Ona je, nakon sastanka sa srpskim ministrom za inovacije i tehnološki razvoj Nenadom Popovićem, istakla da je možda najveća „informaciona prevara“ bila izjava bivšeg predsednika SAD Baraka Obame o izvršenom referendumu na Kosovu, prenosi Tanjug.
„Da li će biti gore?“, zapitala se Zaharova i dodala da se Srbija i Rusija moraju suprotstaviti „lažnim vestima“.
Ona je ukazala i na to da se Rusija često suočava sa velikim napadima, da su ruski hakeri upali u nečiji sistem i izvršili uticaj, ali stvarnost je, kaže, drugačija.
„Kod nas na nivou države postoji najstriktnija zabrana zločina u sajber-svetu“, podvukla je Zaharova.
Prema njenim rečima, Rusija je najaktivnija na međunarodnom nivou i u međunarodnim organizacijama u promovisanju koraka protiv upadanja u sajber-sferu, a ima i nekoliko velikih kompanija koje rade na tome, ne samo u Rusiji već i u pojedinim delovima Evrope.
„Te kompanije su postigle dobre rezultate i, ako je Srbija zainteresovana, a verujem da jeste, one su spremne za saradnju“, rekla je Zaharova.
Kaže da je sa ministrom Popovićem razgovarala i o ruskom istraživačkom centru Dečji kamp „Artek“ na Krimu, koji je, kako je objasnila, poseban prosvetni program za decu gde uče o sajber-sferi, ali je i kombinacija odmora, studija i humanitarne aktivnosti.
Ona je istakla da bi povezivanje srpske omladine sa omladinom iz Dečjeg kampa „Artek“ bio jedan lep način povezivanja i proučavanja delatnosti u sajber-sferi.