Nejmar zasluženo na leđima saigrača, Meksiko nije uspeo više od časnog poraza 2:0 (foto)

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaNejmar na leđima Paulinja posle pogodka
Nejmar na leđima Paulinja posle pogodka - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Brazil 2 — 0 Meksiko. Stadion „Samara arena“ u Samari.

Nije uspeo Meksiko. Sve su pokušali izabranici Osorija. Napali su od početka meča, mučili Brazilce, prvih 20 minuta, stvorili neke solidne prilike, ali bez gola.

U nastavku su se razigrali Nejmar, Paulinjo, Kotnjio i Vilijan, i bilo je veoma teško igrati protiv takvog Brazila. Posle nekoliko solidnih propuštenih prilika, Nejmar koristi prvu veliku i dovodi „karioke“ u vođstvo.

Napao je tek onda Meksiko. Uspeo je da drži loptu u svojim nogama, da ne dozvoli Brazilcima da dominiraju na terenu, sekli su u odbrani, napadali iz kontri, Očoa je činio čuda na golu, ali prosto, kvalitet je odneo prevagu. Pred sam kraj, kada je Meksiko jurnuo da izjednači i produži nadu, sevnula je klasična brazilska kontra u tri poteza, posle koje Firmino lako postiže gol sa tri metra. Častan oproštaj Meksika, i sigurna igra Brazila za četvrtfinale.

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Neйmar (Braziliя) i Roberto Firmino (Braziliя) raduюtsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Nejmar i Firmino proslavljaju prolaz u četvrtfinale - Sputnik Srbija
1/14
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaRoberto Firmino (Braziliя) zabivaet gol v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Gol Firmina protiv Meksika u utakmici osmine finala. - Sputnik Srbija
2/14
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Neйmar (Braziliя), Filippe Koutinьo (Braziliя), Džonatan Dos Santos (Meksika) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Nejmar, Kotinjo i Džonatan dos Santos vode žestoku borbu. - Sputnik Srbija
3/14
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaNeйmar (Braziliя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Nejmar leži na travi posle jednog duela - Sputnik Srbija
4/14
Neйmar (Braziliя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaVratarь Gilьermo Očoa (Meksika) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Očoa fantastičnpo brani darac Vilijana - Sputnik Srbija
5/14
Vratarь Gilьermo Očoa (Meksika) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
6/14
Nejmar na leđima Paulinja posle pogodka
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaBrazilci proslavljaju gol Nejmara
Brazilci proslavljaju gol Nejmara - Sputnik Srbija
7/14
Brazilci proslavljaju gol Nejmara
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Filipe Luis (Braziliя) i Karlos Vela (Meksika) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Felipe i Vela u žestokom duleu - Sputnik Srbija
8/14
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Karlos Salьsedo (Meksika) i vratarь Gilьermo Očoa (Meksika) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Očoa diriguje odbranom Meksika, zasad odlično. - Sputnik Srbija
9/14
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaBolelьщiki sbornoй Meksiki pered matčem 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
Navijači Meksika na meču - Sputnik Srbija
10/14
Bolelьщiki sbornoй Meksiki pered matčem 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaNavijači Brazila
Navijači Brazila - Sputnik Srbija
11/14
Navijači Brazila
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSleva: Vratarь Alison (Braziliя) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Brazilii i Meksiki.

KRAJ UTAKMICE Konačni rezultat Brazil 2 — 0 Meksiko

90'+ Gvardado dobija žuti karton zbog raspravljanja sa sudijom.

90'+ Poslednja izmena u reprezentaciji Brazila — izlazi odlični Vilijan, a menja ga Markvinjos.

88' GOL! FIRMINO! Brza akcija Brazila preko Nejmara po levoj strani, u kontri tri na dva. Upošljava Firmina na desnoj strani, a njemu nije bilo teško da zatrese mrezu. Brazil 2 — 0 Meksiko

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaGol Firmina protiv Meksika u utakmici osmine finala.
Gol Firmina protiv Meksika u utakmici osmine finala.

86' Još jedna izmena za Brazil: Firmino je na terenu umeto Kotinja.

80' Fernandinjo na terenu umesto Paulinja.

77' Još jedan žuti karton za Meksikance, Roki je ubeležio i Salseda.

Treneri Meksika i Brazila našli su se na protivničkim stranama jednom, dok su obojica vodila klubove prve brazilske lige 2015. Sao Paulo Huan Karlosa Osorija je igrao nerešeno (1:1) protiv Titeovog Korinteansa.

71' Solidna akcija Meksika za novu priliku za izjednačenje. Ubačena lopta na peterac Brazila, koju Tijago Silva panično izbacuje napolje, a na nju naleće Gvardado, koji šutira sa 25 metara jako, ali biva izblokiran.

© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaNejmar, Kotinjo i Džonatan dos Santos vode žestoku borbu.
Nejmar, Kotinjo i Džonatan dos Santos vode žestoku borbu.

68' Igraju Brazilci mnogo rasterećenije i preciznije. Odlično kombinuju u napadu, što je stvorilo još jednu priliku Nejmaru, koji je šutirao sa 15 metara, zamalo neprecizno.

60' Brza akcija Meksika kroz sredinu, vukao je dugo loptu Himenez, opalio po njoj sa 25 metara, ali je izblokiran. Lopta dolazi do Vele koji je odlično zahvata, šutira po sredini gola ali Alison na pravom mestu. Od svega samo korner.

60' Osorio se odlučio i na svoju poslednju izmenu u regularnom delu utakmice. Umesto Čičarita na terenu je Himenez.

60' Kasemiro dobija žuti karton. Ni on neće moći da igra u četvrtfinalu.

Brazil je materijalizovao svoju inicijativu. Posle će više od pola sata dominacije i nekoliko dobrih šansi, Nejmar uspeva da probije bedem koji predvodi sjajni Očoa. Odmah posle toga Meksiko je krenuo još žešće ka golu. Na sjajan način Meksikanci pokazuju kako nema predaje, kako se igra i kada se gubi.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaOčoa fantastičnpo brani darac Vilijana
Očoa fantastičnpo brani darac Vilijana  - Sputnik Srbija
Očoa fantastičnpo brani darac Vilijana

58' Fantastična akcija Brazila. Kao na treningu kombinuju ispred šesnaesterca, nekoliko dodavanja i odličan šut Paulinja, koji Očoa fenomenalno brani.

Brazilci su neporaženi u osam utakmica protiv ekipa zone KONKAKAF na SP, sa sedam pobeda i jednim remijem, koji je igrom slučaja bio upravo protiv Meksika pre četiri godine. „Karioke“ nisu primile gol na sedam od tih osam susreta — jedini meč u kom to nije bio slučaj jeste pobeda nad Kostarikom od 5:2 2002.

55' Još jedna izmena u reprezentaciji Meksika, Umesto Alvareza ulazi Dos Santos.

55' Žuti karton za Ereru. Ukoliko Meksiko prođe dalje, on neće moći da pomogne svojim saigračima.

51' GOL! NEJMAR! Nejmar igra do Vilijana na vrhu šesnaestrca, utrčava unutra i niskim centaršutom uspeva da ga pronađe na dva metra od gola. Nejmar klizećim startom plasira loptu u nebranjenu mrežu. Brazil 1 — 0 Meksiko

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaTrenutak kada Nejmar postiže gol za 1:0
Trenutak kada Nejmar postiže gol za 1:0 - Sputnik Srbija
Trenutak kada Nejmar postiže gol za 1:0

48' Korner za Brazil, Nejmar dodaje do Kotinjo, koji solo prodorom vara dvojicu igrača i nalazi se u odličnoj prilici. Šutira dobro, ali ponovo Očoa pokazuje o kakvom kalibru golmana se radi.

46' Izmena u reprezentaciji Meksika, ulazi Lajun umesto Markeza.

46' Počelo je drugo poluvreme.

Brazil je uspeo da se oslobodi blage inicijative i opasnih napada Meksika sa početka meča, i u nastavku preuzeo gospodarenje terenom. Igraju Nejmar i Kotinjo veoma dobro u ovom meču, tu je i odlično raspoloženi Žezus… Stvaraju šanse, imali su nekoliko slobodnih udaraca sa dobrih pozicija, ali Očoa je uspevao da sačuva svoj tim, kada to nije radila odbrana „sombrerosa“.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Brazil 0 — 0 Meksiko

44' Slobodan udarac za Meksiko, ali Gvardado nije uspeo da nađe nikog od svojih saigrača u šesnaestercu.

43' Žuti karton dobija Filipe Luis nakon grubog starta.

41' Centaršut Vilijana ali preblizu je bio Očoa.

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaOčoa diriguje odbranom Meksika, zasad odlično.
Očoa diriguje odbranom Meksika, zasad odlično.

39' Slobodan udarac za Brazil sa tridesetak metara, Nejmar šutira direkno na gol, ali neprecizno.

38' Alvarez dobija prvi žuti karton na utakmici.

33' Žezus je u šesnaestercu oslobodio sebi prostor, povukao na levu stranu i šutirao u odlično postavljenog golmana Očou.

30' Uzvraća i Meksiko, ali Vela šutira visoko iznad gola.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaFelipe i Vela u žestokom duleu
Felipe i Vela u žestokom duleu  - Sputnik Srbija
Felipe i Vela u žestokom duleu

26' Slobodan udarac izveo je Nejmar iz velike daljine, ubacuje loptu na peterac, gde jedan od igrača prebacuje na drugu stativu, gde Žezus loše zahvata loptu, koja se ponovo odbija do Brazilaca na vrhu šesnaesterca. Na nju naleće Kotinjo i šutira preko gola.

25' Odlična akcija Brazila. Nejmar sa peterca šutira, ali Očoa refleksno skida udarac. U nastavku akcije, Meksikanci su uspeli da se organizuju u odbrani i otklone opasnost.

Meksiko je krenuo žestoko od početka. Bez straha, veoma hrabro, i vrlo često se igra na polovini Brazila. Nisu stvorili neku veliku šansu dosad jer se „karioke“ odlično brane.

Meksiko je na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. osvojio zlatnu medalju savladavši u finalu upravo Brazil. Igrači koji su tada učestvovali na OI, danas su ključni igrači svojih reprezentacija:

Brazil se kvalifikovao u nokaut fazu na svakom SP još od 1970. Meksiko takođe ima pozitivan niz, budući da je ovo sedmi put zaredom da je prošao grupnu fazu takmičenja.

9' Meksiko vezuje šanse, sada je Čičarito bio u ofsajdu.

5' Nejmar je šutirao iz daljine, ali je Očoa siguran na golu Meksika.

2' Dobra prilika za Meksiko. Šut Lozana boksovao je Alison u korner.

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaAlison brani pokušaj Meksika
Alison brani pokušaj Meksika

1' Počinje utakmica osmine finala između Brazila i Meksika.

UOČI UTAKMICE…

Već sada možemo da kažemo da ćemo pamtiti SP u Rusiji, ako ništa drugo — baš po Rusiji, koja je juče, potpuno van svih očekivanja, izbacila Španiju. Naravno, ne samo po tome. Bilo je tu mnogo neočekivanih rezultata, preokreta, fantastičnih golova, neverovatnih slavlja navijača, pobeda „malih“ nad „velikima“… Mnogo sreće i radosti kod jednih i tuge i suza kod drugih…

Odlučuju sitnice, jedna greška, jedan šut, jedan raspoložen igrač… Nema sigurnih pobednika. Dok god se igra, strepi se na obe strane… Videli smo i sinoć koliko je puta Hrvatska „umrla" i „vaskrsla" za samo 45 minuta… Moguće da ćemo nešto slično gledati i u narednim mečevima.

Navijači Brazila na Svetskom prvenstvu u fudbalu - Sputnik Srbija
Brazilski „Srećni navijači“ iznenadili decu u bolnici (video)

Već danas nas čeka odlična utakmica između Brazila i Meksika. „Karioke“ su favoriti, što je maltene uvek slučaj, ko god da im je protivnik. Oni decenijama igraju prepoznatljivo, imaju ogroman talenat koji pokazuju na svakoj utakmici. Sjajni pojedinci koji i te kako umeju da igraju timski. To je ono što čini Brazil petostrukim fudbalskim prvakom sveta. Tite je uspeo da ih uveže na odličan način. Serija rezultata u kojima se nalaze najbolje svedoči o tome, iako u prve tri utakmice nisu pokazali sav svoj potencijal. Možda smo videli više njihovih mana nego vrlina, ali oni prosto pobeđuju. Teško je zamisli utakmicu u kojoj Brazilci ne postižu gol. Možda su jedina ekipa na prvenstvu koja igra za gol više, iako je to pokazala i Francuska u sjajnom meču protiv Argentine. Kotinjo, Nejmar, Žezus, Firmino u napadu, a na golu fantastični Alison, koji je ove godine predvodio Romu do odličnih rezultata u Ligi šampiona.

Njihove ambicije su najveće —zadovoljava ih samo trofej namenjen najboljem na prvenstvu. Za to imaju kvalitet, ali moraju da igraju bolje nego dosad. Sigurnije u odbrani, pre svega, dok u napadu moraju da poprave realizaciju. Meksiko im neće pružiti mnogo šansi, posebno ako izdrži prvo poluvreme da ne primi gol. A i duel igra u ovom meču može da im pravi probleme, tu moraju da budu čvršći. U svakom slučaju, oni se mnogo više pitaju od protivnika.

Šveđani i Meksikanci zajedno proslavili ispadanje Nemačke sa Mundijala - Sputnik Srbija
Šveđani i Meksikanci zajedno proslavili eliminaciju Nemačke

Meksiko je napravio veliki uspeh plasmanom među 16 najboljih ekipa na svetu. Odigrali su sve veoma dobre utakmice, napravili jednu senzaciju, pobedivši aktuelnog svetskog šampiona Nemačku kada to niko nije očekivao. Igraju sa neverovatno mnogo strasti, ne plaše se izazova, izuzetno su hrabri kada izađu na teren. I ne staju, bez obzira na rezultat koji stoji na semaforu. Podrška koju imaju od navijača u svojoj zemlji se „čuje i do Rusije“. Slavlje zbog pobede nad Nemačkom, kažu seizmolozi, izazvao je zemljotres u susednom Čileu?! A ima ih mnogo i na stadionima. Jesu imali sreće da ih poraz od Švedske ne košta prolaza dalje i sada imaju priliku da taj poklon iskoriste i naprave još jedno čudo, kao u prvom kolu. Biće im izuzetno teško. Ali ništa teže nego što je to bilo juče Rusima. Ko veruje u čuda, taj ih i stvara. Meksiko svakako veruje.

Sjajni Čičarito, borbeni Lozano, neumorni Gvardado i ostali zaista imaju mentalitet pobednika, i to pokazuju u svakoj akciji, svakom duelu, svakom trku ili skoku sa loptom. Imaju veoma dobru tranziciju iz odbrane u napad, i toga ćemo se prilično nagledati u današnjoj utakmici. Ako im se otvori utakmica, ako na neki način povedu protiv favorizovanog Brazila, biće mnogo bliže podvigu.

Prava je šteta što će jedna od ove dve ekipe ovde završiti svoje učešće na prvenstvu sveta. Tome je bliži, naravno, Meksiko. Brazil ima ekipu za najviše postolje, Meksiko to nema. Ali ljubav prema igri, borba za svaki pedalj terena, ulaženje u duele bez kalkulisanja, bez obzira na to ko je protivnik, svrstava ih među najsimpatičnije ekipe na turniru. Biće im jako teško da preskoče Brazil, ali da su imali malo više sreće sa žrebom, mogli su da budu najprijatnije iznenađenje SP. Ovako, šane su im umanjene, ali daleko od toga da ih nemaju. Meksikanci će verovatno prvi da pojure ka golu Brazila, jer igrati sa „kariokama“ na 0:0 ne deluje kao pametna ideja. Veća je šansa da završite sa velikim brojem lopti u svojoj mreži. Ako postignu gol i izdrže silovite, stihijske napade Brazila, mogli bi da igraju na kartu nervoze, koju bi Brazilci teško kontrolisali i koja bi bila jako dobar saveznik „sombrerosima“. Čičarito može da napravi mnogo problema odbrani „karioka“, kao i Lozano, ali i njima će biti teško da zaustave sve brazilske napadače. Ono što još može da bude nada za autsajdera jeste fenomenalni Očoa na golu, koji ume da briljira među stativama. Takođe, on može biti i velika šansa za prolaz ako dođe do penala. U svakom slučaju, uživanje u dobrom fudbalu počinje uskoro. Spremite se.

Stadion „Samara arena“, na kome se igra ova utakmica, jedan je od novih stadiona i izgrađen je za SP. Inspirisan je svemirom, kao deo tradicije regiona u kom je razvijena kosmonautika. Prvi gol na ovom stadionu dao je naš reprezentativac Aleksandar Kolarov, koji je tim povodom na poklon dobio „ladu“. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 44.807 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Samaru, grad nauke, svemira, trgovaca i „častuški“.