Posle skoro tri decenije, Engleska dočekala polufinale (foto)

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaEngezi proslavljaju vođstvo
Engezi proslavljaju vođstvo - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Četvrtfinale: Švedska 0 — 2 Engleska. Stadion „Samara arena“ u Samari.

Gledali smo neočekivano mirnu utakmicu za plasman u polufinale. Prvi žuti karton dodeljen je u 87. minutu, kada je već sve bilo gotovo. Englezi bolji od početka utakmice, ali ono što je bitnije — precizniji. Iz prvog šuta u okvir gola, u 30. minutu savladali su Olsena. Ni pre toga ni posle toga nisu mnogo pokazali u prvom delu utakmice. Šveđani su najbolju šansu da izjednače imali u 45. minutu, kada su se spetljali pred golom Pikforda.

Iako smo u nastavku očekivali napade Švedske, oni prosto nisu usledili. Falilo je svega u švedskoj igri. I strasti i želje i znanja. Mogli da prime bar još jedan gol, ali je Olsen spasao svoju ekipu ubedljivijeg poraza. Iako „gordi albion“ nije briljirao, niti pokazao išta specijalno, delovalo je da igra koliko mu treba. Odugovlačili su Englezi igru kada god su mogli, krali vreme, posebno posle drugog pogotka, u 59. minutu. To je bio i drugi šut u okvir gola Engleza. Dovoljno za veliko i sigurno vođstvo, dovoljno za prvi plasman u polufinale posle 28 godina i veliko slavlje na Ostrvu.

Švedska je bila prijatno iznenađenje prvenstva, dogurala daleko, ali danas je propustila istorijsku priliku da napravi još jedno čudo — da se plasira u polufinale. Sa ovakvom igrom nije mogla više.

Satugejt je uspeo ono što mnogo većim selektorima Engleske nije polazilo za rukom — bez velikih zvezda napravio je tim koji evidentno zna da igra na rezultat. Oni nastavljaju da žive svoj san, dok Šveđani pakuju kofere.

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Anglii raduюtsя pobede v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Reprezentativci Engleske proslavljaju pobedu nad Švedskom i plasman u polufinale - Sputnik Srbija
1/18
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Viktor Lindelёf (Šveciя) i Йon Gvidetti (Šveciя) posle poraženiя v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Lindelef i Toivonen utučeni posle meča - Sputnik Srbija
2/18
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaNavijači Engleske proslavljaju pobedu nad Švedskom i plasman u polufinale
Navijači Engleske proslavljaju pobedu nad Švedskom i plasman u polufinale - Sputnik Srbija
3/18
Navijači Engleske proslavljaju pobedu nad Švedskom i plasman u polufinale
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaEngleski kapiten Hari Kejn izvojevao je još jednu pobedu sa svojim timom na prvenstvu
Engleski kapiten Hari Kejn izvojevao je još jednu pobedu sa svojim timom na prvenstvu - Sputnik Srbija
4/18
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaEngleski golma Pikford bio je nesavladiv protiv Šveđana.
Engleski golman Pikford bio je nesavladiv protiv Šveđana. - Sputnik Srbija
5/18
Engleski golma Pikford bio je nesavladiv protiv Šveđana.
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaTrenutak kada Dele Ali postiže drugi gol za Engleze
Trenutak kada  Dele Ali postiže drugi gol za Engleze - Sputnik Srbija
6/18
Trenutak kada Dele Ali postiže drugi gol za Engleze
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaGol v vorota sbornoй Švecii v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Drugi gol Engleske na meču protiv Švedske, strelac je bio Dele Ali - Sputnik Srbija
7/18
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaV centre: vratarь Džordan Pikford (Angliя) v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Golman Engleske Džordan Pikford brani pokušaj Berga. - Sputnik Srbija
8/18
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaOlsen je fantastičano reagovao u dva navrata onemogućivši Sterligu da šutira na gol
Olsen je fantastičano reagovao u dva navrata onemogućivši Sterligu da šutira na gol - Sputnik Srbija
9/18
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaDele Ali na utakmici protiv Švedske
Dele Ali na utakmici protiv Švedske - Sputnik Srbija
10/18
Dele Ali na utakmici protiv Švedske
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaVeliko slavlje Engleza posle postignutog gola
Veliko slavlje Engleza posle postignutog gola - Sputnik Srbija
11/18
Veliko slavlje Engleza posle postignutog gola
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Džessi Lingard (Angliя) i Harri Maguaйr (Angliя) raduюtsя zabitomu golu v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Reprezentativci Engleske Džesi Lingard i Hari Magvajer proslavljaju gol - Sputnik Srbija
12/18
© REUTERS / Dylan MartinezTrenutak kada Magvajer postiže gol za Englesku
Trenutak kada Magvajer postiže gol za Englesku - Sputnik Srbija
13/18
Trenutak kada Magvajer postiže gol za Englesku
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Kaйl Uoker (Angliя) i Markus Berg (Šveciя) v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Markus Berg u duelu sa gračima Engelske - Sputnik Srbija
14/18
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Rahim Sterling (Angliя) i Sebastьяn Larsson (Šveciя) v matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Detalj sa utakmice Švedska - Engleska - Sputnik Srbija
15/18
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Viktor Klasson (Šveciя) i Эšli Яng (Angliя) matče 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
16/18
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaBolelьщik sbornoй Anglii pered matčem 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.
Navijač Engleske - Sputnik Srbija
17/18
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaBolelьщik sbornoй Švecii pered načalom matča 1/4 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Anglii.

KRAJ UTAKMICE Konačni rezultat Švedska 0 — 2 Engleska

90'+ Još jedan žuti karton na utakmici, Sebastijan Larson.

90'+ Poslednja izmena na utakmici za reprezentaciju Engleske. Izlazi Sterling, menja ga Rašford.

90' Slobodan udarac za Švedsku sa 17 metara, izveo ga je Avgustinson, ali veoma loše, lopta završava daleko iznad gola.

88' Još jedan žuti karton, ovoga puta na drugoj strani. Holandski sudija Bjorn Kojpers beleži i Gvidetija.

87' Prvi žuti karton na utakmici zaradio je Hari Magvajer.

85' Izmena i u reprezentaciji Švedske. Izlazi Kraft, ulazi Janson.

84' Još jedna izmena u Engleskoj — izlazi Henderson, ulazi Dajer.

Garet Sautgejt je triput igrao protiv Švedske, ali je nikad nije pobedio. Nosio je dres Engleske u porazu 2:1 1998, remiju 1:1 2001. i porazu 1:0 2004. Ta poslednja utakmica bila je njegova 57. i poslednja za reprezentaciju Engleske  tada je na startu drugog poluvremena zamenio Džonatana Vudgejta a poslednjih pola sata je nosio i kapitensku traku, nakon što je Stiven Džerard napustio teren.

© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaSelektor Engleske Garet Sautgejt
Selektor Engleske Garet Sautgejt - Sputnik Srbija
Selektor Engleske Garet Sautgejt

76' Izmena u reprezentaciji Engleske. Iz igre izlazi Dele Ali, strelac drugog gola, na terenu je Fabijan Delf.

72' Još jedna obećavajuća akcija Švedske, koja nije završena golom. Odlično je Larson izbacio Gvidetija, koji pronalazi Berga na penalu. On se okreće, solidno šutira, ali Pikford krajnjim naporima uspeva da izbaci loptu u korner.

Švedska nije napala od prvog minuta nastavka. Opet je propustila sredinu terena protivniku i to ju je koštalo drugog gola u mreži. Englezi fantastično koriste skok igru i to ih je dovelo u veliko vođstvo. Švedska je imala obećavajući napad odmah posle drugog primljenog gola, ali mora svim snagama napred ako želi da unese neizvesnost u ovaj meč.

65' Dvostruka izmena u reprezentaciji Švedske, igru napuštaju Toivonen i Forsberg, a na terenu su Gvideti i Olson.

62' Posle primljenog gola, jedna iznenadna, brza akcija Švedske, koja je krenula od Olsena. Po desnoj strani je probio Klaeson, našao Toivonena, koji na prvu proigrava Berga, koji ostavlja loptu Klaesonu na jedanaesterac, ali on šutira pravo u Pikforda.

59' GOL! DELE ALI! Posle nekoliko pokušaja Engleza da ubace loptu u šesnaesterac, to uspeva Lingard iz prve na dodavanje Sterlinga. Dele Ali je odlično pratio let lopte i sa četiri metra je smestio loptu glavom iza leđa Olsena. Švedska 0 — 2 Engleska

54' Ešli Jang je ubacio loptu iz velike daljine u šesnaesterac, gde je nekoliko igrača igralo glavom, a Šveđani su imali problem da tu loptu izbace napolje. U nastavku akcije, Englezi otvaraju Sterlinga po desnoj strani, koji uspeva da dobro centrira, ali Grankvist na pravom mestu.

47' Najbolja šansa za Švedsku na celoj utakmici. Berg je bio najviši u skoku nakon centaršuta sa leve strane na drugu stativu, ali Pikford odlično brani.

© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaGolman Engleske Džordan Pikford brani pokušaj Berga.
Golman Engleske Džordan Pikford brani pokušaj Berga.

46' Počinje drugo poluvreme.

Golom Magvajera, Engleska je na pragu polufinala! I to je ono što je najbitnije iz prvog poluvremena. Bez prekršaja, bez mnogo šansi na obe strane, a „albion“ je postigao pogodak iz prvog i jedinog šuta u okvir gola. Šveđani su izveli nekoliko kontri, ali su one zaustavljene na dvadesetak metara od gola Pikforda. Nadamo se da ćemo gledati bolji fudbal u nastavku.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Švedska 0 — 1 Engleska

45' Još jednom se Sterling posle sjajnog pasa našao sam pred golmanom Švedske, fantastično prihvata loptu, ali Olsen neverovatno reaguje, izbija mu loptu iz nogu. U nastavku akcije, Sterling biva sebičan, pokušava na silu da postigne gol, ali biva izblokiran. Od stopostotne prilike za Švedsku, na kraju samo korner.

44' Akcija u kojoj je Sterling izbio sam pred Olsena, koji je situaciju rešio u svoju korist, ali je sudija naknadno pogidao zastavicu zbog ofsajda.

30' GOL! MAGVAJER! Posle kornera i odličnog centaršuta Janga na penaltik, Magvajer najviši u skoku i sjajno gađa donji desni ugao golmana Olsena, koji je ostao nemoćan. Švedska 0 — 1 Engleska

29' Engleska u napadu, pokušali su preko leve strane centaršutom Janga, koji Gronkvist seče i izbacuje van šesnaesterca.

Engleska je jedina ekipa u kojoj svi reprezentativci igraju u domaćoj ligi. S druge strane, nijedan reprezentativac Švedske ne igra u domaćoj ligi. Pored Švedske, još samo Senegal ima istu statistiku.

23' Engleska je počela akciju sa svoje polovine. Posle samo nekoliko dodavanja, lopta dolazi do Tripijea po desnoj strani. On centrira, ali preblizu Olsena, koji bez problema hvata loptu.

19' Sterling je prošao po desnoj strani, prilikom driblinga mu je pobegla lopta na koju je natrčao Hari Kejn. Šutirao je jako dobro po zemlji sa ivice šesnaesterca, ali lopta je prozujala pored stative.

Velika borba već od starta utakmice:

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaDetalj sa utakmice Švedska - Engleska
Detalj sa utakmice Švedska - Engleska

13' Šut iz velike udaljenosti, jako dobar pokušaj Klaesona, ali lopta odlazi preko gola.

7' Slobodan udarac za Švedsku sa 40 metara, lopta ubačena u šesnaesterac, ali do nje ne dolazi niko od igrača u žutim dresovima.

Ovo je prvi put da Engleska i Švedska igraju u nokaut fazi nekog važnog takmičenja. U grupnoj fazi na Evropskom prvenstvu, Švedska je pobedila 2:1 1992. a Engleska 3:2 2012.

1' Počinje utakmica četvrtfinala između Švedske i Engleske.

© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Švedske
Ekipa Švedske  - Sputnik Srbija
Ekipa Švedske
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Engleske
Ekipa Engleske  - Sputnik Srbija
Ekipa Engleske
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaPočetak utakmice Švedska — Engleska
Početak utakmice Švedska — Engleska - Sputnik Srbija
Početak utakmice Švedska — Engleska

UOČI UTAKMICE…

Drugi dan četvrtfinala je pred nama. Nakon što smo dobili prvi polufinalni par, gledaćemo borbu za još dva mesta koja vode dalje.

U prvom meču snage će odmeriti reprezentacije Švedske i Engleske. Malo ko je očekivao ovaj duel u ovoj fazi takmičenja.

Šveđani proslavljaju gol Forsberg - Sputnik Srbija
Šaćiri, Džaka i ekipa „lete“ kući, hrabra Švedska u četvrtfinalu! (foto)

Šveđani su prijatno iznenađenje prvenstva, ali se nisu slučajno našli među osam najboljih.  U grupi su iza sebe ostavili jednu Nemačku i odlični Meksiko i sa prvog mesta se plasirali dalje. Iako 12 godina nisu igrali na SP, nemaju nikakav strah od takmičenja. Igraju veoma disciplinovano, požrtvovano, i ono što od njih možda najviše čudi — igraju prilično strastveno. Najbolju utakmicu su odigrali protiv Švajcaraca, kada su izgledali taktički najzrelije. Nadigrali su „sajdžije“ na svim poljima, potpuno zatvorili njihove najveće zvezde i oni bili ti koji napadaju. Realizacija im nije jača strana, ali umeju da budu opasni iz svih pozicija. Šutiraju sa distance, često centriraju s krila u šesnaesterac, jaki su u skoku… Bez ijedne velike zvezde u ekipi, čine tim koji funkcioniše veoma dobro. Nema ničeg spektakularnog u njihovoj igri, nema lucidnosti niti prevelike brzine, ali definitivno su jaki na polju odbrane, gde se retko dešava da su pogrešno postavljeni. Fokusiraniji su i borbeniji nego što smo od njih navikli.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Švedske proslavljaju gol
Reprezentativci Švedske proslavljaju gol - Sputnik Srbija
Reprezentativci Švedske proslavljaju gol

Protiv Švajcaraca su pokazali da znaju i da napadaju. Prilično pametno, bez previše srljanja, sa čestim promena strane. Berg je njihov najagilniji igrač, pokriva veliki deo terena u napadu i nije ga lako čuvati. On i Toivonen se lepo dopunjuju, ukrštaju i umeju sebi da izgrade šansu za šut. Iz drugog plana se jako dobro ubacuju Forsberg i Egdal, koji, ako nameste „nišanske sprave“, mogu da zadaju mnogo problema novom junaku Engleza golmanu Pikfordu.

Englezi proslavljaju pobedu posle penal serije - Sputnik Srbija
Drama koju rešava Pikford! Englezi skidaju „prokletstvo“ — na penale u četvrtfinale (foto)

Engleska dugo nije beležila rezultate koji bi zadovoljili očekivanja. Uvek ima dobar tim, ali nikako da on uradi nešto što će se pamtiti. Ni na ovo prvenstvo Englezi nisu ispraćeni sa velikim nadama, ali su sada na pragu polufinala. Ogroman motiv za ekipu Gareta Satugejta da svima pokaže da vredi. Ono što će im mnogo značiti — uspeli su da skinu prokletstvo i napokon pobede na penale. Sada ulaze sa mnogo više samopouzdanja u utakmicu, protivnik im je po meri i trebalo bi da to iskoriste. Nisu briljirali u dosadašnjem toku prvenstva, ali su igrali koliko im je bilo potrebno. Nisu imali sreće u završnim trenucima protiv odlične Kolumbije i primili su gol sudijskoj nadoknadi. To im se, na njihovu sreću, nije obilo o glavu, pa danas biju novu bitku za polufinale.

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaKejn proslavlja pogodak
Kejn proslavlja pogodak - Sputnik Srbija
Kejn proslavlja pogodak

Kejn fantastično predvodi ekipu na terenu. U pravom smislu je produžena ruka trenera i to je odlično za tim. Od njega će i pretiti najveća opasnost po gol Olsena. Takođe, očekuje se mnogo i od Sterlinga, koji dosad nije bio efikasan koliko se očekivalo. Nema bolje prilike da pokaže šta zna od ove danas.

Veliku borbu ćemo gledati na stadionu u Samari. Dve slične škole fudbala. Engleska ima priliku da obeleži ovaj mundijal i posle brojnih razočaranja svojim navijačima donese ogromnu radost. Već su engleski reprezentativci uradili mnogo. Sada imaju priliku da već urađeno dodatno nadograde. Sautgejt odlično vodi ekipu, dobro ih motiviše, atmosfera među igračima je izuzetna, i to je neko novo lice „gordog albiona“. Kalkulisali su sa kosturom žreba, želeli da izbegnu Brazil, „birali“ su protivnike i sada je sve na njima. Da dokažu da su kadri da pobede bar „na papiru“ slabije od sebe.

Sa druge strane, Švedska nema šta da izgubi, a ima ogromnu priliku da ispiše neke od najlepših stranica svoje istorije. Polufinale Mundijala nisu smeli ni da sanjaju, a sada ih od toga deli jedna utakmica. Protivnik moćan, ali ne i nepobediv. Ako uspeju da sačuvaju mrežu u dobrom delu meča, vrlo je moguće da tražiti prolaz na penale.  Biće to težak meč za obe ekipe. Mala je verovatnoća da ćemo videti mnogo golova, a moguće je i da jedan gol sve reši. Obe ekipe se jako dobro brane, požrtvovane su, i biće zanimljivo ako dođe do ranog vođstva. Veliki ulog, velika očekivanja, ogromne nade sa obe strane… Videćemo ko će izrasti u novog junaka svoje nacije. Kandidata ima mnogo.

Stadion „Samara arena“, na kome se igra ova utakmica, jedan je od novih stadiona i izgrađen je za SP. Inspirisan je svemirom, kao deo tradicije regiona u kom je razvijena kosmonautika. Prvi gol na ovom stadionu dao je naš reprezentativac Aleksandar Kolarov, koji je tim povodom na poklon dobio „ladu“. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 44.807 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Samaru, grad nauke, svemira, trgovaca i „častuški“.