„Ako bih uspeo da uspostavim odnos s Putinom, ja njega ne znam, sreli smo se dva, možda tri puta… Ako uspemo da izgradimo odnose, to je dobro i za Rusiju, i za nas, za sve“, rekao je Tramp novinarima nakon razgovora s premijerkom Velike Britanije Terezom Mej u Londonu.
Američki predsednik je izjavio da nema velika očekivanja od predstojećeg sastanka s Putinom 16. jula u Helsinkiju, ali da se nada uspostavljanju dobrih odnosa i s Rusijom i s ruskim predsednikom.
„Ne idem tamo s velikim očekivanjima, ali možemo da završimo sastanak s iznenađujućim stvarima. Odnosi s Rusijom, s drugim zemljama… veoma su važni“, rekao je Tramp.
Tramp je dodao da s ruskim predsednikom namerava da razgovara pre svega o Ukrajini, Siriji, neširenju nuklearnog oružja.
Prema njegovoj oceni, sastanak s liderom Rusije sledi nakon „veličanstvenog samita NATO-a“, koji je 11. i 12. jula održan u Briselu.
„Razgovaraćemo o nizu stvari: o Ukrajini, razgovaraćemo o Siriji, o drugim delovima Bliskog istoka, o neširenju nuklearnog naoružanja“, rekao je Tramp.
Krim je Obamina katastrofa
Govoreći o Ukrajini, on je ponovo izjavio da SAD ne bi dopustile ujedinjenje Krima s Rusijom 2014. godine da je on tada bio američki predsednik.
„Ako govorite o Krimu… predsednik Obama je pretrpeo veliki neuspeh s Krimom. Ne mislim da bi on (Putin) to učinio da sam ja tada bio predsednik. On je uzeo Krim tokom Obamine administracije“, rekao je Tramp i taj događaj ocenio kao „Obaminu katastrofu“.
U vezi sa suzbijanjem nuklearnog naoružanja Tramp je naveo da su to „razorne tehnologije“. „To je veoma, veoma loša politika. Nemamo izbora… Razgovaraćemo o nuklearnom neširenju. Za mene će biti veličanstveno dostignuće ako uspemo da učinimo nešto u vezi s tim“, naglasio je Tramp.
Jedna od tema o kojima američki predsednik namerava da razgovara s ruskim kolegom jeste, kako je rekao, i „mešanje u američke izbore“, za koje SAD optužuju Rusiju.
Mejova i Tramp: Dijalog s Rusijom neophodan
Britanska premijerka Tereza Mej je izjavila da se s američkim predsednikom složila u tome da je neophodno voditi dijalog s Rusijom, ali da su se dogovorili da se bore protiv dejstava koja „podrivaju demokratiju“.
U engleskom gradu Solsberiju 4. marta su, prema tvrdnjama britanskih vlasti, bili otrovani bivši dvostruki agent Sergej Skripalj i njegova kćerka Julija. London je za trovanje Skripalja nervno-parališućom supstancom A-234 okrivio rusku državu, što Moskva kategorički negira.
„Što se Rusije tiče, zahvalila sam predsedniku Trampu za podršku posle uznemirujućih vesti o upotrebi nervno-parališuće supstance u Solsberiju, nakon čega je on proterao 60 ruskih saradnika obaveštajne službe. Pozdravila sam njegov susret s predsednikom Putinom u Helsinkiju u ponedeljak“, rekla je Tereza Mej.
Britanska premijerka je pozvala Trampa da na sastanku s Putinom naglasi da je NATO jedinstven.
„Pozdravila sam sastanak predsednika Trampa s predsednikom Putinom, ali je važno da se s njim razgovara s pozicije sile i jedinstva koju demonstrira NATO“, rekla je Tereza Mej.