Indijski ekspert i predsednik istraživačkog fonda „Observer“ Samir Saran izjavio je na marginama Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku da Indija neće dozvoliti Americi da utiče na njihovu odluku, niti da se meša u rusko-indijske odnose.
„Mislim da ovde nema nikakvih problema. U poslednjih nekoliko godina Rusija je naš najpouzdaniji i najstabilniji partner, i tako će ostati. Nećemo dozvoliti da naši odnosi sa nekom trećom zemljom utiču na to partnerstvo. Imamo odličnu saradnju sa Rusijom u odbrambenoj industriji, kao i u političkoj sferi. Imamo nezavisno partnerstvo i sa Rusijom i sa SAD, pa ne bi trebalo pokušavati da se to ili neko drugo pitanje rešava na račun slabljenja odnosa sa drugim zemljama. Zbog toga, mi ćemo nastaviti da razvijamo naše partnerstvo sa Rusijom u oblasti odbrambene industrije. Za nas su veoma važni ti ugovori i ni u kom slučaju nećemo dozvoliti da, na primer, SAD na bilo koji način utiču na ovu situaciju i stavljaju veto na naše projekte“, istakao je ekspert.
Vašington je doneo zakon prema kome SAD mogu da uvedu sankcije trećim državama zbog kupovine ruskog oružja, mada Pentagon može da napravi izuzetke za određene zemlje. Stejt department je ranije tvrdio da je ubedio niz zemalja da odustanu od ugovora sa Rusijom, čija ukupna vrednost iznosi nekoliko milijardi dolara.
Međutim, indijski mediji tvrde da američke mere „ne rade“ i da nijedna država, bez obzira na sve američke pretnje, nije odustala od partnerstva sa Rusijom po pitanju kupovine savremenog oružja. Kao primer, navodi se čvrst stav Turske, koja ne odustaje od ideje da pojača svoj arsenal ruskim raketnim PVO sistemima.
Rusija i Indija su usaglasile uslove isporučivanja S-400 za cenu od šest milijardi dolara u maju ove godine, a isporuke bi trebalo bi da počnu 2020. godine.
Pored Indije i Turske, koja je već dala i avans, za ruski sistem S-400 zainteresovani su Saudijska Arabija, Iran, pa čak i Vijetnam.