Iran 0 - 1 Španija: Probijen zid Irana, Kosta našao rupu, VAR za spas Španije (foto)

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaVeliko slavlje Španije posle gola Koste
Veliko slavlje Španije posle gola Koste - Sputnik Srbija
Dan 7: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica drugog kola B grupe Iran – Španija. Stadion „Kazanj arena“ u Kazanju.

Završena je jedna od najslabijih utakmica prvenstva. Španija je svakako odradila svoje, osvojila tri boda i opravdala ulogu favorita, ali daleko teže nego što se očekivalo. Tek u poslednjih pola sata smo gledali uzbuđenja na terenu. Iran je napadao, stvorio nekoliko izglednih prilika, od kojih je najbolja bila ona iz 82. minuta, kada je glavom tukao Amiri, ali preko prečke. Prethodno je Iran uspeo da postigne gol, radovali su se iranski navijači, ali je posle korišćenja VAR sistema, gol poništen zbog ofsajda. Sve u svemu, nije bilo mnogo toga vrednog za pamćenje u ovoj utakmici.

Bora Čorba brzopotezno je reagovao na dramatičnu pobedu „furije“. Frontmen Riblje čorbe nastavio je da komentariše događaje sa Mundijala ekskluzivno za Sputnjik.

KRAJ UTAKMICE

82' Odlična akcija Irana po levoj strani, fantastičan centrašut i odličan udarac glavom Amiri sa 3 metra, ali malo preko prečke.

77' Slobodan udarac sa 17-18 metara malo iskosa, Isko samo do živog zida.

75' Fantastična prilika za Iran, Taremi umalo da stigne do lopte i smesti je u mrežu De Hee

64' Na kraju dosuđen ofsajd. Gol je poništen.

63' Posle slobodnjaka ubačena lopta u šesnaesterac, Iran postiže gol za izjednačenje. VAR odlučuje da li će biti priznat.

55' Odmah korner za Iran, De Hea bez problema hvata loptu

54' GOL! Dijego Kosta nalazi prostor u iranskoj odbrani i savladava golmana Bejranvana

53' Posle ubacivanja iz auta, Iran se našao u fantastičnoj prilici sa 7-8 metara. Šutirali su jako, malo je nedostajalo da

49' Bomba Busketsa sa velike udaljenosti, sjajna intervencija golmana

Zanimljiv detalj utakmice: 66 pasova je razmenio Iran, od toga 51 precizan, Španija 366, 356 preciznih.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45'+ Ponovo u prilici David Silva, bez pogotka

39' Dijego Kosta je nagazio golmana Irana prilikom njegovog ubacivanja lopte u igru

36' Ramos izbacuje glavom loptu u korner, posle iznenadne prilike Iranaca iz kontranapada

I gledaoci na Tviteru komentarišu čvrstu i stpljivu odbranu Irana:

25' David Silva iz slobodnog udarca sa dvadeset pet metara prebacuje živi zid, ali je golman Irana siguran

23' Posed lopte: 16% Iran, 84% Španija, ali i pored toga gotovo izjednačeni po broju šuteva.

© REUTERS / Jorge SilvaNavijačca Španije
Navijačca Španije - Sputnik Srbija
Navijačca Španije

20' Španci još uvek bez prave prilike, Iran se formacijski fantastično brani.

15' Još jedan centaršut na peterac Irana, ali golman Bejranvan siguran​

Sjajna poruka o igračima Irana stiže sa tribina u Kazanju sa transparenta na kome piše: „Možda nemamo Inijestu ili Ronalda, ali imamo veliko srce za još veći san!“:

13' Posle slobodnog udarca Iska, umalo prilika za Španiju. Iranci se uspešno brane

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaNavijači Irana
Navijači Irana  - Sputnik Srbija
Navijači Irana

10' Slobodan udarac za Špance, s leve strane. Šut Davida Silve, na kraju završava pored gola

Reprezentativci Španije u belim dresovima, Irana u crvenim

1' Počela je utakmica drugog kola B grupe između Irana i Španije na stadionu „Kazanj arena“ u Kazanju.

© Sputnik / Maksim Bogodvid / Uđi u bazu fotografijaEkipe Irana i Španije
Ekipe Irana i Španije - Sputnik Srbija
Ekipe Irana i Španije

UOČI UTAKMICE…

Ronaldo slavi gol - Sputnik Srbija
Portugalija 1 – 0 Maroko: Dovoljan je Ronaldo, Maroko ima za čim da žali (foto)

Da vam je neko pre početka Mundijala rekao da će ekipa Karlosa Keiroša drugo kolo u grupi B čekati sa prvog mesta i sa 3 boda u grupi u kojoj su Portugalija, Španija i Maroko, da li biste mu poverovali?

Reprezentacija Irana je na najbolji mogući način iskoristila činjenicu da je prvu utakmicu igrala protiv, uslovno rečeno, najslabije ekipe u svojoj grupi. I dok su mnogi očekivali da će Maroko, koji je veći deo te utakmice bio i bolji protivnik, dobiti taj meč, ovde se po ko zna koji put pokazalo da je tačna izreka „sreća prati hrabre“. Iranci su tokom velikog dela utakmice bili u podređenom položaju, svoju igru su bazirali na čvrstoj odbrani i brzim kontranapadima, i takva strategija se na kraju isplatila. U nadoknadi vremena su uspeli da kazne promašaje Marokanaca i sada su usamljeni na vrhu grupe B, ali, verujemo, ne zadugo. Jer sve osim ubedljive pobede Španije bilo bi možda i najveće iznenađenje ovog dela Mundijala u Rusiji.

Nakon nerešenog rezultata protiv komšija sa Iberijskog poluostrva, Španija više nema prava na kiks. Ovu utakmicu izabranici Fernanda Jera jednostavno moraju da dobiju ako ne žele da sebi dodatno zakomplikuju život. A s obzirom na to da za protivnika ima Iran koji je, i pored ostvarene pobede, nadigran od Maroka, „crvena furija“ ovde ima lepe šanse. Iako je bilo uvreženo mišljenje da će smena Lopetegija izazvati dodatne lomove u španskoj ekipi, to se, izgleda, nije desilo. Jero je na najbolji mogući način iskoristio to što je i pre smene prethodnog selektora bio uz ovaj tim i što, očigledno, odlično poznaje igrače koji su mu na raspolaganju, a to se videlo i kada se „furija“ dvaput vraćala iz rezultatskog zaostatka protiv Portugalije. Veoma je moguće da utakmicu protiv Irana počne sa nešto mlađim i bržim igračima (Odriozolom, Niguezom i Asensiom), posebno zato što je Karvahal, koji igra po desnom boku, još uvek rovit.

Što se Irana tiče, Keiroš je u velikim problemima jer su se na utakmici protiv Maroka povredila možda i dva najbolja igrača — Jahanbakš i Ebrahimi, pa bi njihova mesta mogli da zauzmu tek oporavljeni Dejagah i mladi Ezatolahi. Ono što je sigurno jeste da će portugalski stručnjak igrati izrazito defanzivno i sa pojačanim veznim redom, jer je za Iran sve osim poraza veoma aktivan rezultat koji mu garantuje da u poslednjoj utakmici sa Portugalijom sam rešava svoju sudbinu.

Ali to se, na žalost Iranaca, verovatno neće desiti.

Sve osim pobede Španije bilo bi ravno pojavi Halejeve komete kada joj vreme nije. A tri boda protiv Maroka su maksimalan domet ove iranske ekipe na Mundijalu u Rusiji.