Edinson Kavani zakucao evropskog prvaka: Posle Mesija, i Ronaldo pakuje kofere (foto)

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaKavani proslavlja pogodak
Kavani proslavlja pogodak - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Urugvaj 2 — 1 Portugalija. Stadion „Fišt“ u Sočiju.

Edinson Kavani! Čovek čije ime slavi ceo Urugvaj. Sjajni napadač PSŽ-a je sa dva pogotka junak ovog odličnog meča i najveći krivac što Ronalda i aktuelne evropske prvake nećemo gledati u nastavku takmičenja. Oba gola su bila maestralna. Prvi je dao glavom, posle odlične saradnje sa Suarezom, drugi sjajnim šutom iz prve sa nekih 18-19 metara, iskosa. Dovoljno za ogromno slavlje Urugvajaca, za veliku radost svih simpatizera „nebeskoplavih“.

Ronaldo je pokušao sve, imao i podršku saigrača, koji su preorali teren, pogotovo posle drugog primljenog gola. Sabili su protivnika u 20 metara, ali nisu mogli da nađu put do mreže Muslere.

Ono što je zanimljivo — iako nijedna od ovih ekipa ne važi za „nežne“, prvi žuti karton je dodeljen tek u 92. minutu, i to Ronaldu zbog prigovora. Posle toga još jedna šansa za Portugalce, u kojoj se našao Kvarežma, koji dobro šutira, ali Muslera interveniše i izbacuje u korner. Sudijskim zviždukom propala je i svaka nada u čudo.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaKavani proslavlja svoj drugi pogodak, gol koji je Urugvajcima doneo pobedu i četvrtfinale
Kavani proslavlja svoj drugi pogodak, gol koji je Urugvajcima doneo pobedu i četvrtfinale - Sputnik Srbija
1/8
© REUTERS / Jorge SilvDva velika igrača Kavani i Ronaldo u zagrljaju posle povrede urugvajskog reprezentativca
Dva velika igrača Kavani i Ronaldo u zagrljaju posle povrede urugvajskog reprezentativca - Sputnik Srbija
2/8
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaPatriso nije mogao ništa posle sjajnog šuta Edisona Kavanija
Patriso nije mogao ništa posle sjajnog šuta Edisona Kavanija - Sputnik Srbija
3/8
Patriso nije mogao ništa posle sjajnog šuta Edisona Kavanija
© REUTERS / Toru HanaiPortugalci proslavljaju gol Pepea, kojim su izjednačili rezultat protiv Urugvaja
Portugalci proslavljaju gol Pepea, kojim su izjednačili rezultat protiv Urugvaja - Sputnik Srbija
4/8
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Manuэl Fernandeš (Portugaliя) i Naitan Nandes (Urugvaй) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Urugvaя i Portugalii.
Fernandeš i Nandes vode žestoku borbu na terenu - Sputnik Srbija
5/8
© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaSleva napravo: Žoze Fonte (Portugaliя) i /Martin Kaseres (Urugvaй) v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Urugvaя i Portugalii.
Žoze Fonte i Martin Kaseras u duelu na meču osmine finala između Portugalije i Urugvaja - Sputnik Srbija
6/8
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaDetalj sa meča Urugvaj - Portugalija: Kavani u prodoru
Detalj sa meča Urugvaj - Portugalija: Kavani u prodoru - Sputnik Srbija
7/8
Detalj sa meča Urugvaj - Portugalija: Kavani u prodoru
© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaKavani proslavlja svoj prvi pogodak na meču

KRAJ UTAKMICE! Konačni rezultat: Urugvaj 2 — 1 Portugalija

90'+ I Rui Patrisio je krenuo u napad za skok posle tog kornera, ali nije bilo veće opasnosti po gol Urugvaja.

90'+ Odlična odbrana Muslere nakon šuta Kvarežme. Na kraju korner.

90'+ Kristijano Ronaldo dobija žuti karton zbog prigovora.

90'+ Sudija ne dosuđuje prekršaj nad Kvarežmom, koji bi bio skraćeni korner.

Južnoamerikanci su jednom igrali na SP na današnji dan i izgubili su 4:2 od Mađara nakon produžetaka u polufinalu 1954.

90' Pokušaj Ronalda iz daljine, veoma neprecizan.

88' Kontra Urugvaja koja se činila opasno, ali je mirnije završena. Od svega samo korner.

85' Stihijski napadi Portugalije se ređaju, pokušao je Fernandez, ali samo do Muslere.

84' Pereira je možda i fauliran u šesnaestercu, ali meksički sudija Ramos je samo odmahnuo rukom.

Ima još dosta da se igra, ali nema mesta za kalkulisanje. Kratko je trajala radost Portugalije. Utišao ih fantastični Edinson Kavani, drugim svojim golom na meču, za novo vođstvo. Tek sada Portugalci moraju napadnu svom snagom. U igri je sada i Kvarežma. Rešio je prethodni meč. Može li opet? Čekamo…

76' Posle korenera Kvarežme, još jedna opasna situacija pred golom Muslere, jedna odbijena lopta dolazi do Rafaela, koji sa ivice šesnaesterca šutira jako i preko gola.

Portugalija nije izgubila u poslednjih 5 utakmica (ima dve pobede i tri remija) a meč protiv Urugvaja joj je 30. utakmica na svetskim prvenstvima. Portugalci su prvi put učestvovali na Mundijalu 1966. i na debiju su pobedili Mađarsku rezultatom 3:1.

© REUTERS / Toru HanaiRonaldo je i dalje optimističan
Ronaldo je i dalje optimističan  - Sputnik Srbija
Ronaldo je i dalje optimističan

71' Izlazi dvostruki strelac na ovoj utakmici Edinson Kavani, koji se povredio i neće moći da nastavi meč.

© Sputnik / Alekseй Filippov / Uđi u bazu fotografijaRonaldo pomaže dvostrukom strelcu za Urugvaj Kavaniju da posle povrede napusti teren
Ronaldo pomaže dvostrukom strelcu za Urugvaj Kavaniju da posle povrede napusti teren - Sputnik Srbija

70' Lopta kruži oko šesnaesterca Urugvaja. Nakon greške Muslere, koji je možda u tom duelu i fauliran i završava na zemlji, lopta dolazi do Bernarda Silve, koji šutira na prazan gol, ali preko prečke.

62' GOL! PONOVO KAVANI! Mat u tri poteza, Muslera je izbacio loptu daleko u polje, Betankur odmah dodaje do Kavanija, koji sa ivice šesnaesterca s leve strane na prvu šutira fantastično. Patrisio je bio potpuno nemoćan. Urugvaj 2  1 Portugalija

© Sputnik / Aleksandr Krяžev / Uđi u bazu fotografijaPatriso nije mogao ništa posle sjajnog šuta Edisona Kavanija

55' GOL! PEPE! Posle kornera i odličnog centaršuta Rafaela Gereira, odlično skače Pepe i sa 5-6 metara zakucava loptu u mrežu. Urugvaj 1  1 Portugalija

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaMuslera nije uspeo da zaustavi šut Pepea posle kornera
Muslera nije uspeo da zaustavi šut Pepea posle kornera - Sputnik Srbija
Muslera nije uspeo da zaustavi šut Pepea posle kornera

Urugvaj je pobedio u poslednja tri meča i nije primio gol 310 minuta. Poslednji igrač koji je zatresao mrežu Urugvaja bio je Hames Rodrigez, kada je Urugvaj izgubio od Kolumbije 2:0 u Brazilu 2014. Najduže je Urugvaj izdržao bez primljenog gola 390 minuta, 2010.

46' Počelo je drugo poluvreme.

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaRonaldo u prodoru
Ronaldo u prodoru - Sputnik Srbija
Ronaldo u prodoru

Trudio se Ronaldo da okrene rezultat. Svuda ga je bilo na terenu. I levo i desno, ali sjajno ga pokrivaju odbrambeni igrači „nebeskoplavih“. Nisu Portugalci uspeli opasnije da zaprete, iako su držali loptu duže u posedu. Imali su čak 8 šuteva na gol, ali Muslera nije bio na velikim mukama u prvom poluvremenu.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Urugvaj 1 — 0 Portugalija

Strelac jedinog gola u dosadašnjem toku ovog meča, Edinson Kavani, podelio je na Tviteru svoje utiske iz Sočija.

Pola sata igre prolazi u znaku Urugvaja, koji i vodi posle fenomenalne akcije napadačkog tandema Suarez-Kavani. Iako Portugalci uspevaju da napadnu, nismo dosad videli veliku priliku za njih. S druge strane, Urugvaj se jako kvalitetno brani i iz te odbrane slede veoma brzi i opasni napadi.

32' Ronaldo iz slobodnjaka samo do živog zida.

31' Slobodan udarac za Portugaliju sa 25 metara, malo levo iskosa, Kristijano Ronaldo je pored lopte.

26' Slobodan udarac za Portugaliju, s desne strane iskosa, loptu je u 16 ubacio Karvaljo, ona pada na 6-7 metara od gola, ali do nje ne stiže niko od njegovih saigrača. Propala je još jedna prilika za izjednačenje.

Urugvaj je jedina reprezentacija koja na ovom prvenstvu nije primila nijedan gol.

21' Slobodan udarac za Urugvaj, sa 25 metara centralno od gola, Suarez pokušava kao protiv Rusije, nisko, kroz živi zid, ali golman Patrisio fantastično brani.

19' Posle primljenog gola, Portugalija je krenula još ofanzivnije napred, dobar centaršut Gvedasa s desne strane na peterac, ali odbranili su se Urugvajci.

Detalj sa utakmice:

© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaŽoze Fonte i Martin Kaseras u duelu na meču osmine finala između Portugalije i Urugvaja

14' Suarez u šansi! Šutirao je iz šesnaesterca, ali je njegov šut izblokiran. Od svega samo korner.

7' GOL! EDINSON KAVANI! Konačno je proradio možda najbolji napadački tandem na prvenstvu. Kavani u pozicionom napadu pronalazi dugom poprečnom loptom Suareza, koji vara svog čuvara driblingom, desnom nogom centrira oštro na drugu stativu, a Kavani u trku iza igrača odbrane Portugalije skače i zakucava glavom loptu u mrežu. Urugvaj 1  0 Portugalija

Trenutak kada Kavani postiže gol za vođstvo Urugvaja od 1:0
Trenutak kada Kavani postiže gol za vođstvo Urugvaja od 1:0 - Sputnik Srbija

1' Počela je utakmica osmine finala između Urugvaja i Portugalije.

© Sputnik / Aleksandr Krяžev / Uđi u bazu fotografijaEkipa Urugvaja pred meč osmine finala Urugvaj - Portugalija
Ekipa Urugvaja pred meč osmine finala Urugvaj - Portugalija - Sputnik Srbija
Ekipa Urugvaja pred meč osmine finala Urugvaj - Portugalija
© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaEkipa Portugalije pred meč osmine finala Urugvaj - Portugalija
Ekipa Portugalije pred meč osmine finala Urugvaj - Portugalija - Sputnik Srbija
Ekipa Portugalije pred meč osmine finala Urugvaj - Portugalija
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaPočetak utakmice Urugvaj - Portugalija
Početak utakmice Urugvaj - Portugalija - Sputnik Srbija
Početak utakmice Urugvaj - Portugalija

UOČI UTAKMICE…

Osmina finala Svetskog prvenstva nam donosi duel dve ekipe koji nosi niz zanimljivih činjenica: sastaju se, prvi put u istoriji, aktuelni evropski šampion Portugalija i dvostruki svetski prvak i najtrofejnija reprezentacija Kopa Amerika — Urugvaj. Kroz svoje grupe ove dve ekipe su prošle na različite načine. Urugvaj je imao sve tri pobede i to bez primljenog gola, dok je Portugalija na krilima Kristijana Ronalda došla do drugog kruga Mundijala.

Edison Kavani proslavlja svoj prvi pogodak na SP - Sputnik Srbija
Urugvaj 3—0 Rusija: Akinfejev nije dovoljan, Suarez i Kavani napokon proradili (foto)

Urugvaj je jedina reprezentacija koja na ovom Svetskom prvenstvu nije primila nijedan gol. Neko će reći da su imali relativno laku grupu sa Egiptom, Saudijskom Arabijom i Rusijom, ali… U prva dva kola Južnoamerikanci nisu bili na svom nivou, pa su sa dosta muke došli do minimalnih pobeda, a onda su se, u duelu sa domaćinom, raspucali Suarez i Kavani. Doduše, utakmica poslednjeg kola je i njima i Rusima došla u momentu kad se znalo da su obe reprezentacije obezbedile plasman u drugi krug, pa su joj, verovatno, pristupile dosta ležerno.

To svakako ne umanjuje pobedu Urugvaja, ali će utakmica sa Portugalijom biti nešto potpuno drugačije — jer se više nema prava na kiks. Zato će Oskar Tabarez, verovatno, izvesti nešto zatvoreniju postavu, sa više igrača na sredini terena.

Reprezentativac Portugalije Kristijano Ronaldo na treningu pred utakmicu osmine finala protiv Urugvaja na Svetskom prvenstvu u Rusiji - Sputnik Srbija
Roberto Karlos: Ronaldo je vanzemaljac

Portugalija je plasman među 16 najboljih obezbedila teže nego što je bilo ko očekivao. Činjenica je da su, kada je Ronaldo igrao i davao golove, Portugalci ili pobeđivali ili igrali bar nerešeno. Nakon 3-3 u prvom kolu protiv „crvene furije“, izabranici Fernanda Santoša su dosta teško pobedili Maroko sa 1-0, a onda, kada se očekivalo da će protiv Irana potvrditi plasman u narednu rundu, desilo se da im je prolazak dalje visio u vazduhu.

A post shared by Portugal (@portugal) on Jun 25, 2018 at 12:17pm PDT

Ronaldo je prvo promašio jedanaesterac, a onda su Iranci pri rezultatu 1-1 imali nekoliko prilika za gol koji bi aktuelne evropske prvake već posle prvog kruga poslao kući. Na sreću Ronalda i ekipe, to se nije desilo, pa će sada izaći na crtu izuzetno nezgodnom Urugvaju.

Ako Ronaldo bude na nivou kao protiv Španije, Portugalci u ovom meču imaju čemu da se nadaju. Sve ostalo debelo „vuče na vodenicu“ Urugvaja. Tandem Suarez—Kavani je počeo da postiže golove. To samo ohrabruje i navijače i celu ekipu. Imaju više boljih pojedinaca, i sa te strane su možda blagi favoriti. Ali videli smo mnogo puta dosad da je Portugaliji često dovoljno to što ima neverovatnog Ronalda. U sjajnoj je formi i sigurno će se pitati oko krajnjeg rezultata. Biće zanimljivo gledati ga protiv trenutno najbolje odbrane na Mundijalu.

Stadion „Fišt“, na kom će se igrati ova utakmica, izgrađen je specijalno za zimsku Olimpijadu i Paraolimpijadu 2014. godine. Upravo na ovom stadionu su bile održane grandiozne ceremonije otvaranja i zatvaranja igara u Sočiju. Naknadno je stadion rekonstruisan kako bi na njemu mogle da se održavaju fudbalske utakmice. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 47.700 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vam vodič kroz Soči, grad toplog mora i visokih snežnih planina. Zahvaljujući jedinstvenim klimatskim uslovima, Soči je postao jedan od glavnih sportskih gradova Rusije.