Sjajan start Srbije, Kolarov za bitna tri boda i veliko slavlje (video, foto)

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaVeliko slavlje igrača Srbije posle poslednjeg sudijskog zvižduka
Veliko slavlje igrača Srbije posle poslednjeg sudijskog zvižduka - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica prvog kola grupe E Kostarika – Srbija. Stadion „Samara arena“ u Samari.

Rekordna poseta na stadionu „Samara arena“ u Samari — utakmici između Kostarike i Srbije prisustvovale su 41.432 osobe.

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaSlavnje Srbije
Sjajan start Srbije, Kolarov za bitna tri boda i veliko slavlje (video, foto) - Sputnik Srbija
Slavnje Srbije

KRAJ UTAKMICE! SRBIJA SLAVI!

90'+ Sudija konsultuje VAR zbog starta Prijovića. Prijoviću žuti karton.

Čeka se poslednji sudijski zvižduk.

90'+ Velika prilika za izjednačenje, Ruiz sa 3 metra preko gola. Sudija ipak svirao ofsajd.

90'+ Koškanje na klupi Kostarike sa Nemanjom Matićem zbog nesporazuma, završeno bez posledica

© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaKoškanje na klupi pored klupe Kostarike
Koškanje na klupi pored klupe Kostarike

90'+ Kostić u punom trku, nerezonski pokušaj loba

90'+ Gamboa pokušava iz velike udaljenosti, lopta dolazi samo do Stojkovića. Preambiciozno

Igraće se još 5 minuta nadoknade.

90' Sjajan udarac Kostića iskosa sa 18 metara levom nogom, završava tik preko prečke

89' Izlazi Mitorvić uz ovacije sa tribina, ulazi Prijović

Aleksandar Mitrović

87' Nakon pada Mitrovića na petercu, Srbija traži penal, sudija odmahuje rukom. Igra se nastavlja

82' Krstajić izvodi Tadića, koji je ispraćen aplauzom sa tribina, na terenu je Rukavina

76' Nova strašna prilika za Srbiju, Navas skida loptu na petercu, Srbija i dalje napada

75' Solidna šansa za Srbiju, Sergej sa dvadesetak metara šutira preko gola, mogao je i da doda

© REUTERS / Pilar OlivaresSlavlje Stojkovića posle vođstva
Slavlje Stojkovića posle vođstva

72' Kostarika je krenula ofanzivnije, čeka nas dugih 20 minuta

69' Izlazi Adem Ljajić, menja ga Kostić.

Utakmica se prati po kafićima širom Srbije. Ludnica i veliko slavlje nastali su kada je Kolarov na spektakularan način doveo Srbiju u vođstvo.

57' GOL! Kolarov iz slobodnjaka, fantastična parabola sa 27 metara u same rašlje

55' Žuti karton za Kostariku zbog prekršaja nad Mitrovićem, slobodan udarac za Kolarova

50' Najboljih nekoliko minuta Srbije na meču, još jedan centaršut Kolarova i novi korner, Mitrović pored gola

© REUTERS / David GrayNajbolja šansa na utakmici Mitrovića
Najbolja šansa na utakmici Mitrovića

49' Mitrović u stopostotnoj prilici, 1 na 1 sa Navasom, posle sjajne akcije Srbije

46' POČELO JE DRUGO POLUVREME​

A post shared by @orlovaoa23 on Jun 17, 2018 at 5:22am PDT

Srbija igra odličnu utakmicu. U napadu se vidi ideja. Opasniji smo po desnoj strani, po kojoj probijaju raspoloženi Tadić i Ivanović. Dok je na sredini odličan Sergej Milinković Savić. Kostarika iz kontri uspeva da probije do šesnaesterca, da dođe do šanse za šut, ali su „tikosi“ uglavnom dobro pokriveni i blokirani.

45' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

© REUTERS / Pilar OlivaresMakazice SM Savića
Makazice SM Savića

43' NEVEROVATNA ŠANSA SMS! Pokušaj makazicama sa 12 m, „skinuo“ golman Kostarike. Sudija ipak svirao sumnjiv ofsajd

42' Opasan šut Kalva posle solo prodora sa 16 metara, lopta prolazi blizu desne stative.

Kostarika se oslobodila pritiska pred kraj prvog poluvremena. Imali su priliku da iz kornera urade nešto više, ali srećom po nas nisu stvorili šansu.

Tadić pravi velike probleme Kostariki po desnoj strani. Srbija „saterala“ protivnika na njegovu polovinu terena.

27' Najbolja prilika za Srbiju! Sergej Milinković Savić sam pred golmanom. Navas brani. Ipak je bio dosuđen ofsajd.

26' Gužva u šesnaestercu Kostarike, u poslednjoj sekundi Mitroviću „skinuta“ lopta s noge

21' Prvi žuti karton na utakmici, zaradio ga je Kalvo prekršajem nad Tadićem.

Gledamo sjajnu utakmicu, šanse sa obe strane

16' Novi centaršut Srbije, lopta preleće Mitrovića

© REUTERS / Russia Picture ServiceAleksandar Mitrović

15' Sjajan prodor Ivanovića po desnom boku, centaršut po zemlji izblokirao sjajni Navas.

© REUTERS / /David GrayŠansa za Srbiju, Navas odličan.
Šansa za Srbiju, Navas odličan.

14' Srbija uzvraća dobrom akcijom, Mitrović izblokiran.

12' Soldina šansa za Kostariku. Lopta je otišla preko gola​

Učešćem na današnjoj utakmici, Branislav Ivanović oborio je rekord po broju utakmica za reprezentaciju Srbije. Rekord je dosad držao Dejan Stanković.

3' Kostarika na pritisak odgovara pritiskom

2' ​Srbija krenula žestoko. Dve polušanse.

Ovako je izgledala svlačionica srpske reprezentacije uoči meča.

1' UTAKMICA JE POČELA

UOČI UTAKMICE…

Fudbaleri reprezentacije Srbije na treningu pre meča protiv Kostarike na Svetskom prvenstvu u fudbalu - Sputnik Srbija
Jedan grb, jedna zastava, jedan tim... Napred „orlovi“, Srbija je sa vama

Dugo očekivana utakmica za naše navijače počinje u 14 časova. Posle 8 godina igrači Srbije istrčaće na teren na nekom velikom takmičenju. Slavoljub Muslin je uspeo da odvede reprezentaciju na SP u nimalo lakoj grupi, posebno ne ako se uzme u obzir sam početak kvalifikacija, kad nije postajao ni kult, kada su otkazi selektoru bili redovna pojava, a sve ekipe iz grupe bile ozbiljan zalogaj. Uspeli su „orlovi“ da od utakmice do utakmice sakupljaju bodove, bez kikseva kojima su bili skloni kroz istoriju, i završe kao prvi u grupi, ispred Severne Irske, Velsa predvođenog fantastičnim Garetom Bejlom, i Austrije, koja je baš razočarala u ovim kvalifikacijama. Iako je i sam plasman veliki uspeh, ekipa ne sme time da se zadovolji.

Zbog vanfudbalskih stvari Muslin je smenjen, sada je tu Mladen Krstajić. Igrač sa velikom karijerom, ali bez velikog trenerskog iskustva, što može da bude hendikep za Srbiju, ali i ne mora. On ima priliku, kako neko reče, da postane srpski Joahim Lev, koji je kao pomoćnik zamenio na klupi Jirgena Klinsmana i sa klupe predvodi Nemačku već punih 12 godina. Ono što ga odvaja od drugih, prekaljenih trenera, jeste njegova želja da pokaže svima, a naročito navijačima u svojoj zemlji, da nije zalutao na tako odgovornu funkciju. Ona može biti i presudna ako uspe da je prebaci na igrače, i da svi zajedno pokažu da ova generacija može da uradi „nešto“. Da sam plasman u Rusiju nije njen najveći domet.

© Sputnik / Mihail Voskresenskiй / Uđi u bazu fotografijaTrening Srbije pre meč sa Kostarikom
Trening Srbije pre meč sa Kostarikom

„Oružje“ kojim raspolaže nije slabo. Tu su Matić, Kolarov, Ivanović, ove sezone preporođeni Mitrović, pa Sergej Milinković Savić, za kojim je „poludelo“ pola Starog kontinenta… Ako uspe da ih lepo uklopi, Srbija može biti jedno od prijatnijih iznenađenja Mundijala. Potrebno je da i on i igrači shvate da fudbal ne igraju „imena“ i da se ne sme potceniti nijedan protivnik na turniru. Da moraju da izgaraju za svaku loptu, u svakom duelu, da potroše mnogo znoja kako bi došli do bodova. Ako bude tako, onda svi imamo čemu da se nadamo. U suprotnom… Znamo kako se već prolazi. Kostarika će biti odličan protivnik da se vidi gde je Srbija u ovom trenutku.

Navijači fudbalske reprezentacije Australije na utakmici Francuska-Australija u okviru Svetskog prvenstva u fudbalu - Sputnik Srbija
Šou na tribinama u Kazanju: Australijski navijači skandirali „Kostarika je srce Srbije“

„Najslabija“ ekipa u grupi E brani četvrtfinale iz Brazila! Podatak koji dovoljno govori o kakvom se timu radi. Ono što tom rezultatu daje još veću „težinu“ jeste da su bili prvi u „grupi smrti“, a iza sebe su ostavili Urugvaj, Englesku i Italiju! Ispali su u četvrtfinalu, posle triler završnice na penale od Holandije. Maltene ceo sastav je ostao na okupu predvođen fantastičnim golmanom Real Madrida Kejlorom Navasom. Ko ih potceni — u problemu je, jer oni znaju da igraju fudbal. Ime protivnika ih nikada ne plaši i sigurno se neće povući pred zvezdama iz Srbije. Svaku svoju šansu koriste odlično, borbeni su, brzi, hitri… Još kad je lucidni Brajan Ruis raspoložen za igru, mogu da pobede svakoga.

Kako se postižu dobri rezultati takođe znaju, jer ovo je četvrto svetsko prvenstvo na kom učestvuju od poslednjih pet. Prve velike uspehe sa ovom reprezentacijom je imao naš proslavljeni trener Bora Milutinović, koji ih je vodio na SP 1990. I tada su imali sjajne i iznenađujuće rezultate.

Očekuje nas izuzetno zanimljiva utakmica. Pobednika je teško prognozirati. I jedna i druga ekipa imaju svojih kvaliteta. Čije će vrline ili mane prevagnuti, ostaje da se vidi.

Ivan Ćurković - Sputnik Srbija
Ćurković: Pobedićemo Kostariku. Ruska organizacija na najvišem nivou

Iako je srpska reprezentacija otišla u Rusiju bez mnogo pompe, oči svih ljubitelja fudbala će sutra biti uprte u televizore. Pobeda bi mogla mnogo toga da donese i jednoj i drugoj ekipi. Brazil svakako nije ekipa protiv koje treba „čupati“ bodove. Između ove dve ekipe i Švajcarske će se voditi ravnopravna borba za drugo mesto u grupi, koje vodi u nastavak takmičenja. Videćemo uskoro ko će biti spretniji, srećniji. Mada u ovakvim mečevima želja ume da igra presudnu ulogu.

Ni ovo prvenstvo ne prolazi bez pesme posvećene „orlovima“, kreativan je ponovo bio Prljavi inspektor Blaža:

Ono što je zanimljivo je da Srbija kroz istoriju uvek pobeđivala na SP u mečevima protiv ekipa KONKAKAF-a (sve kao Jugoslavija, i sve u grupnoj fazi) — 4:1 protiv Meksika 1950, 1:0 protiv Hondurasa u Saragosi 1982. i 1:0 protiv SAD u Nantu 1998. Neka se istorija ponovi i danas.

Sudija ovog meča je Senegalac Malang Didu.