Spektakl u Kazanju: Mesijeve snove o „boginji“ uništio neverovatni klinac Mbape! (foto)

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaKilijan Mbape proslavlja svoj drugi pogadak na utakmci
Kilijan Mbape proslavlja svoj drugi pogadak na utakmci - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica osmine finala Francuska 4 — 3 Argentina. Stadion „Kazanj arena“ u Kazanju.

Neverovatnu utakmicu su odigrale Francuska i Argentina. „Palo“ je čak sedam golova. Dva potpuna preokreta i veliko slavlje Francuza na kraju. Potpuno zasluženo. I kada su vodili i kada su gubili, „trikolori“ su znali šta žele. Imaju neverovatno brze igrače, i to su od početka meča sjajno koristili. Probijali preko krila, posebno levog, gde je dominirao Ernandez. U sredini je Kante bio fantastičan, delio lopte, prekidao napade protivnika, ali slavu su pokupili mlađi.

Prvo je Pavar fenomenalnim golom za TV špice izjednačio rezultat na 2:2. A tada na scenu stupa najmlađi strelac za Francusku na svetskim prvenstvima, Kilijan Mbape! Neverovatno brz, spretan, hladnokrvan. Definitivno buduća svetska zvezda fudbala, na ovom šampionatu naglo je izrastao u heroja Francuske. Sa dva gola, posle penala koji je napravljen nad njim, krade slavu Mesiju, uništava njegove snove za samo pet minuta.

Krenula je četa Sampaolija na sve ili ništa. Morali su. Pokušali su sve, igrali i prljavo u nekim trenucima, probali da iznerviraju Francuze, uspeli da postignu i gol 93. minutu, preko Kuna Agvera i odlične asistencije Mesija. Imali još minut i po da potpuno iznenade „trikolore“, stvorili čak i dobru šansu, šutirali, ali lopta završava preko prečke golmana Lorisa.

Odmah posle toga, odlični sudija iz Irana, koji nije imao nimalo lak posao, svira kraj. Kraj najbolje utakmice ovog prvenstva. Kraj utakmice u kojoj se jedna od najvećih zvezda svetskog fudbala — Leo Mesi — najverovatnije oprostila za sva vremena od mundijala. Kraj utakmice u kojoj je rođena nova velika zvezda — Kilijan Mbape!

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaLionelь Messi (Argentina) posle okončaniя matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Francii i Argentinы.
Tužan Lionel Mesi posle meča napušta teren - Sputnik Srbija
1/8
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaKilian Mbappe (Franciя) raduetsя zabitomu golu v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Francii i Argentinы.
Mbape proslavlja prvi pogodak za 3:2 - Sputnik Srbija
2/8
© Sputnik / Maksim Bogodvid / Uđi u bazu fotografijaArmani nemoćan posle šuta Pavara
Armani nemoćan posle šuta Pavara - Sputnik Srbija
3/8
Armani nemoćan posle šuta Pavara
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaArgentinci proslavljaju pogodak kojim su poveli sa 2:1
Maradona u transu posle sjajnog gola Di Marije
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaFutbolist Ronaldo na zritelьskoй tribune vo vremя matča 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Francii i Argentinы.
Slavni brazilski fudbaler Ronaldo je gledao spektakl koji su prikazali Francuska i Argentina u Kazanju - Sputnik Srbija
6/8
© REUTERS / John SibleyDi Marija proslavlja pogodak za izjednačenje
Di Marija proslavlja pogodak za izjednačenje - Sputnik Srbija
7/8
Di Marija proslavlja pogodak za izjednačenje
© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaVratarь Ugo Lьoris (Franciя) propuskaet mяč v svoi vorota v matče 1/8 finala čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Francii i Argentinы.
8/8

Ovu fantastičnu utakmicu već je u stihovima opevao i naš poznati roker Bora Đorćević.

KRAJ UTAKMICE Konačni rezultat: Francuska 4 —3 Argentina

90'+ Žuti kartoni na obe strane posle opšteg koškanja — Otamendi za Argentinu i Žiru za Francusku.

90'+ GOL! AGVERO! Glavom sjajno reaguje posle odličnog centaršuta Mesija iz daljine. Francuska 4 —3 Argentina.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaSerhio Agvero nakon pogotka u nadoknadi vremena žuri da odnese loptu na centar da bi njegova Argentina što pre došla do nove šanse.
Serhio Agvero nakon pogotka u nadoknadi vremena žuri da odnese loptu na centar da bi njegova Argentina što pre došla do nove šanse. - Sputnik Srbija

„Gaučosi“ nisu uspeli da dobiju prethodna četiri meča protiv evropskih selekcija na svetskim prvenstvima — imaju dva remija i dva poraza. Poslednja njihova pobeda nad nekim UEFA timom je 1:0 protiv Belgije iz 2014.

86' Slobodan udarac za Argentinu iz skraćenog kornera, Di Marija ga izvodi na prvu stativu, ali odbrana Francuske to čisti. U nastavku akcije šut ka golu Lorisa, ali bez veće opasnosti.

83' Sjajan prodor Mesija — sjurio se sa 30 metara, uleteo u šesnaesterac prevarivši dvojicu čuvara, ali nije imao snage za bolji završni udarac. Loris siguran.

© Sputnik / Maksim Bogodvid / Uđi u bazu fotografijaMesi razočaran razvojem situacije na terenu u meču osmine finala protiv Francuske
Mesi razočaran razvojem situacije na terenu u meču osmine finala protiv Francuske - Sputnik Srbija

73' Još jedan žuti karton za Francuze, zabeležen je i Pavar.

72' Žuti karton dobija Matuidi. Ukoliko ostane ovaj rezultat i Francuska se plasira u četvrtfinale, Matuidi će propustiti taj meč.

71' Žiru se brzo našao u sjajnoj prilici i odmah šutirao ka golu, lopta je prozujala tik pored stative.

69' GOL! KILIJAN MBAPE! Brza akcija Francuza koja je krenula od golmana Lorisa, bez zadržavanja lopte kombinuju Kante, Grizman, a onda Žiru na prvu izbacuje Mbapea, koji u stilu velikih, iskusnih fudbalera rutinski rešava 1 na 1 sa golmanom Armanijem i postiže svoj drugi pogodak na meču. Francuska 4 — 2 Argentina.

Kilijan Mbape je najmlađi strelac na ovom svetskom prvenstvu — kada je postigao gol na utakmici protiv Perua imao je 19 godina i 6 meseci.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaMbape proslavlja prvi pogodak za 3:2
Mbape proslavlja prvi pogodak za 3:2

64' GOL! KILIJAN MBAPE! Još jedna dobra akcija Francuza po levoj strani, ponovo loptu u šesnaesterac ubacuje Ernandez, do nje posle gužve dolazi Mbape, koji sjajnim forom vara odbranu i levom nogom sa nekoliko metara matira Armanija. Francuska 3 — 2 Argentina.

56' GOL! PAVAR! Brza akcija Francuza po levoj strani, brzo do nje dolazi Ernandez, centrira, lopta prolazi ceo šesnaesterac i stiže do Pavara sa druge strane, a on ne oklevajući udara dropkikom i spoljnim felšom u suprotni ugao bespomoćnog Armanija. Jedan od najlepših golova na prvenstvu. Francuska 2 — 2 Argentina.

50' Još jedan žuti karton za Argentince, zaradio ga je Banega, koji će takođe propustiti sledeću utakmicu ukoliko „gaučosi“ prođu dalje.

47' GOL! MERKADO! Posle slobodnog udarca i pokušaja izbacivanja francuske odbrane, lopta dolazi do sjajnog Mesija, na ivici šesnaesterca sa desne strane. Posle nekoliko dobrih driblinga, Mesi namešta loptu na levu nogu, odlično šutira, loptu na putu ka golu kači Merkado, menja joj pravac i vara Lorisa. Francuska 1 — 2 Argentina.

47' Di Marija u odličnom prodru, gurnuo je loptu kroz noge jednom od igrača Francuske, posle čega je oboren povlačenjem za dres. Slobodan udarac sa ivice šesnaesterca.

Sjajno prvo poluvreme. „Trikolori“ su imali nekoliko napada, veoma su brzi i fantastično uspevaju da pokriju Mesija. To im je donelo i prednost posle prvog dela igre. Jedan fenomenalan trk mladog Mbapea maltene od gola do gola koji je završen penalom. Grizman je bio siguran za 1:0. Tada se budi Argentina. Kreću „gaučosi“ da ređaju napade, da ubacuju loptu u šesnaesterac, što pre toga nisu često radili. Nekoliko solidnih akcija, a onda najlepši detalj na meču. Lopta stiže do potpuno usamljenog Di Marije, na nekih tridesetak metara, a on je kao na treningu spustio loptu ispred sebe, zategao levicu i opalio gotovo iz kolena. Fenomenalan pogodak. Za veliko slavlje Argentinaca. Gol su postigli na vreme, što će im mnogo značiti u nastavku.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat: Francuska 1 — 1 Argentina

43' Havijer Maskerano je zaradio žuti karton. Ukoliko se Argentina plasira u četvrtfinale, Maskerano neće moći da pomogne svojim saigračima zbog parnih kartona.

42' GOL! DI MARIJA! Pavon je na tridesetak metara od gola pronašao zaboravljenog Di Mariju, koji je rutinski spustio loptu i šutirao iz kolena za fantastičan gol. Potpuno je nemoćan bio golman Loris. Francuska 1 — 1 Argentina.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaLoris je bio nemoćan posle šuta Di Marije
Loris je bio nemoćan posle šuta Di Marije

Argentina u naletu, dve-tri vezane prilike i polušanse je vezala u tri-četiri minuta igre. Nisu prošla dva dobra centaršuta Pavona sa desne strane.

36' Dobra akcija Argentine, Mesi je dobio loptu nadomak šesnaesterca, utrčao unutra, ali ga zaustavljaju dvojica možda i prekršajem. Igra je nastavljena.

Francuska se drugi put zaredom nalazi u osmini finala bez poraza u grupi. U grupnoj fazi je na ovom i prethodnom prvenstvu zabeležila ukupno četiri pobede i dva remija. Argentina se, s druge strane, četvrti put zaredom plasirala među 16 najboljih.

30' Još jedna sjajna kontra Francuske, povukao je Pogba, odigrao do Mbapea, kog je na mestralan način zaustavio Roho.

28' Šansa za Argentinu, pokušaj centaršuta, ali pogađa Umtitija u ruku, koja je stajala u prirodnom položaju, uz telo. Fagani je samo odmahnuo rukom na traženje penala argentinskih igrača.

26' Grizman je odlično prošao po desnoj strani, centrirao iz šesnaesterca, ali Armani sjajno postavljen. Usledila je polukontra Argentine, ali je prekinuta.

Prvih 25 minuta meča je na izmaku. Francuzi daleko opasniji po gol Armanija, iako je posed lopte daleko na strani Argentine (76%). „Gaučosi“ nikako da to materijalizuju makar nekom  ozbiljnijom šansom. Na drugoj strani, Francuzi u napadu fantastični, sjajno koriste svoju brzinu i veoma su opasni. Imali su i prečku, a poveli su golom iz opravdano dosuđenog penala. Grizman je hladnokrvno šutirao za veliko vođstvo „trikolora“.

21' Pogba šutira jako, preko živog zida i preko gola.

19' Žuti karton za Taljafika, ponovo nad Mbapeom. Novi slobodan udarac za Francusku, na ivici šesnaesterca.

13' GOL! ANTOAN GRIZMAN SIGURAN SA BELE TAČKE. Francuska 1 — 0 Argentina

© REUTERS / Pilar OlivaresTrenutak kada Grizman pogađa iz penala
Trenutak kada Grizman pogađa iz penala - Sputnik Srbija
Trenutak kada Grizman pogađa iz penala

11' Roho dobija žuti karton zbog ovog starta.

11' PENAL ZA FRANCUSKU! Povukao je Kilijan Mbape slalom preko celog terena, Markos Roho ga je faulirao unutar šesnaesterca i Iranac Alireza Fagani nije imao dilemu.

© Sputnik / Maksim Bogodvid / Uđi u bazu fotografijaMbape u solo prodoru
Mbape u solo prodoru - Sputnik Srbija
Mbape u solo prodoru

9' PREČKA! Grizman je šutirao precizno iz slobodnjaka, ali je zatresao samo okvir gola.

8' Slobodan udarac za Francusku sa 17-18 metara nakon faula Maskerana nad Mbapeom.

1' Počela je utakmica osmine finala između Francuske i Argentine.

UOČI UTAKMICE…

Grupna faza Svetskog prvenstva u Rusiji je završena. Odigrano je 48 utakmica, od kojih su mnoge za pamćenje. Videli smo mnogo lepih golova, dobrih akcija, poteza koji su dizali publiku na noge… Dosad su pali mnogi rekordi, uz pomoć VAR sistema sudije su menjale svoje odluke, a i pravilo fer-pleja nam je dalo jednog učesnika u nokaut fazi. Srbiju, nažalost, nećemo gledati u nastavku takmičenja jer nije uspela da napravi čudo protiv Brazila. Najveće iznenađenje je priredila Južna Koreja, koja je uspela da pobedi Nemačku sa 2:0 i time je ostavi bez osmine finala SP, što se „pancerima“ nije desilo punih 80 godina. Neki od favorita su otišli dalje uz mnogo sreće. Videćemo kakva će nam iznenađenja doneti nokaut faza.

U prvoj utakmici osmine finala već gledamo veliki derbi. Sastaju se Francuska i Argentina.

Francuski navijači na utakmici Danska-Francuska u grupnoj fazi Svetskog prvenstva u fudbalu - Sputnik Srbija
Navijači izviždali fudbalere na utakmici Francuska—Danska

Više se nema prava na grešku. Nema se ni prostora za kalkulacije. Obe ekipe moraju da pruže svoj maksimum kako bi izvojevale pobedu. I jedna i druga reprezentacija imaju ogromne ambicije da se nađu u samoj završnici i borbi za trofej, ali nijedna dosad nije pokazala šta sve ume. Francuska je možda blagi favorit u ovom meču, ali to joj ništa ne znači. Moraće Pogba i drugari da zaigraju mnogo bolje, organizovanije, tečnije i preciznije kako bi se nadali pobedi. Koliko god to čudno zvučalo, možda je za njih bolje što u ovom trenutku igraju protiv Argentine a ne protiv Hrvatske. „Galski petlovi“ su dosad postigli samo tri gola na tri utakmice, i to protiv objektivno slabijih protivnika. Iako imaju fantastični vezni red i napad, to nisu pokazali na terenu.

Pogba mnogo greši prilikom dodavanje lopte, i ako sa tim bude nastavio i na ovoj utakmici, Argentinci bi lako mogli da to kazne. S druge strane, „trikolori“ imaju prednost u skoku, viši su, pa to mogu da iskoriste prilikom prekida. Imaju i brže igrače, pa i tu mogu da traže svoju šansu.

Grafit sa likom Mesija na zgradi u unutrašnjem dvorištu hotela Ramada u Kazanju - Sputnik Srbija
U Kazanju osvanuo grafit sa argentinskim fudbalerom (foto)

Argentina je, bez obzira na sve, uvek Argentina. Takođe nije mnogo pokazala u grupnoj fazi i imala je dosta sreće da se nađe među 16 najboljih. Argentinci imaju ono što nema nijedna druga ekipa. Imaju Mesija. Silno motivisanog Mesija, kome je ovo poslednja prilika da podigne trofej namenjen svetskom prvaku. To samo po sebi nije dovoljno, ali može da bude. Jer ako je iko u stanju da danas svojoj ekipi sam donese pobedu, to je on. Ali selektor se svakako ne sme uzdati u to. Cela ekipa mora da podigne nivo igre. Da se igra za Mesija, a ne na Mesija. On ne sme da prima loptu na 30-40 metara od svog gola. „Gaučosi“ imaju vezni red koji može da parira svakom drugom, ali zasad ni to nismo videli. Oni moraju da iznesu veći teret kako bi Mesiju otvorili prostor da pokaže šta zna i koliko može. Takođe, veliki je problem za Argentince pritisak koji se svaljuje na Mesija.

Svi od njega očekuju nemoguće. I navijači i saigrači i trener. Ako ga malo rasterete, i na samom terenu i van njega, mogu mnogo da profitiraju. Njemu će na psihološkom planu puno značiti i gol koji je postigao u prethodnoj utakmici protiv Nigerije. Ući će u meč sa više samopouzdanja, a to već može da bude tas koji će pretegnuti na stranu Argentine.

Čeka nas jako uzbudljiva utakmica. Dve velike fudbalske sile. I jedni i drugi su bivši svetski šampioni. Znaju kako se dolazi do trofeja. Gledaćemo velike fudbalske znalce sa obe strane. Na jednoj Pogbu, sjajnog Mbapea, Matuida, Dembelea, Grizmana, na drugoj Roha, Maskerana, Di Mariju, Igvajina, Agvera i Mesija. Sa te strane, čeka nas spektakl. Iako obe ekipe forsiraju napadački fudbal, nisu se proslavile u tom segmentu. Dešama može da raduje dobra forma mladog Mbapea. Iako još nije napunio 20 godina, igra veoma ozbiljno, i od njega će strepeti argentinska odbrana. Teško je prognozirati ko će izaći kao pobednik iz ovog duela. Velika borba će se voditi na svakom delu terena, za svaku loptu, a utakmicu mogu da reše neke sitnice. Trenutna inspiracija pojedinca, neki trenutak nepažnje u odbrani… Teško da ćemo gledati dominaciju jedne ekipe. Svaka će imati svoje šanse, a ko će ih iskoristiti… Ovo je derbi u kom je sve moguće.

Stadion „Kazanj arena“, na kome se igra ova utakmica, projektovala je ista kompanija koja je bila zadužena za čuveni „Vembli" u Londonu. U osnovi dizajna stadiona je lokvanj. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 44.779 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Kazanj, jedan od najvećih gradova Rusije, koji se nalazi na levoj obali Volge.