„Vlada Srbije postigla je dogovor sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda o novom aranžmanu u trajanju od 30 meseci.“
I dok nam mnogi govore da se bez MMF-a ne može, vlast u susednoj Mađarskoj je pokazala da ako želimo pravi rast, bez MMF-a se i te kako može, pa i mora.
„Konzervativna Vlada Viktora Orbana 2010. godine odlučila je da ne produži aranžman sa MMF-om da bi izmakla kontroli te institucije.“
Razlog zbog kojeg se mađarski premijer Viktor Orban odlučio na takav potez je bilo siromaštvo koje se munjevito širilo po Mađarskoj.
„Sve je više ljudi koji na ulicama prose. Slika o mađarskoj ekonomiji je užasna.“
A umesto da Orban uvede žestoke mere štednje kao „rešenje“ za krizu, što su Evropska unija, Svetska banka i MMF svima u Evropi diktirali, Orban je zauzeo drugačiji pristup.
„Toliko godina tražili smo od onih koji nemaju profit da plaćaju sve više i više. Sada je došlo vreme da plate oni koji stvarno imaju profit, odgovorio je tada Viktor Orban.“
Orban je tako zatvorio kancelariju MMF-a u Budimpešti, a onda je žestoko oporezovao strane banke, trgovinske lance i telekomunikacione kompanije, sa ciljem da što više vlasništva bude u mađarskim rukama. Orbanove ekonomske mere su dobile i ime.
„Takve mere, prozvane ’orbanomija‘, dovele su ga u sukob sa Evropskom unijom, MMF-om i finansijskim tržištima.“
Zapamtite, kad god stanete na stranu naroda, gle čuda, u sukobu ste sa ovim institucijama. Nije bilo lako na početku, ali su Orbanove mere vremenom počele da daju rezultate.
„Možemo reći da su mere bile uspešne. Uspeli smo da imamo rast bruto domaćeg proizvoda. Javni dug je u opadanju, a tekući račun države u velikom je plusu. Nezaposlenost smanjena na 6,4 odsto, što je istorijski minimum u ovoj zemlji.“
Eto šta je sve moguće kad se neko suprotstavi moćnim bankama.
„Jednom prilikom rekao je da banke treba cediti sve dok ne vrisnu, a da ipak sledećeg dana otvore svoje filijale.“
Ali Orban nije tu stao. Nacionalizovao je privatne penzione fondove, suprotstavio se delu nevladinog sektora i njihovom finansijeru Džordžu Sorošu, zabranio je prodaju zemljišta strancima i gajenje genetski modifikovane hrane — prosto rečeno, transformisao je Mađarsku jer je odbacio zapadni diktat i stao na stranu građana, koji su ga zbog toga većinski podržali.
„Današnja Mađarska i Mađarska od pre pet godina su dve potpuno različite zemlje.“
Ko sme, taj i može.