„Naš najveći uspeh je činjenica da postepeno odlazimo“, rekla je Papadopulu za AP, na dan kada ističe izvršni mandat Misije.
Ona napominje da pravosuđe na Kosovu „još ima slabosti i problematičnih pitanja“, te da „još mnogo toga treba poboljšati i mnoge rupe popuniti“.
U izveštaju iz Prištine, AP prenosi i izjavu kosovskog ministra pravde Abelarda Tahirija, koji je priznao da je Euleks „pomogao u izgradnji kapaciteta institucija vladavine prava“.
Američka agencija napominje da Euleks od sutra, umesto izvršnog, sprovodi posmatrački i savetodavni mandat, do 14. juna 2020. godine.
Novi, ograničeni mandat Misije EU sprovodiće 503 člana osoblja, dok je do sada Euleks imao 800 članova osoblja, navodi AP i dodaje da u Misiji više neće učestvovati sudije i tužioci, te da će pratiti odabrane slučajeve i procese i podržavati dijalog Beograda i Prištine.
Na osnovu rezultata ankete koju je sprovela Grupa za pravne i političke studije sa sedištem u Prištini prošle godine, AP napominje da su kosovski sudovi i tužilaštvo među institucijama koje uživaju najmanje poverenja na Kosovu i da su pod uticajem politike, dok je korupcija i dalje na visokom nivou.
Tanjug