Ruski ministar odbrane general Sergej Šojgu tim povodom je istakao da „Oružane snage Rusije imaju čime da se ponose“. Kako je rekao, ruska armija je postigla velika dostignuća u oblasti deminiranja, posebno na Kavkazu i u Siriji, gde za dan demineri uklone i do hiljadu i po eksplozivnih naprava. Takođe, postoje dostignuća u dubokom ronjenju i vremenu provedenom pod vodom, kao i u trajanju plovidbe autonomnih podmornica.
Šojgu je podsetio da su ruski tenkisti tokom takmičenja „Tenkovski biatlon“ prošle godine postavili novi rekord u brzini i preciznosti gađanja, navodeći istovremeno da postoje i rekordi u avijaciji, među snajperistima i u svim drugim delatnostima Oružanih snaga Rusije. Samim tim, smatra ruski ministar, mora postojati odgovarajuća zbirka dostignuća.
„Knjiga rekorda“ ruskog Ministarstva odbrane sadrži informacije ne samo o izuzetnim dostignućima pripadnika vojske i jedinica svih rodova Oružanih snaga, nego i borbenog oružja i vojne tehnike. Na primer, može se saznati o najdužem neprekidnom letu na avionima Tu-22, Tu-160, Tu-95, o najdužim zaronima podmornica, skokovima padobranom s neverovatnih visina, kao i o maksimalnim brzinama tenkova T-90, T-72.
Tu se, recimo, može pročitati kako su avioni Tu-95MS u julu 2010. godine proveli u vazduhu 42 sata i 17 minuta i preleteli 28 hiljada kilometara u rejonu severoistočnog dela Atlantskog okeana s „presecanjem“ Severnog ledenog okeana i letom u akvatoriji zapadnog dela Tihog okeana, čime je oboren rekord dometa i trajanja leta.
„Knjiga rekorda“ donosi priču i o najbržoj atomskoj podmornici na svetu. Podmornica projekta K-162 je na testiranju 18. decembra 1970. godine postavila svetski rekord u brzini pod vodom — 44,7 čvorova. Do danas taj rekord nije oboren.
Tu se mogu naći i sve iscrpne informacije o dostignućima u vojnoj sferi. Detaljno su navedeni događaji, datumi, rezultati i mesta gde su postavljeni novi rekordi, a ti podaci će biti redovno i ažurirani.
U „Knjigu rekorda“ upisani su i biće upisivani i pobednici takmičenja i vojnih olimpijada, vojnici koji su dali ozbiljan doprinos vojnoj nauci, kao i vojnici i jedinice koji su postigli najbolje rezultate tokom obuka. Posebna pažnja je posvećena i vojnicima i jedinicama koji postižu najbolje rezultate na Međunarodnim vojnim igrama, koje se tradicionalno svakog leta održavaju u Rusiji i još nekoliko zemalja.
Na sajtu se mogu naći i druge zanimljive informacije. Na primer, može se pročitati kako je za samo dve godine, od 2015. do 2017. rusko Ministarstvo odbrane u uslovima Krajnjeg severa, na Arktiku, izgradilo više od 400 objekata vojne infrastrukture, ukupne površine veće od 700 hiljada kvadratnih metara. Kako se ističe, nijedna zemlja na svetu nije izvela tako veliki poduhvat izgradnje.
Mogu se pročitati i informacije o Vojno-patriotskom parku za kulturu i odmor „Patriot“, izgrađenom 2015. godine u Podmoskovlju. Od momenta otvaranja parka, 2015. godine, u njemu je održano više od dve hiljade događaja koje je posetilo više od milion i po ljudi.
U „Knjizi rekorda“ pominje se i najmasovniji vojno-patriotski pokret mladih „Junarmija“, koji je za samo dve godine objedinio više od 240 hiljada dečaka i devojčica iz svih regiona Rusije.
Takođe, može se saznati i o „najefektnijoj nacionalnoj zastavi Rusije“, koja je napravljena u avgustu 2017. godine, kada su tri aviona Il-76MD u Ivanovu izručili 120 tona vode obojene bojama ruske trobojke. To je prvi put da je na taj način napravljena državna zastava RF.
„Knjigu rekorda oružanih snaga Ruske Federacije“ možete „prelistati“ i pročitati OVDE.