Jeftin poraz Srbije: 15 minuta sjajne igre, nedovoljno za Brazil (foto)

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaTijago Silva i Nejmar proslavljaju gol protiv Srbije
Tijago Silva i Nejmar proslavljaju gol protiv Srbije - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola E grupe Srbija – Brazil. Stadion „Spartak“ u Moskvi.

Srbija nije uspela. Ruska bajka je završena časnim, ali jeftinim porazom od „karioka“. Posle „opipavanja“ snaga na početku, kada je Brazil držao loptu, a Srbija stvorila nekoliko prilika za šut, usledio je jedan pas u brazilskom stilu preko linije odbrane, na koji je sjajno reagovao Paulinjo, i lobovao nemoćnog Stojkovića. Dovoljno da na poluvreme Brazilci odu sa prednošću od 1-0. U nastavku je Srbija morala da napadne, da pojuri gol. Od 60 minuta su jurnuli ka golu „karioka“. Nekoliko odličnih akcija, i sa leve i sa desne strane. Upućeno je pet šuteva ka golu i prosto je neverovatno kako neki od njih nije završio u mreži golmana Alisona. A onda, po starom nepisanom pravilu, posle propuštenih šansi sledi kazna. I to u trenutku najveće dominacije Srbije, Tijago Silva posle kornera postiže gol glavom sa prve stative. Za veliko slavlje Brazila i raspršivanje svih nada Srbije. Pokušali smo, ne baš sa jasnom vizijom, ali bilo je borbe, bilo je želje… Ali jeftini golovi, kao i mnogo puta ranije, kao i neiskorišćene šanse koje se moraju pogoditi, koštale su Srbiju boljeg rezultata u ovom meču.

KRAJ UTAKMICE

83' Nejmar preko gola sa 11 metara o zemlju.

75' Ulazi Andrija Živković umesto Ljajića.

71' Filipe Luis iz daleka šutira, ali Stojković odlično brani.

71' Mitrović dobija žuti karton.

68' GOL! Tijago Silva glavom sa peterca.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaTijago Silva postiže gol protiv reprezentacije Srbije
Tijago Silva postiže gol protiv reprezentacije Srbije - Sputnik Srbija
Tijago Silva postiže gol protiv reprezentacije Srbije

65' Odličan centaršut Rukavine, Mitrović najviši u skoku, ali Alison siguran.

Srbija napada u naletima, tri vezane šanse, dve Mitrovića i jedna Sergeja Milinkovića Savića. Brazil je imao sreće što je rezultat na semaforu ostao nepromenjen!

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaMitrović u jednoj od dobrih prilika pred golom Alisona.
Mitrović u jednoj od dobrih prilika pred golom Alisona. - Sputnik Srbija
Mitrović u jednoj od dobrih prilika pred golom Alisona.

57' Stojković odlično brani šut Nejmara iz šesnaesterca.

53' Srbija je povukla dobar napad, imali su situaciju 4 na 3, ali se Ljajić spetljao na vrhu šesnaesterca i prilika je propala.

48' Žuti karton za Nemanju Matića. Ukoliko se naša reprezentacija plasira u osminu finala, Matić će propustiti tu utakmicu.

46' Počinje drugo poluvreme.

Izašla je Srbija da se nadigrava. To je ono šta se videlo. Izmešao je Krstajić karte. Nije to izgledalo loše na terenu, ali jeftin gol je primljen, posle odlične kombinacije Brazila, sjajne reakcije Paulinja. Brazil napada na individualni kvalitet pojedinaca, što se i očekivalo, Srbija mora još žustrije u napad. Bilo je nekoliko polušansi pred golom Alisona, ali to je bilo sve.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' Nejmar posle kombinacije sa Filipeom pokušava odlično sa 17 metara iskosa, tik preko gola.

36' GOL! Paulinjo je lobovao Stojkovića posle sjajnog dodavanja Kutinja.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaTrenutak kada Paulinjo postiže gol
Trenutak kada Paulinjo postiže gol - Sputnik Srbija
Trenutak kada Paulinjo postiže gol

34' Mitrović pokušava preko glave iz šesnaesterca, ali preko gola.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaMitrović pokušava preko glave da postigne gol
Mitrović pokušava preko glave da postigne gol - Sputnik Srbija
Mitrović pokušava preko glave da postigne gol

33' Adem Ljajić je prvi igrač koji dobija žuti karton na ovoj utakmici.

29' Žezus u fantastičnoj prilici, dribla Veljkovića, ali ga je sačekao Milenković i izblokirao njegov udarac

25' Posle mnogo sreće i gužve u šesnaestercu, Nejmar dolazi do prostora za šut, to radi odlično, ali još bolja refleksna reakcija Stojkovića!

© REUTERS / Carlos Barria / Uđi u bazu fotografijaStojković brani šut Nejmara
Stojković brani šut Nejmara - Sputnik Srbija
Stojković brani šut Nejmara

15' Korner za Srbiju, izbacuju to Brazilci, u nastavku ponovo napad za Srbiju.

12' Kolarov odlično ubacuje loptu u šesnaesterac iz velike daljine, golman boksuje.

10' Filipe Luis ulazi umesto povređenog Marsela.

8' Marselo će morati da napusti igru zbog povrede.

Na tribinama stadiona „Spartak“ u Moskvi nalazi se i ruski premijer Dmitrij Medvedev.

4' Opasan napad Brazila, Stojković brani, na kraju sudija pokazuje ofsajd.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaStojković brani šut Kutinju
Stojković brani šut Kutinju - Sputnik Srbija
Stojković brani šut Kutinju

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe E između Srbije i Brazila.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Srbije
Ekipa Srbije - Sputnik Srbija
Ekipa Srbije
© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Brazila
Ekipa Brazila  - Sputnik Srbija
Ekipa Brazila
© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaPočetak utakmice Srbija - Brazil
Početak utakmice Srbija - Brazil - Sputnik Srbija
Početak utakmice Srbija - Brazil

UOČI UTAKMICE…

Duel između Srbije i Brazila je svakako utakmica dana i on će odrediti rasplet u grupi E. Pred ovaj meč, Brazil je u mnogo povoljnijem položaju, jer „karioke“ čak i sa nerešenim rezultatom u ovoj utakmici idu među 16 najboljih. Sa druge strane, Srbiji odgovara samo pobeda za plasman u narednu rundu. Doduše, Srbija može da bude druga i ako Švajcarska izgubi od Kostarike, ali to je već u domenu teorije.

© Sputnik / Nenad JurišićNavijči Srbije na Crvenom trgu sa nestrpljenjem čekaju utakmicu sa Brazilom
Navijči Srbije na Crvenom trgu sa nestrpljenjem čekaju utakmicu sa Brazilom - Sputnik Srbija
Navijči Srbije na Crvenom trgu sa nestrpljenjem čekaju utakmicu sa Brazilom
Slavlje srpskih fudbalera - Sputnik Srbija
Trenutak za istoriju: Neka bude što biti ne može!

Reprezentacija Brazila je veoma loše počela ovaj mundijal. U prvoj utakmici su Brazilci odigrali 1-1 sa Švajcarcima, a igru dostojnu svog imena i renomea prikazali su samo u prvom poluvremenu. Protiv Kostarike su se takođe mučili do samog kraja meča, pokazali veliku neefikasnost i niz slabosti i pobedili tek u sudijskoj nadoknadi kada su, zbog pada koncentracije Kostarikanaca, dali dva gola. Danas im odgovara i bod za plasman dalje, ali nismo baš sigurni da „karioke“ umeju da kalkulišu i igraju na nerešeno. Zato smo mišljenja da će od početka krenuti ofanzivno i po pobedu, a da li će to biti dovoljno i koliko će podsećati na utakmice sa Švajcarskom i Kostarikom, ostaje da vidimo.

Selektor Tite već ima kadrovske probleme. Povređeni su Danilo i D. Kosta, pa se u ovom duelu mogu očekivati Fagner, Fernandinjo ili Renato Avgusto. U svakom slučaju, ako Brazil u ovoj utakmici ne odigra znatno bolje nego u mečevima protiv Švajcarske i Kostarike, prolaz dalje za „karioke“ je veoma upitan.

Fudbalski trener Ljubiša Tumbaković - Sputnik Srbija
Tumbaković iz Rusije za Sputnjik pred Brazil: Srbija ima lepu šansu, Brazilci nisu ubedljivi

Reprezentacija Srbije je prilično dobro počela Mundijal utakmicom protiv Kostarike koju je mogla da dobije i mnogo ubedljivije od 1-0. Međutim, već u drugoj utakmici u kojoj su mogli da overe plasman u osminu finala i pre poslednjeg kola, „orlovi“ su se okliznuli protiv neugodne Švajcarske. O utakmici u kojoj je bilo svega — od sudijskih grešaka, preko političkih poruka i provokacija, do loše igre srpske reprezentacije, sve je dosad rečeno, pa nećemo o tome.

Glavno je da Srbija večeras mora da zaigra ofanzivno i krene na pobedu ako želi plasman među 16 najboljih. Koliko to može biti uspešno a koliko joj se može osvetiti, saznaćemo ubrzo. U reprezentaciji Srbije se očekuje samo jedna promena — umesto Kostića bi, kao i na meču protiv Kostarike, mogao da zaigra Ljajić.

Ko god da izađe na teren od igrača, Brazil je veliki favorit na ovom meču. On će diktirati tempo, držati loptu u svom posedu, pokušavati mnogo češće, stvarati šanse… Prosto, to je ekipa koja ne ume da igra drugačije. Ali nije nepobediv. Švajcarci su pokazali kako im se može suprostaviti i bez takvih pojedinaca u timu. Srbija će otvarati kontre, Ivanović i Tadić umeju da povuku dobro napred. Na sredini će Matić morati da bude siguran u predaji lopte i da pokuša da otvara što više prostora bočnim igračima. Ono što je ključno za nadu Srbije jeste da ne primi gol u ranoj fazi utakmice. Kostarika je takođe pokazala koliko je moguće namučiti Brazil, kada postane nervozan. Ako se utakmica bude lomila do 70. minuta, Srbija ima čemu da se nada. Poraz nije nešto čega se treba plašiti, ali juriti pobedu pravi je izazov, a za ono šta pobeda nosi treba se i valja pomučiti.

Poslednji meč ove dve reprezentacije su odigrale 2014. godine. U prijateljskoj utakmici slavio je Brazil sa 1-0.

Nadu da bi Srbija mogla da pomrsi račun Brazilcima pokazao je i Žoze Morinjo, koji našim reprezentativcima daje šanse zbog „lude, emotivne žice“:

Poruku pred odsudnu bitku orlovima je poslao i Bora Čorba.

Startnih 11

SRBIJA:

​BRAZIL:

Stadion „Spartak“, na kome će se igrati ovaj meč, stadion je na kom mečeve igra klub Spartak. I klub i stadion ime su dobili po gladijatoru Spartaku, koji je predvodio ustanak u Rimu između 73. i 71. godine pre n. e. Dizajn je zamišljen tako da fasada podseća na verižnjaču koja se sastoji od mnoštva crvenih i belih rombova — u bojama grba moskovskog kluba „Spartak“. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 45.360 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vam vodič kroz Moskvu, rusku prestonicu i centar zbivanja Svetskog prvenstva u fudbalu 2018.