Kako se navodi, američke sankcije koče realizaciju već ugovorenih poslova u vrednosti od preko dve milijarde dolara, s obzirom da su sve transakcije koje se obavljaju posredstvom američke valute obustavljene.
Ne treba zanemariti da je Indija najveći kupac ruskog oružja, a dokaz za to je činjenica da je od 1960. godine do sada Rusija Indiji prodala oružje u vrednosti od preko 65 milijardi evra, a uskoro bi trebalo da bude prodato novo oružje u vrednosti od dodatnih 12 milijardi dolara, među kojima je i isporuka protivvazdušnih sistema S-400 u vrednosti od šest milijardi.
Prema tvrdnjama Vasilija Kašina iz Centra za izučavanje problema Severoistočne Azije pri Ruskoj akademiji nauka, Rusija je već preduzela sve neophodne mere kako bi osigurala saradnju sa Indijom.
„Svi napori Amerikanaca, koji za cilj imaju da se pogoršaju odnosi Rusije i Indije, mogli bi se okrenuti protiv njih samih, a Indiju bi mogli dodatno motivisati da se preusmeri na Rusiju i Kinu. Takvi pokušaji mogu samo dodatno da iznerviraju vlasti u Nju Delhiju, jer niko ne želi da im se diktira sa kim smeju da budu prijatelji, a sa kim ne. Indija ne voli kad joj se naređuje i mislim da ona to neće trpeti“, smatra on.
Kašin konstatuje da je na stolu nekoliko opcija kada je reč o modelima trgovinske saradnje sa Indijom, pogotovu u svetlu ograničenja koja je uvela Amerika protiv Rusije, počev od principa razmene dobara, koji se već koristi sa pojedinim zemljama, kao na primer sa Indonezijom, ali postoji i opcija da se uvede princip plaćanja u nacionalnim valutama.
Pored toga, ocenjuje, moguće je da će biti uzeta u obzir i mogućnost plaćanja u nekoj trećoj valuti — to su sve mehanizmi kako bi se zaobišla ograničenja i mimoišao dolar. Međutim, postoji i otežavajuća okolnost, ukazuje Kašin, budući da bi se na taj način pojavili dodatni troškovi kada je reč o samim transakcijama, ali, sa druge strane, to istovremeno daje mogućnost i da posao bude realizovan.
Kašin ukazuje i na to da je Indija već jednom mogla da postane žrtva američkih sankcija koje su predviđene Zakonom o borbi protiv neprijatelja Amerike putem sankcija (CAATSA), ali se ministar odbrane SAD Džejms Matis obratio Kongresu sa molbom da se ta zemlja izuzme.
„Njihova primena bi mogla samo dodatno da pogorša odnose i ne bi donela ništa dobro za SAD. Problem Amerikanaca je u tome što nisu spremni suštinski da predaju određene vojne tehnologije Indijcima, i posebno ne u onom obimu koliko je to spremna da učini Rusija. Takođe, SAD ne mogu ništa da učine u vezi sa činjenicom da oružje koje se već koristi u Indiji, zapravo potiče iz Rusije i da je tom oružju potrebno redovno servisiranje“, ističe on.
Kao primer dobre saradnje Rusije i Indije na najvišem nivou Kašin podseća i na nedavnu posetu premijera Indije Narendre Modija Rusiji, kada se sastao sa ruskim liderom Vladimirom Putinom i razgovarao, između ostalog, o saradnji dveju zemalja u vojnoj sferi.
Prema njegovim rečima, razgovor dvojice lidera bio je izuzetno konstruktivan, bilo je reči i o novim ugovorima u vojno-tehničkoj sferi. „Stoga, mislim da se celokupna situacija po tom pitanju razvija izuzetno dobro i da Indija neće ni na koji način želeti da rizikuje da pogorša odnose sa Rusijom“, zaključuje Kašin.