Dokazi da Srbija ne sme da se plaši Brazila

© Sputnik / Grigoriй Sыsoev / Uđi u bazu fotografijaFIFA Svetsko prvenstvo 2018. u Rusiji gol
FIFA Svetsko prvenstvo 2018. u Rusiji gol - Sputnik Srbija
Osobina srpske reprezentacije, kao nekada jugoslovenske, jeste da umeju da zablistaju onda kada svi od njih dignu ruke.

Najopasniji neprijatelj pred svaku utakmicu, kao uostalom pred svaku bitku, jeste strah koji se uvlači u kosti pred naizgled jačim i uspešnijim protivnikom.

Ako reprezentativci Srbije ovako razmišljaju, danas neće imati šta da traže na terenu protiv Brazila. Međutim, ako se malo zagledaju u prošlost i vide kako su njihovi prethodnici prošli u utakmicama sa „kariokama“, ne bi trebalo nimalo da se plaše i da se obaziru na uspehe brazilske reprezentacije, koja je, uzgred budi rečeno, na ovom Mundijalu zasad prikazala bledu sliku.

Sa Brazilom smo do sada na svetskim prvenstvima imali jednu pobedu, dve nerešene utakmice i jedan poraz. Nismo ih se plašili ni kada su za njih igrali Pele i Garinča, zašto bismo ih se plašili danas?

Nisu ih se plašili ni Tirke i Moša 1934, kada su ih na prijateljskoj utakmici pobedili sa 8:4, što je najteži poraz brazilske reprezentacije do danas. Brazil je nekako taličan za našu reprezentaciju, jer smo učešće na svetskim prvenstvima otvorili upravo pobedom nad Brazilom, u Urugvaju 1930.

Jugoslavija — Brazil (2:1), Urugvaj 1930.

Na svetskim prvenstvima dve reprezentacije poslednji put su se sastale 1974. u Nemačkoj, kada je rezultat bio nerešen, 0:0.

Jugoslavija — Brazil (0:0), Nemačka 1974

Srpska reprezentacija, slično jugoslovenskoj, ima tu osobinu da zablista onda kada se najmanje nadamo, kao u slučaju protiv Španije 1990. na Mundijalu u Italiji.

Jugoslavija — Španija (2:1), Italija 1990.

Španci su nam dugovali još iz 1982. za onu utakmicu u Valensiji, kada je Zajec oborio njihovog igrača metar pred kaznenim prostorom, a sudija dosudio penal za njih.

Španci su u utakmicu ušli puni sebe, njihov golgeter Hulio Salinas izjavio je: „Pobedićemo. Biće 4:1 za nas. Došli smo u Italiju da se borimo za pehar“.

Osvetnik generacije iz 1982. bio je Dragan Stojković Piksi, koji se posle svega četiri utakmice svrstao u red elite svetskih igrača, rame uz rame sa Maradonom. O Piksijevom pobedonosnom golu čuveni sportski novinar Mile Kos napisao je: „To je bio spoj tehničkog savršenstva (primanje lopte i dribling), lucidnosti (da odmah ne šutira) i inteligencije (sigurno plasiranje umesto da snažno šutira)“.

Više od Brazila i Španije, neprobojan zid našim reprezentativcima predstavljala je reprezentacija Nemačke, bilo one Zapadne ili ove sadašnje, ujedinjene.

Nikako nismo uspevali da ih pobedimo, uprkos Džajićevim bravurama nad jedinim od njihovih najboljih igrača Bertijem Fogtsom.

Međutim, u četvrtfinalu Mundijala u Čileu 1962. pala je i Zapadna Nemačka.

Jugoslavija — Zapadna Nemačka (1:0), Čile 1962.

Bio je to Mundijal na kome je Šekularac pokazao svetu šta zna i svrstao se uz Brazilce Pelea i Garinču među najbolje svetske fudbalere. Nakon dva poraza u četvrtfinalima, „plavi“ su golom Pere Radakovića nadigrali Nemce i obezbedili prolaz u polufinale, gde su izgubili od Čehoslovačke.

Od Nemaca smo potom stalno gubili, sve do 1998. kada smo igrali nerešeno.

SR Jugoslavija — Nemačka (2:2), Francuska 1998.

Bio je to „Dan kada su „plavi“ ispustili pobedu“, kako su govorili tadašnji mediji. Naši su utakmicu mnogo bolje nego nedelju dana ranije sa Iranom i postižu gol već u 13. minutu. Taj gol pripisan je Dejanu Stankoviću, iako ni na usporenom snimku nije utvrđeno da li ga je lopta zakačila pošto je Mijatović izveo slobodan udarac.

Tada počinje prava bitka — Nemci se pretvaraju u mašinu koja po svaku cenu želi da izjednači. Međutim, u 54. minutu kreće akcija Kovačevića sa desne strane, golman Kepke slabo interveniše, a Piksi Stojković sprovodi odbijenu loptu u mrežu — 2:0 za Jugoslaviju.

Međutim, u 75. minutu Tarnat izvodi slobodan udarac, lopta se odbija od Mihajlovića i ulazi u jugoslovenski gol. Panceri navaljuju sve jače poslednjih petnaest minuta utakmice, jednom pogađaju prečku, a Birof postiže izjednačujući pogodak za Nemačku zakucavši glavom loptu u gol posle izvedenog kornera.

Sa nemačkom smo se sledeći put sastali dvanaest godina kasnije.

Srbija — Nemačka (1:0), Južna Afrika 2010.

Naplata je došla u vidu gola Milana Jovanovića u 38. minutu, dok je Vladimir Stojković odbranio penal Podolskom u 60. Iako je Miroslav Kloze poslat u svlačionicu u 37. minutu, naši reprezentativci su u utakmicu ušli bez straha i sa jasnim ciljem.