U dokumentu koji je crnogorska Vlada usvojila prošli četvrtak između ostalo se navodi da NATO prepoznaje Zapadni Balkan kao strateški važan region za stabilnost Evrope i cijele evroatlantske zone, kao i da je opredijeljen za intezivnu političku i praktičnu saradnju u regionu.
„Zbog toga je unapređenje strateške komunikacije tj. javne diplomatije na Zapadnom Balkanu, određeno kao jedan od važnih zadataka NATO-a, što je sadržano u strateškim komunikacionim dokumentima. Imajući u vidu dugogodišnje iskustvo Crne Gore u ovoj oblasti, posebno u pogledu sprovođenja kampanje za povećanje podrške za članstvo u NATO-u, očekuje se naše aktivnije angažovanje u oblasti javne diplomatije, a posebno u državama regiona i državama aspirantima. Naročito je relevantno prenošenje naših iskustava i naučenih lekcija“, ističe se u strategiji Vlade.
Pored ovog, u dokumentu se takođe navodi i da treba raditi na predstavljanju praktičnih prednosti NATO članstva, pri čemu fokus mora biti na mladima, kao i da dio crnogorske javnosti i dalje smatra da je „članstvo u NATO-u više interes političara nego građana“.
„Namjeru Vlade Crne Gore da u narednim godinama aktivno promoviše vrijednosti i širenje NATO-a u regionu, predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić komentariše kao apsurdnu, i to prije svega jer „crnogorska vlast nije mogla i željela da uspostavi poštenu, fer i demokratsku strategiju u samoj Crnoj Gori“, pa je sada, kako kaže, prema istraživanjima bliskim režimu vidljivo da je podrška NATO-u u Crnoj Gori manja nego otpor Alijansi, odnosno da je sama Crna Gora i dalje protiv članstva u NATO-u.
Sve to, kako dodaje, „govori o apsurdnosti čitave situacije da jedna zemlja poput Crne Gore koja je suštinski protiv ulaska u NATO treba da zavodi NATO u regionu“. Međutim, sa druge strane, za Milačića takođe nema dileme i da nedavno usvojena strategija crnogorske Vlade prevashodno ima za cilj nasilno uvlačenje Srbije u Alijansu.
„Činjenica je da sve druge zemlje u regionu su ili članice NATO-a kao Hrvatska, Albanija, ili preko mora Italija, ili su protektorati kao što su Kosovo ili Bosna i Hercegovina, tako da se prema tim zemljama sigurno neće sprovoditi ta komunikacija i javna diplomatija, tako da ostaje jedino — Srbija“.
„U tom smislu, definitivno je i da cilj ove komunikacione strategije jeste onaj cilj koji je proklamovan godinama, a čini mi se, i decenijama unazad, a to je cilj atlantizacije Srbije. Jasno je da je Crna Gora postala članica NATO-a ne toliko zbog same Crne Gore, koliko zbog Srbije. Crna Gora je jedna stepenica u porobljavanju Srbije i njenom učlanjenju u NATO. I zato će Crna Gora sada da posluži kao jedna vrsta batine, ali pošto smo mali, bolje da iskoristim termin „prutića“ za te prljave posliće, ali i zbog uticaja na određene strukture po dubini u Srbiji gdje je to moguće“, predviđa Milačić za Sputnjik.
Po njegovom mišljenju, očigledno je „da Crna Gora sprovodeći ovu komunikacionu strategiju sada i formalno postaje klasična marioneta Vašingtona, Brisela i atlantističkih centara moći“, a što je, kako smatra, samo nastavak „modernog beščašća“ zvanične Podgorice.
„I bukvalno ćemo služiti ovdje kao klasična ispostava koja će služiti da sprovodi u ovom regionu, ja ću reći, destabilišuće procese. To neće biti nikakva javna diplomatija niti bilo kakva komunikaciona strategija, već kanal za destabilizaciju čitavog regiona, a na našu veliku žalost, to će sprovoditi crnogorska vlast od novca poreskih obveznika“, jasan je Milačić.
„Naše je u Crnoj Gori da se sistemski i dugoročno bunimo protiv toga i da prije svega smjenjivošću vlasti uspostavimo elementarne demokratske uslove kako bismo te i mnoge druge odluke vlasti preispitali i uskladili sa voljom većine građana Crne Gore“, zaključuje Milačić na kraju razgovora za Sputnjik.