„Planira se da se njene trupe kreću po čitavoj zemlji, uključujući i problematičan sever“, navodi ovaj medij.
Za razliku od kosovske policije, Kosovskim bezbednosnim snagama (KBS) do sada je bila potrebna dozvola NATO-a, kao i poziv lokalnih vlasti da bi boravili u tri opštine na severu, naseljenim uglavnom Srbima, prenosi Tanjug.
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj kaže da više ne važi takvo ograničenje sada kada je paket za transformaciju KBS spreman.
„Nismo izostavili ni jednu sekvencu, samo celinu, pravo na vojsku, bez ikakvog ograničenja“, kazao je on.
Ovu izjavu dao je nakon njegovog sastanka sa američkim sekretarom odbrane Džejmsom Matisom.
Ambasada SAD: Podržavamo tranziciju KBS
Ambasada SAD u Prištini saopštila je večeras da ta zemlja nastavlja da podržava tranziciju kosovskih bezbednosnih snaga u profesionalnu vojsku i dodaje da nijedna zemlja ne može „staviti veto“ na ovu tranziciju, objavila je RTK, program na srpskom jeziku.
„Sjedinjene Države nastavljaju da podržavaju disciplinovanu, transparentnu tranziciju KBS-a u profesionalnu, multietničku NATO-interoperabilnu vojsku sa ograničenim mandatom teritorijalne samoodbrane. Nijedna zemlja ne može ’staviti veto‘ na ovu tranziciju“, navodi se u odgovoru iz ambasade SAD na pitanje RTK2 kakav je stav američke administracije povodom usvajanja amandmana od strane Komisije za unutrašnje poslove kosovske skupštine na Nacrt zakona o transformaciji KBS u vojsku.
Iz Ambasade kažu i da pozivaju kosovske političke lidere da osiguraju da se taj proces nastavi na „inkluzivan način koji odražava multietničku prirodu Kosova“.
„Od suštinskog je značaja da Kosovo, od ovog trenutka pa nadalje, blisko koordinira sa saveznicima NATO-a i da se angažuje sa svim svojim građanima dok tranzicija napreduje“, navedeno je u odgovoru za RTK2.