Osim u 27 zemalja Evropske unije ove oznake će se koristiti na Islandu, u Lihtenštajnu i Norveškoj, Makedoniji, Srbiji, Švajcarskoj i Turskoj, možda i u Velikoj Britaniji.
Naime, od sredine oktobra na svakom pištolju za gorivo i mernom uređaju za gorivo na benzinskoj pumpi, kao i na već spomenutim novim vozilima, stajaće posebne oznake. Uz svaki motorni benzin stajaće oznake poput E5, E10 ili E85 na primer. Ona će potrošačima govoriti koliki je maksimalni procenat etanola u gorivu (E5 do 5 odsto, E10 do deset odsto…), odnosno biogoriva u gorivu.
Ovaj propis važiće i za Srbiju, koja nije član Evropske unije, ali se naša zemlja obavezala na veće učešće obnovljivih izvora energije ne samo za proizvodnju električne energije i grejanje već i za saobraćaj. Nacionalnim planom do 2020. godine predviđeno da učešće bude 10 odsto.
O tome kako će Srbija uspeti da ispoštuje ovu direktivu o biogorivima, jer je njihova proizvodnja u domaćim kompanijama samo simbolična, u današnjoj „Energiji Sputnjika“ Jelica Putniković razgovara sa dr Sandrom Glišić, docentom na Tehnološko-metalurškom fakultetu, koja je doktorirala na temi biogoriva, i Tomislavom Mićovićem, generalnim sekretarom Udruženja naftnih kompanija Srbije.