Američki RKu-4B broj 11-2048, osim letova oko obale Krima, takođe je primećen i na nebu iznad Donbasa. Ova bespilotna letelica može da provede u vazduhu do 30 sati na visini od 18 kilometara.
USAF RQ-4B 11-2048 FORTE10 on task over the Black Sea & Eastern Ukraine at FL530 pic.twitter.com/pe9d2Hs7GC
— Aircraft Spots (@AircraftSpots) July 26, 2018
Britanski „Sentinel R.1“ (ASTOR) leteo je jugozapadno od poluostrva. ASTOR predstavlja kompletan sistem za vazdušno izviđanje i kontrolu vazdušnih napada.
Royal Air Force Sentinel R.1 ZJ691 RRR9987 on task over the Black Sea at FL410 pic.twitter.com/u3JRjQ8ixN
— Aircraft Spots (@AircraftSpots) July 26, 2018
U poslednje vreme se povećala aktivnost stranih izviđačkih aviona na ruskim granicama. Tako je u julu na nebu iznad Crnog mora primećen britanski avion koji je obleteo oko Krima najmanje dva puta. U junu je nedaleko od poluostrva primećen američki dron. On je proveo višečasovni let duž obale Krima.
U vezi sa činjenicom da se ovakvi slučajevi sve češće dešavaju, Ministarstvo odbrane Rusije pozvalo je SAD da obustave obaveštajne operacije na granicama Rusije. Pentagon je to odbio.
Prema rečima stručnjaka Centra za vojno-političko novinarstvo Borisa Rožina, ova praksa je standardna za SAD najmanje od 2015. godine i sa njom će se nastaviti.
„Pošto strateški kurs Pentagona definiše Rusiju kao jednog od glavnih protivnika, svake godine se sve više sredstava izdvaja za takvo obaveštavanje“, rekao je ovaj stručnjak za Sputnjik.
On je naglasio da američka vojska nadgleda sisteme ruske protivvazdušne odbrane na teritoriji Krima.