„Napišite izjavu o bilo kom nasilju koje ste pretrpeli kao žena. Pošaljite sliku svojih očiju i svoju priču“, poručila je Joko Ono.
Instalacija „Buđenje“ prikuplja svedočenja (tekstove koji opisuju iskustvo i fotografije očiju učesnica) u Kulturnom centru Beograda i na sajtu izložbe.
„Žene svih godina, iz svih zemalja sveta, pozivamo vas da pošaljete svoje svedočenje o zlu koje vam je naneto zato što ste žena. Napišite ga na svom jeziku, svojim rečima i pišite koliko god otvoreno želite. Možete ga potpisati imenom, ako hoćete, ali nemojte stavljati prezime. Pošaljite samo fotografiju svojih očiju. Iskazi o zlu i fotografije očiju biće izloženi u mojoj instalaciji ’Buđenje‘ od 15. septembra do 28. oktobra na 57. Oktobarskom salonu. Instalacija nastavlja da raste i biće izložena u mnogim zemljama. Zaista se nadam da ćete učestvovati“, poručila je Joko Ono.
Joko Ono rođena je 1933. godine u Tokiju, a živi u Njujorku i važi za vodeću eksperimentalnu i avangardnu umetnicu.
Povezuje se sa konceptualnom umetnošću, performansom, fluksusom i hepeningom ’60-ih godina.
Aktivna u feminističkom pokretu i pokretu za mir, Joko Ono je uticala na nekoliko generacija umetnika, muzičara i kulturnih poslenika širom sveta.
Stalno pomerajući granice različitih medija, opire se kategorizaciji svoje umetničke prakse, a izložbe i retrospektive njenih dela organizuju se u muzejima širom sveta.
Pored Joko Ono svoja dela će u okviru „Oktobarskog salona“ predstaviti i Takaši Murakami, Anselm Kifer, Vladimir Veličković, Tom Saks, Lari Bel, Dušan Otašević, Helen Marten i mnogi drugi.
Tanjug