Stav Švajcarske u vezi sa stvaranjem kanala za plaćanje koji ne uključuje SAD malo je verovatno da će se razlikovati od stava drugih zemalja, rekao je Rosije. Dodao je da njegova zemlja može da učestvuje u uspostavljanju alternative SVIFT-u.
„Ako u finansijskom sektoru postoje neki novi događaji, mi ćemo ih pažljivo pratiti. Ukoliko se pojavi novi platni sistem, svaka zemlja će u tome učestvovati, uključujući i nas, naravno, zašto da ne“, rekao je diplomata.
Podsetimo, SVIFT je osnovan u Belgiji, ali njegov odbor uključuje rukovodioce iz američkih banaka, tako da trenutni zakon omogućava administraciji SAD da deluje protiv banaka i regulatora širom sveta, zbog činjenice da ovaj sistem podržava većinu međubankarskih veza, povezujući preko 11.000 finansijskih institucija u više od 200 zemalja.
Ranije ove nedelje, šefica spoljnih poslova EU Federika Mogreini izjavila je da su preostali potpisnici iranskog sporazuma o nuklearnoj trgovini sarađivali na stvaranju nove platforme koja ne bi podrazumevala slanje novca preko SVIFT-a, kao globalnog sistema za transakcije.
Ovaj korak mnogi tumače kao odgovor na kontroverznu odluku američkog predsednika Donalda Trampa da se povuče iz nuklearnog sporazuma sa Iranom i ponovo uvede sankcije protiv Teherana. Vašington je takođe zapretio sankcijama zemljama koje posredno posluju s Iranom.