„Sada moramo da pomognemo našim britanskim prijateljima da pronađu dvojicu osumnjičenih Rusa čiji su identiteti ustanovljeni i da se obezbedi njihovo pojavljivanje pred sudom u Velikoj Britaniji. Još bolje: zašto ruska vlada ne bi predala ovu dvojicu ubica britanskim vlastima?“, rekla je američka ambasadorka, govoreći na zasedanju Saveta bezbednosti UN koji je sazvan na inicijativu Londona i posvećen istrazi incidenta u Solsberiju.
Hejlijeva je dodala da američka administracija smatra da je incident u Solsberiju planirani napad, a ne neodobrena operacija.
„To nije bila neodobrena operacija, o čemu je (ranije) i govorila premijerka (Velike Britanije Tereza) Mej. To je bio dobro isplanirani ciljani napad“, istakla je ona.
Hejlijeva smatra da su britanske obaveštajne službe u ovom slučaju odradile „temeljan, metodičan posao“. „Niko ne bi trebalo da ima ikakve sumnje (o tome šta se dogodilo u Solsberiju). Zapravo, jasnoća i nepobitnost rezultata su neverovatni“, dodala je stalna predstavnica SAD u UN.
U britanskom gradu Solsberiju 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU) Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija, što Moskva kategorički demantuje.
Britansko državno tužilaštvo je 5. septembra saopštilo da su dvojica ruskih državljana, Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov, optuženi u „slučaju Skripalj“ za napad nervnim agensom u Solsberiju. Tužilaštvo je objavilo njihove fotografije i saopštilo da su objavljene poternice za njihovo hapšenje. Britanska premijerka Tereza Mej tvrdi da su dvojica osumnjičenih agenti Glavne obaveštajne uprave Rusije (GRU).