Nakon potpisivanja sporazuma o atomu, iranska strana je obustavila proizvodnju dvadesetoprocentnog nuklearnog goriva i izvezla višak na čuvanje u Rusiju — oko deset partija. Pritom, Kamalvandi je naveo da je Teheran već dobio prvu partiju pre oko sedam meseci.
„Svaka od tih partija se može iskoristiti za godinu dana, tako da imamo dvadesetoprocentno gorivo za istraživanje nuklearnog reaktora u Teheranu za najmanje sedam-osam godina“, izjavio je predstavnik organizacije čije reči navodi „Fars njuz“.
On je dodao da je Iran pristao da prekine proizvodnju obogaćenog uranijuma, pod uslovom da nuklearno gorivo za zemlju bude dobijeno iz inostranstva.
„Ako nuklearni sporazum ostane na snazi, druge države će nam prodavati gorivo, ali ako sporazum bude raskinut, neće biti prepreka da samostalno proizvodimo gorivo koje je obogaćeno do 20 odsto“, dodao je Kamalvandi.
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) potpisali su 14. jula 2015. godine sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema nuklearne energije Irana. Zajednički sveobuhvatni akcioni plan predviđa da Iran smanji svoje zalihe uranijuma obogaćenog više od 3,67 odsto, do 300 kilograma. Čitav ostali obogaćeni uranijum treba da bude izvezen iz zemlje.