„Takvi potezi će, zapravo, dovesti do stabilizacije regiona, jer mi u slučaju potrebe možemo da zatvorimo vazdušni prostor tamo gde nam je to potrebno i, pre svega, naši vojnici u Siriji biće zaštićeni“, prokomentarisao je Jermakov izjavu pomoćnika američkog predsednika za nacionalnu odbranu Džona Boltona.
On je dodao da Moskva ne vidi ništa neobično u isporukama S-300 u Siriju i da svaka zemlja ima pravo da pruža vojno-tehničku pomoć svojim partnerima.
Isporuke S-300 predstavljaju „neotuđivo pravo svake države da pruži vojno-tehničku pomoć svojim partnerima“, rekao je Jermakov.
Ranije je Bolton kazao da će planovi Moskve da sirijskim trupama isporuči protivvazdušne raketne sisteme S-300 značiti „značajnu eskalaciju“ situacije u Siriji sa ruske strane.
Odgovarajući na pitanje može li Rusija, kako smatra Bolton, ponovo da razmotri svoju odluku, Jermakov je napomenuo da je to pitanje za Ministarstvo odbrane, ali je naglasio da je „doneta odluka o raspoređivanju sistema i da je ta odluka doneta odavno“.
„Ali su nam u određenoj fazi drugi naši partneri tražili da to ne radimo, dali nam argumente, uzeli smo ih u obzir. Sada je situacija takva da taj argument više nije tačan“, objasnio je on.
Jermakov je dodao da se SAD pretvaraju kada kažu da snabdevanje Sirije ruskim sistemima S-300 narušava njihovu nacionalnu bezbednost, jer su ti sistemi čisto odbrambeni.
I portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je da isporuke S-300 Siriji nisu usmerene protiv trećih strana.
Ti sistemi će se „primenjivati samo u interesu osiguravanja bezbednosti naše vojske“, odgovorio je Peskov novinarima na zahtev da komentariše izjave izraelskog premijera Benjamina Netanijahua da bi isporuke ruskih sistema mogle dovesti do eskalacije sukoba u Siriji.
Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu je 24. septembra objavio o merama za povećanje bezbednosti ruskih vojnika u Siriji kao odgovor na obaranje Il-20, a Rusija smatra da je za taj incident odgovoran Izrael. Prema njegovim rečima, u skladu sa naredbom predsednika, Moskva će opremiti komandne punktove sirijske protivvazdušne odbrane automatizovanim sistemima za kontrolu, koje imaju samo Oružane snage Rusije, a takođe će izvršiti elektronsko potiskivanje satelitske navigacije, avionskih radara i sistema veze ratnog vazduhoplovstva koji napadaju objekte na sirijskoj teritoriji, a što je najvažnije, u naredne dve nedelje će Siriji predati sistem S-300. Ministar je istakao da je Rusija 2013. godine na zahtev Izraela obustavila isporuke S-300 u Siriju, ali sada se situacija promenila i to ne krivicom Rusije.
Ruski avion Il-20, koji se nalazio na 35 kilometara od obale Sredozemnog mora, oboren je 17. septembra dok se vraćao u vazdušnu bazu Hmejmim. Istovremeno su četiri izraelska lovca F-16 napala sirijske objekte u Latakiji. Pri tome je, prema podacima Ministarstva odbrane Rusije, Izrael obavestio rusku stranu o tom vazdušnom napadu samo minut pre nego što je on počeo. Ministarstvo odbrane Rusije je saopštilo da su izraelski piloti, koristeći ruski avion kao štit, izložili Il-20 napadu protivvazdušne odbrane Sirije. Ruski avion je pogođen raketom sistema S-200. Poginulo je petnaest ruskih vojnika.