Argentina u infarkt završnici do 1/8 finala, nigerijsko veliko srce za pamćenje (foto)

© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaŽestoka borba od samog starta meča
Žestoka borba od samog starta meča - Sputnik Srbija
Dan 12: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola D grupe Nigerija — Argentina. Stadion „Sankt Peterburg“ u Sankt Peterburgu.

Triler kakav je malo ko očekivao. Argentini je samo pobeda odgovarala. Krenuli su solidno, sa nekoliko polušansi, a onda je blesnuo Mesi. Jedna odlična lopta, maestralan prijem u trku, spuštanje lopte i bomba desnom nogom — neodbranjivo. I tad je izgledalo da će nastaviti „gaučosi“ da melju „superorlove“, ali usledio je odgovor Nigerije u vidu konstantnog pritiska, čestim ubacivanjem lopte pred golmana Armanija ili šutevima iz daljine. A onda je došlo do povlačenja Maskerana, koje je izgledalo mnogo manje strašno nego obaranje Mitrovića u meču Srbije i Švajcarske, radio je VAR i dosuđen je penal. Mozes je bio efektan, za šok na tribinama gde su bili argentinski navijači. Posle toga Argentina nije igrala dobro, bez šanse je bila jako dugo, skoro celo drugo poluvreme. Moralo je da se krene na sve ili ništa. Uspeli su „gaučosi“ da sateraju u 30 metra nigerijsku odbranu. Branili su se Nigerijci i sa 7 i sa 8 igrača vrlo često, i uspešno. Želeli su prolaz dalje. Hteli su da prirede senzaciju i bili jako blizu… A onda je u 87. minutu maltene ni iz čega usledio centaršut sa desne strane, u trenutku kad je nigerijska odbrana bila malo razuđenija. Na loptu je natrčao Roho, i u punom trku maestralno našao način da je smesti u mrežu.

Gol koji će Argentina dugo slaviti! Gol koji je produžio nadu Mesiju da će možda ipak podići „boginju“.

© REUTERS / Sergio PerezMaradona zahvaljuje bogu posle poslednjeg sudijskog zvižduka
Maradona zahvaljuje bogu posle poslednjeg sudijskog zvižduka - Sputnik Srbija
Maradona zahvaljuje bogu posle poslednjeg sudijskog zvižduka

KRAJ UTAKMICE

86' GOL! Roho odlično postavljen na desetak metara od gola, šutira iz prve unutrašnjom i pogađa uz samu stativu za ogromno slavlje.

© REUTERS / Lee SmithRoho postiže gol za veliku radost Argentinaca
Roho postiže gol za veliku radost Argentinaca - Sputnik Srbija
Roho postiže gol za veliku radost Argentinaca

Na utakmici grupne faze između Nigerije i Argentine u Sankt Peterburgu ponovljen je rekord posećenosti stadiona — meč prati 64.468 gledalaca. Rekord je postavljen na utakmici grupne faze Mundijala između reprezentacija Rusije i Egipta.

85' Izuzetan pokušaj iz slobodnjaka za Igala. Gađao je same rašlje i bio zamalo neprecizan, neki su već videli loptu u golu.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaJoš 10 minuta strepnje i nade za navijače Nigerije
Još 10 minuta strepnje i nade za navijače Nigerije - Sputnik Srbija
Još 10 minuta strepnje i nade za navijače Nigerije

84' Nigerija ne staje. Armani fantastično reaguje posle šuta Igala.

76' NIŠTA OD NOVOG PENALA! Sudija nakon konsultovanja VAR sistema odmahuje rukom.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaMarodana kao da hoće da iskoči iz lože i zaigra na terenu. Toliko strasno prati utakmicu
Marodana kao da hoće da iskoči iz lože i zaigra na terenu. Toliko strasno prati utakmicu - Sputnik Srbija

76' IGRANJE RUKOM U ŠESNAESTERCU ARGENTINE, DA LI ĆE BITI PENAL?

Argentina mora u opsadu gola Nigerije u narednih 25 minuta, inače Mesijev prvenac neće vredeti mnogo. Ukoliko ostanu ovakvi rezultati, Nigerija ide dalje, „gaučosi“ kući.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaNervozni argentinski navijači posmatraju meč
Nervozni argentinski navijači posmatraju meč - Sputnik Srbija
Nervozni argentinski navijači posmatraju meč

62' Pavon je fantastično istrčao po desnoj strani uz aut-liniju, pobegao svom čuvaru i pokušao da na drugoj strani po zemlji pronađe Mesija, ali je taj pas presečen.

51' GOL! VIKTOR MOZES IZ PENALA

© REUTERS / /Lee SmithMozes izvodi penal za Nigeriju
Mozes izvodi penal za Nigeriju - Sputnik Srbija
Mozes izvodi penal za Nigeriju

50' PENAL ZA NIGERIJU! Maskerano dobija žuti karton! Sudija će konsultovati VAR da potvrdi svoju odluku.

46' Počinje drugo poluvreme.

Mesi je napokon uspeo ono što je želela cela Argentina. U svom stilu, majstorski prijem i jak šut desnom nogom za ogromno slavlje. Nigerija bez straha. Veoma hrabra igra, nekoliko polušansi su imali „superorlovi", ali „gaučosi" zasad konkretniji i bolji.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Maradona u ekstazi nakon gola Lea Mesija:

39' Šut Di Marije iz šesnaesterca izblokiran.

33' Slobodan udarac sa 17 metara, malo levo iskosa. Mesi šutira u golmanov ugao, preko živog zida, ali Uzoho brani i lopta na kraju udara u stativu.

33' Žuti karton za Baloguna.

27' Mesi za Igvaina, golman istrčava, izbija loptu, ali dobija udarac u glavu.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaMesi gleda u nebo posle gola za 1:0
Mesi gleda u nebo posle gola za 1:0 - Sputnik Srbija
Mesi gleda u nebo posle gola za 1:0

14' GOL! LEO MESI! U punom trku, kolenom prima loptu, daje sebi for i desnom nogom opaljuje jako po lopti u suprotni ugao golmana.

10' Etebo je šutirao iz pada sa nekih 16 metara, ali lopta završava preko gola.

7' Nigerija je utakmicu počela bez straha od argentinskih zvezda. Etebo je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je izblokiran.

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe D između Nigerije i Argentine.

© REUTERS / /Sergio PerezLegendarni Maradona na stadionu prati meč, a razvijena je i zastava sa njegovim likom
Legendarni Maradona na stadionu prati meč, a razvijena je i zastava sa njegovim likom - Sputnik Srbija
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaPočetak meča Nigerija - Argentina
Početak meča Nigerija - Argentina - Sputnik Srbija
Početak meča Nigerija - Argentina

UOČI UTAKMICE…

Juče smo gledali mnogo ubedljiviji Urugvaj koji je savladao domaćina sa velikih 3:0 i drame u finišu koje svakako nismo očekivali. Sudbina favorita Španije i Portugalije je odlučivana u sudijskoj nadoknadi. Na njihovu sreću, obe ekipe su prošle dalje. Večeras nas od 20 časova očekuje utakmica u kojoj jedan favorit može da bude „oteran“ kući.

Meč između Nigerije i Argentine verovatno je najzanimljiviji duel ne samo ove grupe već i čitavog trećeg kola Mundijala. Da je neko pre početka rekao da bi rasplet mogao da bude ovakav, da će Argentina u treće kolo ući sa samo jednim bodom i da će joj od utakmice poslednjeg kola sa Nigerijom zavisiti plasman u osminu finala, teško da bi iko verovao.

Slavlje reprezentativaca Nigerije - Sputnik Srbija
Musa podigao „superorlove“: 2:0 protiv „vikinga“ za novu nadu Mesija (foto)

Nigerija se, nakon startnog poraza od Hrvatske, vratila u meču protiv Islanda koji je pobedila sa 2-0 bez mnogo mučenja, pa sada, u poslednjem kolu, drži sudbinu u svojim rukama. Pozicija Nigerijaca je utoliko lagodnija pošto ih i nerešen ishod u ovom meču vodi dalje, ukoliko Hrvatska ne izgubi od Islanda nekim visokim rezultatom, što je veoma teško očekivati.

Neće afrička selekcija mnogo srljati u ovoj utakmici, zna da će „gaučosi“ napasti i svesno će im prepustiti sredinu terena, dok će Obi Mikel i društvo svoje šanse tražiti iz kontranapada.

Trenig fudbalera Argentine - Sputnik Srbija
Minut ćutanja za reprezentaciju Argentine (video)

Argentina je možda i najnegativnije iznenađenje dosadašnjeg toka Mundijala. Posle neuverljivih 1-1 sa Islandom, usledio je potpuni potop Mesija i ekipe protiv Hrvatske. I pored toga što se radi o aktuelnom svetskom vicešampionu, „gaučosi“ su sebe doveli u situaciju u kakvoj nisu bili godinama, a čak im ni minimalna pobeda ne garantuje prolazak dalje ukoliko Island iznenadi Hrvatsku. Dakle, izuzetno nezgodna i nelagodna situacija za Argentinu, koja će svakako osluškivati šta se dešava na drugom meču ove grupe.

Očekuje nas jedna veoma zanimljiva utakmica u kojoj je sve u igri. „Gaučosi“ moraju da napadnu od prvog minuta ukoliko žele da se plasmanom u osminu finala iskupe za dve loše utakmice u grupi, a to će Nigeriji dati mnogo prostora za kontranapade iz kojih bi mogla da potopi sve argentinske nade. Treba dodati i to da je kapiten „superorlova“ Džon Obi Mikel povređen, ali će ipak izaći na teren da pomogne svojoj ekipi u prolasku među 16 najboljih na ovom mundijalu.

Od poslednja tri duela ove dve reprezentacije, Argentina je dobila dva, dok je Nigerija pobedila u jednom. Poslednja zvanična utakmica koju su odigrale bila je ona na Mundijalu u Brazilu, u kojoj su „gaučosi“ slavili sa 3-2.