Inicijator tužbe, advokat Itaj Mak, rekao je Sputnjiku da nije spreman da razgovara sa ruskim medijima na tu temu, želeći da izbegne njene traktate u kontekstu rusko-ukrajinskih odnosa.
„Grupa od više od 40 zaštitnika ljudskih prava podnela je peticiju Višem sudu, tražeći da se prekine izraelski izvoz oružja u Ukrajinu. Oni tvrde da to oružje koriste snage koje otvoreno sprovode neonacističku ideologiju“, piše „Garec“.
Kao dokaz tužioci navode linkove sa interneta nacionalističkog bataljona „Azov“, gde militanti poziraju u pozadini fašističkih amblema sa automatima „Tavor“ koji se sklapaju u Ukrajini po izraelskoj licenci. U članku se pominje izvesna vojna škola u Dnjepropetrovsku, koja reklamira učešće bivših oficira izraelske vojske u programu obuke.
„Iako je to oružje sada usmereno protiv Rusa, treba uzimati u obzir veliku verovatnoću da će u budućnosti ono biti upotrebljeno za postizanje drugih ciljeva, uključujući, moguće napade na predstavnike manjina u toj zemlji“, navodi se u članku.