Šaćiri, Džaka i ekipa „lete“ kući, hrabra Švedska u četvrtfinalu! (foto)

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaŠveđani proslavljaju gol Forsberg
Šveđani proslavljaju gol Forsberg - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Švedska — Švajcarska. Stadion „Sankt Peterburg“ u Sankt Peterburgu.

Ono što nisu uspeli ni Srbija ni Kosatrika ni Brazil, jeste Švedska. I to u meču bez popravnog, bez prava na grešku. I Šveđani su manje grešili. Švajcarska nije ličila na sebe iz prethodnih mečeva. Nije dominirala sredinom terena, nije bilo ni strasti ni naboja u njihovoj igri, a to je ono što Švedskoj i te kako prija. Umrtvljen ritam i dugi napadi. Koristili su to žuto-plavi, od početka meča, da ugrožavaju gol Zomera. Falio im je dugo taj šut. Falio je poslednji pas…

A onda je baš on usledio. Jedna odlična akcija, koju je završio Forsberg, bila je ono šta im je trebalo. Bez mnogo razmišljanja je povukao na stranu, i opalio po lopti, na koju, u želji da izblokira šut, naleće Akanđi, i zakucava je u svoju mrežu.

Ni posle toga nisu „sajdžije“ napale kako se očekivalo. Sve do 90. minuta… A onda su stvorili Švajcarci dve solidne šane, koje je golman Olsen iskoristio da se istakne. Za veliko slavlje Švedske, koja je došla na prvenstvo sveta posle tri propuštena i obezbedila sjajan uspeh plasiravši se među osam najboljih. A tu ih, kao ni Ruse, niko nije očekivao. Svaka čast.

© REUTERS / Damir SagoljRazočarani Šaćiri ne može gleda proslavu Švedskih igrača posle prolaska u četvrtfinale
Razočarani Šaćiri ne može gleda proslavu Švedskih igrača posle prolaska u četvrtfinale - Sputnik Srbija
1/15
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Švajcarske i Švedske nakon utakmice osmine finala
Reprezentativci Švajcarske i Švedske nakon utakmice osmine finala - Sputnik Srbija
2/15
Reprezentativci Švajcarske i Švedske nakon utakmice osmine finala
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Švajcarske nakon poraza od Švedske u utakmici osmine finala
Reprezentativci Švajcarske nakon poraza od Švedske u utakmici osmine finala - Sputnik Srbija
3/15
Reprezentativci Švajcarske nakon poraza od Švedske u utakmici osmine finala
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Švedske proslavljaju pobedu nad Švajcarskom i plasman u četvrtfinale
Reprezentativci Švedske proslavljaju pobedu nad Švajcarskom i plasman u četvrtfinale - Sputnik Srbija
4/15
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaManuэlь Akandži (Šveйcariя) posle matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii.
5/15
© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaBolelьщiki sbornoй Švecii raduюtsя pobede komandы v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii.
Navijači Švedske proslavljaju pobedu nad Švajcarskom i plasman u četvrtfinale - Sputnik Srbija
6/15
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaDetalj sa meča Švedska - Švajcarska
Detalj sa meča Švedska - Švajcarska - Sputnik Srbija
7/15
Detalj sa meča Švedska - Švajcarska
© Sputnik / Evgeniй Biяtov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Alьbin Эkdalь (Šveciя) i Granit Džaka (Šveйcariя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii.
8/15
© Sputnik / Evgeniй Biяtov / Uđi u bazu fotografijaSprava nalevo: Valon Behrami (Šveйcariя), Viktor Klasson (Šveciя) i vratarь Яnn Zommer (Šveйcariя)v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii.
Zomer sjajan na golu Švajcarske - Sputnik Srbija
9/15
© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: igroki sbornoй Švecii raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii. Sleva napravo: Mikaэlь Lюstig, Andreas Grankvist, Viktor Klasson, Gustav Svensson.
Reprezentativci Švedske proslavljaju gol - Sputnik Srbija
10/15
© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaIgroki sbornoй Švecii raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii.
11/15
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaNavijači Švajcarske na meču
Navijači Švajcarske na meču - Sputnik Srbija
12/15
Navijači Švajcarske na meču
© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaBolelьщica sbornoй Švecii pered matčem 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Švecii i Šveйcarii.

KRAJ UTAKMICE Konačni rezultat Švedska 1 — 0 Švajcarska

90'+ Nakon konsultacije sa VAR sistemom, sudija presuđuje da je prekršaj bio van 16 Nema penala, biće slobodan udarac sa ivice šesnaesterca.

90'+ Sudija konsultuje VAR

90'+ Crveni karton za Langa.

90'+ PENAL ZA ŠVEDSKU!

90'+ Prvi udarac u okvir gola Švajcarske u drugom poluvremenu! Seferović je gađao glavom, ali Olsen to odlično brani.

Svaki put kada je igrala utakmice na današnji dan, Švedska je pobeđivala — Jugoslaviju 1974. sa 2:1 i Saudijsku Arabiju 1994. 3:1.

82' Dvostruka izmena i u reprezentaciji Švedske: na terenu su Martin Olson i Kraft umesto strelca jedinog gola Forsberga i Lustiga.

© Sputnik / Evgeniй Biяtov / Uđi u bazu fotografijaZomer sjajan na golu Švajcarske
Zomer sjajan na golu Švajcarske

Još desetak minuta nade za Švajcarce. Moraće da napadnu i krenuli su napred, ali ne stihijski. Zasad pokušavaju organizovanim napadima da ugroze gol Olesna, i već su stvorili dve polušanse.

73' Dvostruka izmena u ekipi Švajcarske: ulaze Embolo i Seferović, izlaze Zuber i Džemaili.

Ovo je 29. susret Švajcarske i Švedske. „Sajdžije“ imaju bolji skor za jednu pobedu — 11 naspram 10 Švedske. Preostalih sedam utakmica završeno je nerešenim rezultatom, uključujući poslednju, prijateljsku, 2002. u Malmeu. Prvi put su se ove države srele na SP još 1920. kada su Švajcarci došli do minimalne pobede u Stokholmu.

68' Žuti karton dobija Džaka.

67' Švedska se ne zaustavlja. Još jedan napad sličan prethodnom, kad su poveli. Ovoga puta je šut oprobao Egdal sa 17 metara, ali odlazi lopta preko gola.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Švedske proslavljaju gol
Reprezentativci Švedske proslavljaju gol

66' AUTOGOL! Još jedna dobro organizovana akcija Švedske, kakve smo već gledali, ali ovoga puta je Forsberg šutirao jako, Akanđi promenio pravac lopti i Zomer je ostao nemoćan. Iako je lopta zakačila švajcarskog igrača, gol je pripisan Forsbergu. Švedska 1 — 0 Švajcarska

63' Slobodan udarac sa ivice šesnaesterca levo za Švedsku. Forsberg samo do živog zida, od svega korner.

61' Žuti karton dobija Behrami.

Neverovatno je koliko Šveđani umeju da organizuju napad do nekih dvadesetak metara od gola Zomera, ali nikako da šutnu na gol. U samoj završnici se najčešće spetljaju i prilike im propadaju u nepovrat. Sa druge starne, odbrana dobro odoleva zasad svim napadima Švajcaraca.

Ovo je 50. utakmica na svetskim prvenstvima za Švedsku, koja je na ovom takmičenju debitovala 1934. u Bolonji, pobedom nad Argentinom od 3:2.

51' Dobar centaršut Šaćirija, ali Olsen uspeva da izboksuje. Lopta završava u korenru. Treći korner Švajcaraca u poslednjih nekoliko minuta.

49' Šveđani u šansi. Forsberg je na centru fantastično izbacio dvojicu Švajcaraca, dodao levo do Avgustinsona, koji centrira na drugu stativu. Lopta dolazi do Berga, koji je jedva kači. Ona se zatim odbija do Toivonena, koji sa desetak metara šutira daleko preko gola. Morao je bolje da reaguje.

46' Počinje drugo poluvreme.

Iako je bilo nekoliko šansi na obe starne, Berg je bio najbliže golu, ostalo je 0:0 posle prvog dela igre. Ritam igre je spor. Švedska ne napada sa nekoliko igrača, kao što je to činila protiv Meksika, ali i pored toga uspeva da stvori šanse, ali ne i da ih realizuje. S druge strane, Švajcarci na momente deluju odlično, odigravaju uigrane akcije, ali takođe im fali koncentracije pred golom Olsena. Kod obe ekipe se vidi strah da ne prime prvi gol.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Švedska 0 — 0 Švajcarska

41' Nova akcija po desnoj strani reprezentacije Švedske, sjajan centaršut na drugu stativu, gde je sam Egdal, koji neobjašnjivo šutira nebu pod oblake.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaNavijačica Švedske
Navijačica Švedske

40' Dobar pokušaj Švedske iz slobodnog udarca, ali lopta se od živog zida odbija u korner.

38' Odlična akcija Švajcaraca. Posle auta, iako je u odbrani Švedske bila gužva, dva dupla pasa su razmenili Džemaili i Zuber, Džemaili šutira iz izgledne pozicije sa 12 metara, preko gola.

Skandinavci su prošli grupnu fazu četvrti put zaredom (1994, 2002, 2006. i sada). S druge strane, Švajcarci su se takođe plasirali u drugi krug takmičenja pre četiri godine, ali su 2010. eliminisani u grupnoj fazi.

31' Žuti karton za fudbalera Švedske Lustiga.

28' Sjajna akcija Šveđana preko leve strane, dosta kombinovanja, nizak centaršut, lopta prolazi celu odbranu, dolazi do Berga na drugoj stativi, koji dobro šutira od zemlje, ali još bolja odbrana golmana Zomera.

© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaZomer fantastično brani udarac Berga
Zomer fantastično brani udarac Berga  - Sputnik Srbija
Zomer fantastično brani udarac Berga

23' Slobodan udarac za Švedsku, posle kog lopta dolazi do Berga, koji se našao u šansi, ali bez promene rezultata.

Ovo je prvi susret Švajcarske i Švedske u završnici nekog međunarodnog takmičenja.

9' Posle lošeg ispucavanja golmana Zomera, lopta ponovo dolazi do Berga, kome se otvara prostor za šut, ali u poslednjoj sekundi neko od Švajcaraca uspeva da klizanjem to blokira. Na odbitak natrčava Egdal, ali šalje loptu preko gola.

© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaGolman Švajcarske Zomer
Golman Švajcarske Zomer  - Sputnik Srbija
Golman Švajcarske Zomer

8' Odmah šansa na drugoj strani. Toivonen fantastično izbacuje Berga, koji se nalazi maltene sam ispred golmana, ali loše šutira na prvu.

7' Šut Švajcaraca sa ivice šesnaesterca, Zuber je šutirao.

1' Počinje utakmica osmine finala između Švedske i Švajcarske.

© REUTERS / Russia Picture ServiceEkipa Švedske
Ekipa Švedske - Sputnik Srbija
Ekipa Švedske
© REUTERS / Russia Picture ServiceEkipa Švajcarske
Ekipa Švajcarske - Sputnik Srbija
Ekipa Švajcarske
© Sputnik / Maksim Blinov / Uđi u bazu fotografijaPočetak meča Švedska - Švajcarska
Početak meča Švedska - Švajcarska - Sputnik Srbija
Početak meča Švedska - Švajcarska

UOČI UTAKMICE…

Zaljubljenici u fudbal iz dana u dan uživaju u onome što prikazuju igrači na najvećoj svetskoj smotri. Malo je utakmica koje su potpuno razočarale i nisu opravdale očekivanja. Juče smo dobili još dve ekipe koje će igrati četvrtfinale. U prvoj utakmici je Brazil eliminisao borbeni Meksiko sa 2:0, a uveče, u spektaklu koji je rešen u poslednjim sekundama meča fantastičnom akcijom Belgije, crveni đavoli su obezbedili prolazak u narednu rundu protiv neverovatno dobrih, agresivnih i napadački raspoloženih Japanaca. I to posle preokreta, budući da su gubili sa 2:0.

Danas nas već čekaju još dve borbe za prolazak među osam najboljih. Prvi na teren izlaze ŠveđaniŠvajcarci.

Navijači Švedske na stadionu u Nižnjem Novgorodu - Sputnik Srbija
Švedska promenila retoriku o „bojkotu“ Mundijala u Rusiji

Švedska je došla do nokaut faze posle sjajne igre i pobede na Meksikom od tri nula. Pokazali su tu Šveđani da znaju da igraju i napadački fudbal. Bez velike zvezde kakvu su imali u svojim redovima — Zlatana Ibrahimovića, ali sa dobro uigranim timom, beleže odlične rezultate. Nisu slučajno tu. Berg i Toivonen umeju da naprave problem svakj odbrani, posebno ako im se da prostora. Na golu im je sjajni Olsen, što disciplinovanoj odbrani uliva dodatnu sigurnost. Na sredini terena nemaju nekog kreativnog igrača koji bi mogao da svojim potezima iznenadi protivnika, doda neki lucidni pas, ali zato ceo vezni red vrši pritisak na protivnika, ne bi li iznudio grešku i otvorio priliku za napad. To ćemo gledati i danas. Takođe dosta dugih lopti na krila i ubacivanja u šesnaesterac.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaReprezentativci Švedske
Reprezentativci Švedske - Sputnik Srbija
Reprezentativci Švedske

Nemaju šta da izgube u ovom meču, a mogu da postanu heroji svoje nacije. Posle tri propuštena SP, tu su, otišli su dalje iz grupe i već mogu da budu zadovoljni. Sada je pred njima put da na još lepši način obeleže „rusku kampanju“. Nisu bez šansi za to, iako su na papiru slabija ekipa.

Aleksandar Mitrović ne može da veruje da sudija Feliks Brih iz Nemačke nije dosudeo jedanaesterac, već prekršaj u napadu. - Sputnik Srbija
Zato što je pokradena Srbija: Menja se VAR sistem na Mundijalu

Švajcarci se nalaze u fantastičnoj seriji. Nisu izgubili 28 utakmica zaredom. Nalaze se na 6. mestu FIFA rang-liste, i potpuno zasluženo se nalaze u borbi koja vodi među osam najboljih. Ceo tim igra jako borbeno, svako tačno zna svoju ulogu na terenu. Veoma teško primaju golove, a uspeli su da iznenade i favorizovani Brazil i otkinu mu bod. Ne prestaju da igraju do kraja utakmice. Psihički veoma stabilna ekipa, sa nekoliko mnogo dobrih pojedinaca, od kojih je najbolji Šaćiri, kojeg ima svuda po terenu. Ulaze u meč sa idejom da ostvare još jednu bitnu pobedu, i to će pokazati od samog starta.

© REUTERS / Murad SezerReprezentativci Švajcarske
Reprezentativci Švajcarske - Sputnik Srbija
Reprezentativci Švajcarske

Imali su problem sa burom koju su u svetskim medijima podigli njihovi igrači u meču sa Srbijom, pokazivanjem albanskog orla na grudima. FIFA ih je kaznila simbolično, sada je sve to iza njih i mogu da se okrenu razmišljanju samo o fudbalu. A fudbal je ono što definitivno znaju.

Gledaćemo tvrd meč. Utakmicu u kojoj će pobediti onaj ko bude više pokazao da želi pobedu. Kvalitet je na strani „sajdžija“, to je svima jasno, ali ako Švedska ponovi utakmicu kakvu je odigrala protiv Meksika, biće čupavo. Teško da će biti mnogo golova. Neće biti iznenađenje ni ako budemo gledali penale. I jedni i drugi imaju odlične golmane, hladnokrvne izvođače, pa ne bi bilo čudo da se, ako u prvih 60 minuta ne bude gola, selektori odluče da prolaz potraže na penal-ruletu.

Stadion „Sankt Peterburg“, na kome će se igrati ovaj meč, poznatiji je pod imenom „Zenit arena“. U okviru SP 2018, na njemu će se igrati jedna polufinalna utakmica, kao i utakmica za treće mesto. Kako izgleda ovo zdanje, koje je projektovao čuveni japanski arhitekta Kurakava, a čiji je kapacitet 68.134 gledaoca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Sankt Peterburg, rusku severnu prestonicu, grad Neve, Ermitaža i belih noći…