„Mi živimo u nemirno vreme“, piše „Dnevni nivo“. Prete nam ne samo vrućine, već i povećanje mogućnosti nuklearnog sukoba između zapada i istoka, navodi autor članka Tobias Fela. Šef Bele kuće Donald Tramp govori o „miru putem sile“ i „sili koja sebi nema ravnih“, dok ruski predsednik Vladimir Putin priča o „revolucionarnim sistemima naoružanja“, koji mogu da dopreme bojevu glavu u svaku tačku planete, probijajući svaki odbrambeni sistem.
U pozadini priče o solidarnosti, na Zapadu su stvari vrlo loše, navodi list. Nuklearna sila Velika Britanija je napustila EU, nuklearno zastrašivanje u Francuskoj služi za sada samo njoj samoj, dok su garancije o kolektivnoj zaštiti uzdrmale NATO. Ne treba zaboravljati ni na krizu u sferi kontrole naoružanja ni „nuklearnu Severnu Koreju“, kao ni program nuklearne modernizacije u različitim državama, podseća autor.
U cilju zastrašivanja, stvaraju se precizniji sistemi lansiranja sa manjom eksplozivnom snagom, nastavlja Fela. U SAD se konstruišu takozvani nuklearne hiperzvučne jedrilice, toliko brze — da su praktično nezaustavljive.
„Kako u takvom slučaju ne nabaviti sopstveno nuklearno oružje? Osim što u krajnjem slučaju taktičko oružje, kako je mislio Konrad Adenaur 1957. godine, „nije ništa drugo, nego sledeći stepen razvoja artiljerije. Treba nabaviti bombu, uključujući i Nemačku — čuju se prvi pozivi“, piše list.
„Kako to napraviti? Prvo treba istupiti iz nuklearnog moratorijuma od 2011. godine. Treba kao minimum da se pojave sistemi za obogaćivanje urana i proizvodnju nuklearnog oružja. Treba obučiti stručnjake u sferi nuklearnih tehnologija. U kojim slučajevima će se ona koristiti, sa koje strane i protiv koga? Kako ih dopremiti do cilja? Zemljom, vodom ili vazduhom?“, sva ova pitanja plaše, konstatuje Fela. Ipak, o njima nuklearne sile razgovaraju i čak na njima pronalaze odgovore. Znati te odgovore — osnova je za razumevanje.
„Međutim, Nemačka će, kao nuklearna sila, poslati sudbonosni signal da raskida sa ključnim komponentama posleratne identičnosti Nemačke, odbijanjem zabrane širenja oružja za masovno uništenje svih tipova“, upozorava autor.
„Ako krenemo tim putem, sami sebe ćemo matirati“, ubeđen je Fela. Po njegovim rečima, „nemačko pitanje“ će se ponovo vratiti na dnevni red u svetu. Umesto gradnje bombe, autor savetuje da se poveća konvencionalno naoružanje, razgovara sa evropskim i drugim partnerima o tome šta danas znači strateška bezbednost. Naredni korak bi mogao postati uspostavljanje kontrole nad naoružanjem i procesom razoružanja.
„To sigurno nije lek i sami se ne možemo time baviti. Međutim, leto je već strašno vruće, a unutar vatrene lopte nuklearne eksplozije temperatura dostiže do 8000 stepeni Celzijusa, zaključuje Fela.