodao da partnerstvo donosi korist i Srbiji i NATO-u, a takođe je podsetio na sve zajedničke programe koji su obavljeni u prošlosti, poput uništavanja mina i viška naoružanja, prekvalifikaciju viška vojnog kadra i drugo.
On je ponovio da je NATO posvećen bezbednom i sigurnom okruženju za sve na Kosovu, uključujući i Srbe i da je dijalog Beograda i Prištine najbolji okvir za pronalaženje rešenja za sve zajednice.
Stoltenberg je rekao da je NATO svuda na Zapadnom Balkanu posvećen miru i stabilnosti i da su zemlje-članice NATO-a veliki investitori koji doprinose privrednom rastu Srbije.