Pao još jedan favorit: Senegal afrički ponos (foto)

© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaSlavlje Senegalca
Slavlje Senegalca - Sputnik Srbija
Dan 6: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica prvog kola H grupe Poljska – Senegal. Stadion „Spartak“ u Moskvi.

Prva pobeda jedne afričke reprezentacije na ovogodišnjem prvenstvu.Senegalci su do pobede došli prvenstveno greškama poljske odbrane, pošto je kod prvog pogotka loptu u gol nakon šuta skrenuo Cionek, a kod drugog se Nijang našao iza leđa odbrane i plasirao loptu u napuštenu mrežu.

KRAJ UTAKMICE!

90' Nadoknada vremena

86' GOL! 2:1 Poljaci golom Krihovjaka glavom dobijaju nadu za neizvesnu završnicu

85' Sporna situacija u šesnaestercu Poljske — Sar je pao, činilo se da se radi o čistom jedanaestercu.

Reakcija selektora Senegala na gol:

78' Zvižduci sa tribina za poljske igrače

70' Odlična šansa za Poljsku, Milik šutira iz šesnaesterca, ali neprecizno

60' GOL! Neverica Poljaka… Ščensni ispao, Nijang strelac.

Pogledajte kako je Nijang prevario odbranu Poljske.

56' Šansa za Piščeka, koji je šutirao pored gola.

51' Sjajan udarac Levandovskog, fantastičan na golu Hadim Ndiaje. Poljaci nastavljaju s pritiskom

49' Brza kontra Poljaka, Levandovski fauliran na 22 metra od gola. Slobodan udarac iz odlične pozicije

„Mrtvo“ prvo poluvreme i autogol Poljaka na svoj način je ekskluzivno za Sputnjik, u stihovima, opisao Bora Čorba.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

38' GOL! Cionek skreće šut Idrisa Gane Gaja i vara svog golmana. Autogol!

Originalni navijači Senegala:

U dosadašnjem toku utakmice Poljska više drži loptu u nogama (61%), Senegalci jači u duelima (dobili su ih 16, naspram 10 na poljskoj strani)

© Sputnik / Anton Denisov / Uđi u bazu fotografijaDetalj sa meča Poljska - Senegal
Detalj sa meča Poljska - Senegal - Sputnik Srbija
Detalj sa meča Poljska - Senegal

23' Šut Levandovskog ka golu Senegala, završava pored desne stative.

20' Zjelinski glavom, ali daleko od gola

18' Šansa za Senegal, Nijang neprecizan

Na Tviteru se povela zanimljiva rasprava — koji selektor je najšarmantniji? Trener Senegala se zasad visoko kotira na tom polju:

13' Slobodan udarac sa tridesetak metara.

11' Zasad bez udarca na gol. Ekipe opipavaju puls. Igra se brzo, između dva šesnaesterca.

© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaNavijači pred meč Poljska Senegal
Navijači pred meč Poljska Senegal - Sputnik Srbija
Navijači pred meč Poljska Senegal
© Sputnik / Vitaliй Belousov / Uđi u bazu fotografijaNavijači Senegala
Navijači Senegala - Sputnik Srbija
Navijači Senegala

1' UTAKMICA JE POČELA

UOČI MEČA…

Osako slavi gol - Sputnik Srbija
2:1 „Samuraji“ novi junaci Mundijala, Kolumbija sa 10 igrača na kolenima (foto)

Od 18 časova počinje drugi meča dana. Posle prve utakmice u kojoj je Japan velikom borbenošću savladao Kolumbiju, koja je od 5. minuta igrala sa igračem manje, očekuje nas interesantan duel odličnih Poljaka i, po mnogim mišljenjima, najboljom selekcijom sa afričkog kontinenta.

Poljska je napravila veoma ozbiljan tim. Nekoliko igrača im je poslednjih godina izraslo u nosioce svojih klubova. Imaju i velike zvezde najjačih evropskih liga koje sa ostatkom tima čine zaista jaku ekipu, koja svakome može praviti probleme. Prva zvezda i najbolji igrač Poljske je fenomenalni Levandovski, koji je za reprezentaciju postigao 52 gola na 93 utakmice.

Pored njega, tu je i odlični Pišček koji igra u Borusiji iz Dortmunda, kao i Kamil Glik, igrač Monaka koji je pod znakom pitanja za ovaj meč. Poljaci igraju standardno dobro. Ne spadaju u red najboljih evropskih selekcija, ali su ekipa protiv koje nija lako igrati i koja može da iznenadi svakoga. Odlično su tehnički potkovani, jaki u duelima i disciplinovani pozadi. Jedan vrlo kompaktan tim, koji u ovom meču ima ulogu favorita. Ono što je Poljska ume da uradi, to je da pruži blede partije i odigra nerešeno sa nerenomiranim protivnicima, a ume i da napuni mrežu do vrha, kada je krene. Videćemo koliko će se naigrati protiv motivisanih Senegalaca.

Senegal na prvenstvo nije došao ni bez ambicija ni bez šansi da prođe grupu. Godinama već njegovi igrači igraju u najjačim ligama Evrope. Mnogi ga smatraju najjačom ekipom Afrike. Najveće iznenađenje na SP Senegal je napravio 2002. godine, kada je bio učesnik četvrtfinala.

Na svakom mestu u timu imaju ozbiljne fudbalere. Odbranom komanduje Kalibali iz Napulja, jedan najtraženijih štopera u Evropi. Pored njega u defanzivi su još i Mbođ iz Anderlehta i Sane iz Hanovera. I napred imaju kvalitetne igrače koji igraju u Premijer ligi, poput Ndaje i Gueje, Koujatea, a možda najbolji igrači su im Keitu, koji nastupa za Monako, i naravno Sadio Mane, koji je sa Liverpulom došao do finala Lige šampiona. Imaju i veoma „dugu“ klupu, svi igrači su jako brzi, požrtvovani, i važe za ekipu sa odličnom atmosferom, a to često ume da bude presudno na turnirima. Svako ekipa, koja ima čemu da se nada u Rusiji, a i na ovoj utakmici.

Svakako ćemo gledati dobru utakmicu. Ovde se pobednik ne može lako prognozirati, iako uloga favorita pripada Poljacima. Oni će sigurno imati loptu više u posedu, ali to Senegalcima nimalo ne smeta. Umeju neverovatno brzo da se iz faze odbrane presele u napad, i da brzim kontrama, sa više igrača u napadu, ugroze gol protivnika. A Poljskoj odbrani brzina nije jača strana.

Reprezentacije Poljske i Senegala istrčaće na teren u sledećim sastavima:

POLJSKA:

golman — Vojčeh Ščesni

odbrana — Lukaš Pišček, Tijago Cionek, Mihal Pazdan, Maćej Ribus

vezni red — Gžegož Krihovjak, Pjotr Zjelinski, Arkadijuš Milik, Jakub Blaščikovski, Kamil Grosicki