„Kada se konvencija ozbiljno narušava, mislim da ne možete da ne budete zabrinuti. Pokušaćemo da poništimo odluku, jer će ona biti izneta pred regularnu konferenciju zemalja-članica OZHO. Ako ne budemo uspeli da ispravimo situaciju, plašim se da su dani OZHO odbrojani. U krajnjoj meri, ona više neće biti univerzalna organizacija“, rekao je Lavrov u intervjuu britanskom „Kanalu 4“.
Prema njegovim rečima, OZHO je bila ozbiljno izmanipulisana, za šta su korišćeni razni trikovi i metode. Lavrov smatra da je usvajanje rezolucije o OZHO nepromišljen korak koji daje pravo tehničkom sekretarijatu da samostalno iznosi optužbe za incidente s hemijskim oružjem.
NATO pretvorio Libiju u crnu rupu
Govoreći o migrantskoj krizi u Evropskoj uniji, Lavrov je istakao da je ta situacija posledica dejstava NATO-a koja su, praktično, Libiju pretvorila u glavni put za tranzit nelegalnih migranata.
„Pratim rezultate poslednjeg samita EU i diskusija o migracijama me je navela na pomisao koja se tiče uloge EU i NATO-a. NATO je bombardovao Libiju, pretvorio je tu državu u crnu rupu kroz koju potoci nelegalnih migranata idu u Evropu. Sada EU pokušava da ispravi ono što je učinila Severnoatlantska alijansa“, rekao je Lavrov.
Odgovarajući na opasku novinara da migranti idu u Evropu i iz Sirije, u koju je ranije ušla Rusija, Lavrov je podsetio da ruske Vazdušno-kosmičke snage u Siriji deluju na zahtev legalne vlade te zemlje, koju priznaje međunarodna zajednica, kao i da se to dogodilo u septembru 2015. godine, „godinu i po pošto je Siriju zahvatilo 'arapsko proleće' i nakon što je veliki broj migranata već bežao iz te zemlje“.
Zapad situaciju u Siriji koristio za promenu karte Bliskog istoka
Kada je reč o situaciji u Siriji, Lavrov je upozorio na to da preostali pripadnici DAEŠ-a i Nusra fronta u toj zemlji pokušavaju da spreče realizaciju dogovora o južnoj zoni deeskalacije.
On je naglasio da je sve više zemalja koje se slažu s tim da budućnost Sirije treba da odredi sam sirijski narod, donošenjem ustava i organizovanjem izbora.
Ruski ministar je, takođe, rekao da Rusija neće postavljati veštačke krajnje rokove za povlačenje svoje vojske iz Sirije, kao i da smanjenje njenog vojnog prisustva u toj zemlji zavisi od „situacije na terenu“.
Prema njegovim rečima, sirijska kriza je rezultat uplitanja spoljnih snaga koje su pokušale da iskoriste situaciju u toj zemlji i da prekroje kartu bliskog istoka.
„Rat se rasplamsao usled niza grešaka svih strana, uključujući i vladu te zemlje. Uveren sam da su protesti mogli da budu umireni političkim metodama u ranoj fazi. Ono što sada imamo jeste, međutim, rezultat mešanja spoljnih sila koje su pokušale da iskoriste situaciju da bi prekrojile kartu Bliskog istoka i Severne Afrike, pokušavajući da prodru u Siriju bez ikakvog poziva i pokušavajući da tamo nametnu svoj poredak“, rekao je Lavrov.
On je naveo da sirijska vlada sada u okviru takozvanog astanskog procesa pokušava da uspostavi dijalog s naoružanom opozicijom da bi rešila krizu.