AP navodi da su informacije o vezama te koalicije sa Al Kaidom na Arabijskom poluostrvu dobijene iz Jemena, od dvadesetak izvora — od oficira službe bezbednosti Jemena, komandanata pobunjenika, pregovarača iz lokalnih klanova i četiri člana terorističke organizacije.
Prema podacima te američke agencije, dogovor između koalicije i terorista uključuje povlačenje snaga Al Kaide i njenog naoružanja iz jednog broja naseljenih područja Jemena, isplatu novca komandantima kako bi ostavili svoje pozicije, kao i vrbovanje stotina terorista u redove lokalnih oružanih formacija koje se bore na strani koalicije.
Izvori tvrde da su Sjedinjene Američke Države bile upoznate sa ovim dogovorima i da su zbog toga prestale sa napadima iz vazduha na militante.
Između ostalog, agencija navodi primer da su početkom 2016. godine, prema dogovoru Ujedinjenih Arapskih Emirata i Al Kaide, militanti napustili luku Mukala koja se nalazi na obali Adenskog zaliva, kao i nekoliko rejona susedne provincije Abja. Dogovor je podrazumevao i izdvajanje 10 hiljada boraca, uključujući 250 militanata Al Kaide za lokalne snage koje podržavaju Emirate.
Osim toga, AP otkriva da su militanti i bivši članovi ove organizacije aktivno vrbovani u odrede koje je finansirala arapska koalicija.
Agencija navodi da Ujedinjeni Arapski Emirati nisu želeli da komentarišu ovu informaciju, dok je Pentagon to negirao i podsetio da su SAD od početka 2017. godine izvele 140 udara iz vazduha kako bi se „likvidirali ključni lideri Al Kaide i potkopale njihove mogućnosti“. S druge strane, arapska koalicija je saopštila da je privržena borbi protiv ekstremizma i terorizma.