„Ovo može da ima ozbiljne posledice po bezbednost novinara. Pozivam vlasti da intervenišu i prekinu sa tom praksom, a posebno sa onom kojom se bave predstavnici vlasti, imajući u vidu osetljivu i tešku situaciju u Ukrajini u ovom trenutku“, piše Dezir u pismu ukrajinskim vlastima.
On je naglasio da novinari treba da imaju mogućnost da „slobodno i otvoreno izražavaju svoje mišljenje“.
„Nazivajući izdajnicima one koji izražavaju kritičko mišljenje znači podvrgavati ih velikom riziku. To se ne sme dopustiti“, dodao je Dezir.
Prošle nedelje je portparolka generalnog tužioca Larisa Sargan na Fejsbuku objavila spisak od 26 tzv. „izdajnika“ koji su kritikovali vlasti nakon insceniranja ubistva Arkadija Bapčenka. Na spisku se nalaze dva novinara: Miroslava Gongadze i Sergej Tomilenko, šef Nacionalnog saveza novinara Ukrajine, pridruženog člana IFJ i EFJ.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Ukrajine prošle nedelje je saopštilo da je bivši vojni dopisnik Arkadij Bapčenko ubijen na stepeništu svoje zgrade u Kijevu. Informacije su komentarisale sve vodeće državne institucije, uključujući i Ministarstvo spoljnih poslova zemlje.
Služba bezbednosti Ukrajine (SBU) je u sredu negirala te informacije. Načelnik SBU Vasilij Gricak izjavio je da su glasine o ubistvu raširene u okviru „specijalne operacije“. Prema njegovim rečima, pripreme za insceniranje ubistva su počele pre dva meseca, a organizator ubistva već je uhapšen.