Prema njegovim rečima, isporuka pre roka će omogućiti da se sačuva dinamika i smanje troškovi proizvodnje aviona, a Ministarstvo odbrane će dobiti nove avione nešto ranije nego što je to bilo predviđeno.
U prvoj fazi je planirano da se isporuči šest lovaca Mig-35, a prve avione Ministarstvo odbrane Rusije će dobiti već ove godine.
Takođe, Sljusar je istakao da je MiG-35 „znatno jeftiniji“ od američkog lovca pete generacije F-35, ali nije precizirao njegovu cenu.
Mediji su ranije spekulisali da će cena tog superlovca iznositi 45 miliona dolara, što je skoro dva puta manje od cene pomenutog konkurenta, američkog F-35.
Zamenik glavnog urednika žurnala „Avijapanorama“, zaslužni vojni pilot Rusije, general-major Vladimir Popov smatra da sa isporukama ne bi trebalo odugovlačiti.
„Zašto dužiti sa isporukama ako su letačke posade prošle obuku, obavljena su testiranja, a rezultati su potvrđeni i u praksi i na vežbama?! To je jedan od naših glavnih aviona za vazdušne borbe i zaštitu vojske i infrastrukture“, kaže Popov.
Vojni eksperti ističu da je taj superlovac, 4++ generacije, u suštini predstavlja modernizaciju aviona MiG-29K/KUB i MiG-29M/M2.
MiG-35 je višenamenski laki lovački avion, ali su ga Rusi tako „otežali“ da je on gotovo prešao u klasu teških lovaca.
Kao njegove jače strane, vojni eksperti izdvajaju visoke manevarske sposobnosti, poboljšan sistem upravljanja i nove mogućnosti za borbenu upotrebu oružja, a u stanju je da podjednako efikasno pogodi ciljeve u vazduhu, na moru i na kopnu.
Eksperti ističu da se nova konfiguracija modernizovanog „miga", približava mogućnostima 5. generacije. Ima nove radarske i izviđačke sposobnosti. Opremljen je nadograđenim oružjem i stelt oplatom koja ga čini nevidljivim za protivnika i to je ono što ga čini toliko atraktivnim.
Što se tiče udaljenosti koju može preći, MiG-35 je bolji 1,5 puta od MiG-29, a može tankirati gorivo u vazduhu pošto se na mesto drugog pilota može ugraditi dodatni tank s gorivom za ovakve situacije.
Taj modernizovani superlovac razvija brzinu veću od 2,2 maha, a njegov radar istovremeno može da prati 30 ciljeva, na udaljenosti do 160 kilometara.
„To je laki lovac za dominaciju u vazduhu i odbranu od napada neprijatelja. Dobar je zbog toga što je prilično jeftin u proizvodnji, održava visoku sposobnost manevrisanja, a i dobro je naoružan. Takođe, modernizovan je sistem upravljanja, motori efikasnije koriste gorivo, a na taj način se povećavaju borbene mogućnosti tog aviona“, naglasio je Popov.
Ranije su ruski vojni zvaničnici govorili da je Rusija zainteresovana da kupi 170 novih aviona, a da je novi Mig-35 prvenstveno namenjen za inostrana tržišta.
Trenutno oko 30 zemalja koristi različite modifikacije MiG-29, prethodnika nove letelice, ali su za modernizovanu verziju već sada zainteresovani Indija i tržišta Jugoistočne Azije, Bliskog istoka, Afrike i Latinske Amerike.
Zbog karakteristika koje poseduje Mig-35 vojni eksperti kažu da „budućnost pripada tom avionu“.