Mediji prenose da bi Saudijska Arabija mogla da kupi četiri ili više divizija PVO sistema S-400 „Trijumf“, koji predstavlja izuzetno precizan sistem za odbranu od strateške i taktičke avijacije, balističkih raketa i hipersoničnih objekata.
Jurij Počta, profesor na ruskom Univerzitetu prijateljstva naroda, za Sputnjik kaže da su Rusija i Saudijska Arabija deset godina pokušavale da se dogovore o vojnoj saradnji.
„To je, međutim, bilo teško ostvarivo zbog veoma dobrih i razvijenih odnosa između Rijada i Vašingtona u sferama poput ekonomije, regionalne bezbednosti i isporuke naoružanja. Vojno-tehnička saradnja podrazumeva remont i tehničko održavanje naoružanja, tako da se ovakvi sporazumi sklapaju na duge staze i po pravilu zemlje vrlo retko menjaju dobavljače naoružanja. Međutim, Saudijska Arabija se ipak odlučila za diversifikaciju izvora i na taj način ne samo što kupuje moderne sisteme, nego i priznaje ulogu Rusije na Bliskom istoku, između ostalog ulogu posrednika u odnosima između Rijada i Teherana“, objašnjava Počta.
Kako kaže, Saudijska Arabija je ozbiljno uplašena dolaskom Donalda Trampa na vlast.
„Bliski istok zahteva veoma delikatan, odmeren pristup. Novi američki predsednik, koji ima pojednostavljen pristup rešavanju problema i ozbiljan manjak iskustva, šokirao je Saudijce jer je, na neki način. provocirao zaoštravanje situacije u Persijskom zalivu. Mislim da Rijad sada počinje da shvata da oslanjanje isključivo na SAD može da bude rizično“, napominje Počta.
Inače, šef diplomatije Saudijske Arabije Adel el Džubeir je u intervjuu za list „Izvestija“ nakon posete kralja Moskvi rekao da je vojna saradnja između dve države podignuta na veći nivo, potpisani sporazumi su dugoročni i partnerstvo ima stabilnu tendenciju razvoja.
Pored isporuka protivvazdušnih raketnih sistema S-400, Saudijska Arabija namerava da kupi od Rusije i protivtenkovske raketne sisteme „Kornet EM“, teške raketne sisteme TOS-1A „Buratino“, bacače granata AGS-30 i automate „Kalašnjikov AK-103“.