Ranije su komandni brod Šeste flote Ratne mornarice SAD „Maunt vitni“ i razarač „Porter“ sa krstarećim raketama uplovili u Crno more, gde će učestvovati na vežbama „Si briz“, a ruski mediji postavljaju pitanje da li je legitimno, sa međunarodne tačke gledišta, da ti ratni brodovi budu u akvatoriji Crnog mora?
Kako navode, trenutno je devet brodova NATO-a grupisano u Crnom moru, što je rekord za poslednjih deset godina, a to pokreće pitanje da li se time krši konvencija Montre, koja nameće određena ograničenja za kretanje ratnih brodova u tim vodama.
Prema toj konvenciji iz 1936. godine Turska je stekla potpunu kontrolu nad Bosforom i Dardanelima. Sporazum garantuje slobodan prolaz civilnih brodova kroz Crno more u mirnom vremenu, a ograničava prolaz ratnih brodova koji ne pripadaju crnomorskim državama.
Ukupna težina vojnih brodova država koje nisu crnomorske ne bi smeo da prelazi 30 hiljada tona, a period njihovog boravka u Crnom moru ne može biti veći od 21 dana. Ako Turska učestvuje u ratu ili smatra da takva pretnja postoji, Ankara ima pravo da zabrani prolaz vojnim brodovima drugih zemalja da prođu kroz moreuze. Za vreme rata, u kome Turska ne učestvuje, moreuzi moraju biti zatvoreni za prolaz ratnih brodova svake zemlje koja učestvuje u ratu.
Ruski eksperti navode da američka komanda ne odustaje od projekta nagomilavanja svojih pomorskih snaga na Crnom moru, a da uz pomoć vojnih vežbi poput „Si briza“ Vašington pokušava da ojača svoju poziciju u tom regionu i ide na opstruisanje međunarodnih dogovora utvrđenih konvencijom iz Montrea.
Međutim, ruski vojni analitičar Viktor Litovkin smatra da uplovljavanje američkih ratnih brodova u Crno more zarad učešća na vojnim vežbama „Si briz“ ne predstavlja kršenje konvencije iz Montrea i ističe da Rusija pažljivo nadzire te vežbe.
„Prema konvenciji iz Montrea, brodovi zemalja koje nisu crnomorske mogu da ostanu u Crnom moru do 21 dan, a u ovom konkretnom slučaju nije ni prekršeno pravilo dozvoljene tonaže brodova, tako da ih ne možemo optuživati za to. Međutim, Rusija pažljivo prati vežbe, gleda koji su novi brodovi došli, kako rade njihovi radari i sve to uzima u obzir. Mi im ne možemo zabraniti da održe te vežbe, ali u slučaju kršenja našeg teritorijalnog integriteta, možemo preduzeti različite mere, od diplomatskih do vojnih“, navodi Litovkin za Sputnjik.
Ekspert dodaje da su SAD veoma zainteresovane za stalno prisustvo u Crnom moru i da bi želele da u tom regionu ojačaju svoje pozicije.
„U Sredozemnom moru je bazirana šesta američka flota i njeni brodovi stalno uplovljavaju u Crno more, a naoružani su krstarećim raketama — ’tomahavk‘ dometa do 2000 kilometara, što je direktna pretnja za ruske raketne baze u Tverskoj, Saratovskoj i Ivanovskoj oblasti. Amerikancima odgovara da drže na nišanu naše raketne baze, ali zbog toga Rusija ima malu sredozemnu eskadrilu u regionu sirijskog Tartusa i vazdušnu bazu Hmejmim. Sve to omogućava da se, nezavisno od Turske, a u slučaju potrebe, Amerikancima blokira put do moreuza i u Crnom moru. Tako da se mi sami brinemo o sopstvenoj bezbednosti“, kaže Litovkin.
Ruski senator Franc Klincevič je rekao da Rusija negativno gleda na vojne vežbe SAD i Ukrajine u Crnom moru, jer oni pogoršavaju vojno-političku situaciju u regionu.
On je naveo da vojne vežbe ne predstavljaju opasnost za Rusiju, da se sva kretanja prate iz minuta u minut, a da će reakcija, ako zatreba, biti munjevita.
Ipak, po mišljenju političara, vojne vežbe sa SAD mogu podstaći Kijev na nerazumne akcije, stvarajući iluziju da im je sve dozvoljeno.
Klincevič je podsetio da se vežbe „Si briz“ izvode nedelju dana pre samita Vladimira Putina i Donalda Trampa zakazanog za 16. jul u Helsinkiju i ocenio je da one ne stvaraju dobru atmosferu za taj samit.
Ruski politikolog Dmitrij Solonikov, međutim, smatra da ukrajinsko-američka vojna vežba „Si briz 2018“ neće pokvariti atmosferu pred susret dvojice lidera, a da su zvaničnici NATO-a sada okupirani sudbinom tog vojnog saveza.
„Dobro je što se sada ti manevri iz jasnih razloga ne održavaju na Krimu. Sada je prostor za manevrisanje onih koji sprovode te manevre znatno sužen, ali je očigledno da je intenzitet vojnih vežbi u kojima učestvuju SAD u Crnom moru u stalnom porastu. Amerika otvoreno pokazuje zainteresovanost za to da bude prisutna u tom regionu, a takođe veoma je važno da se i ukrajinskom predsedniku Petru Porošenku pokaže da njegova zemlja ima podršku Vašingtona. U svakom slučaju, te vežbe neće pokvariti atmosferu uoči predstojećeg sastanka Putina i Trampa. Očigledno je da NATO-u sada uopšte nije do širenja na istok, pošto su sada više nego zabrinuti pitanjem da li će Tramp razbiti taj savez iznutra“, smatra Solonikov.
Vežbe „Si briz“ redovno se održavaju od 1997. godine, uglavnom u Crnom moru, zahvataju i teritoriju južne Ukrajine, a nekoliko puta su održane i u Mediteranu. Rusija je učestvovala samo jedanput — 1998. godine — sa tri broda svoje crnomorske flote. Ove manevre su već nekoliko puta pratili protesti protivnika ukrajinskog približavanja NATO-u.