Novom premijeru Španije se, očigledno, ne može osporiti sposobnost i harizmatičnost. Uprkos tome što Španska socijalistička radnička partija (PSOE) na čijem je čelu ima samo 84 mandata od 350 u španskom parlamentu, uspeo je da obezbedi apsolutnu većinu za izglasavanje nepoverenja vladi Marijana Rahoja iz Narodne partije. I ne samo to. Uspeo je da ga u istom danu izaberu za premijera, pa je 44-godišnji Sančez postao prvi španski premijer koji je na to mesto došao bez pobede na izborima.
Šta se može očekivati od nove vlade na čelu sa levičarem posle smene desničara Rahoja, koji je pao zajedno sa svojom strankom nakon što ju je sud osudio zbog uzimanja mita?
Odličan poznavalac prilika u Španiji, odakle je bio dopisnik, spoljnopolitički komentator Borislav Lalić za Sputnjik kaže de ne očekuje nikakve dramatične zaokrete na ključnim pravcima kojima Španija ide.
„Sam Pedro Sančez je izjavio da neće biti nikakvog zaokreta ni prema EU i što je najvažnije, ni po pitanju secesionizma u Kataloniji. Rekao je ne samo da je protiv toga da Katalonija dobije pravo na samoopredeljenje, nego da će se svesrdno protiv toga boriti“, ukazao je Lalić.
Na pitanje da li to znači da Španija neće menjati kurs kada je u pitanju nepriznavanje samoproglašene nezavisnosti Kosova, sagovornik Sputnjika odgovara: „Apsolutno!“
„Pitanje Katalonije više nije stvar toga da li su na vlasti u Španiji socijalisti ili narodnjaci, koji zastupaju desnu ideološku struju. Španija je, a to se videlo i poslednjih meseci, protiv secesije Katalonije. Na kraju krajeva, to ne dozvoljava španski ustav. Španija apsolutno neće menjati svoj stav prema Kosovu, čak naprotiv, mislim da će i dalje istrajavati na tom svom stavu“, kaže Lalić.
Mada napominje da su katalonski separatisti donekle pozdravili izbor Sančeza, Lalić je mišljenja da je to više njihov taktički potez, ali da oni od njega ne mogu da se nadaju nikakvom zaokretu. Ipak smatra da bi Sančez mogao da ispravi neke stvari u pristupu tom problemu u odnosu na Rahoja.
Tačno je da je Rahoj u odnosu prema Kataloniji poštovao Ustav i većinsku volju stanovnika Španije, ali po mišljenju Lalića, nije politički vešto vodio taj slučaj, hapsio je ljude, preduzimao dosta nervozne korake.
„Mislim da Sančez ima šansu da to donekle ispravi, da sa određenim političkim snagama u Kataloniji pregovara i nađe nekakvo rešenje koje, naravno, ne znači secesiju, otcepljenje, ali se može naći dogovor o nekakvom većem stepenu autonomije“, objašnjava poznavalac prilika u Španiji.
On ukazuje na to da Katalonci nemaju nikave šanse da postanu samostalna država, ne samo zato što to ne dozvoljava španski ustav, ni što to neće ogromna većina Španije, nego što ne postoji spoljni faktor koji će to podržati. To je EU direktno rekla Kataloncima. U suprotnom, Španija bi odmah izašla iz EU, što bi imalo katastrofalne posledice po Uniju, dodaje sagovornik Sputnjika.
Na pitanje koliko Sančez sa samo 84 poslanika iz svoje partije može da opstane na vlasti i da li su realnost skori vanredni parlamentarni izbori, Lalić ukazuje da je mladi socijalista uspeo da okupi na prvi pogled reklo bi se nemoguću koaliciju koju je Rahoj ironično nazvao Frankenštajn koalicijom.
U njoj se, pored socijalista koji su tradicionalna leva partija, nalaze i nacionalisti iz Baskije, konzervativci iz nekoliko grupacija, građanska stranka Podemos. Reč je, kako napominje, o jako šarenoj koaliciji šest malih stranaka, koja je ideološki još šarenija.
Sančez, koji će u ponedeljak, 4. juna, preuzeti dužnost i u toku nedelje imenovati kabinet, pokušaće, kako je izjavio, da vodi vladu do isteka mandata aktuelnog parlamenta, odnosno do sredine 2020. godine.
Lalić, međutim, ukazuje da prve analize španskih medija govore da novi premijer sa takvim odnosom snaga u koaliciji neće izdržati ni pola godine i da će morati na vanredne izbore.
I Lalić smatra da je to najrealnija opcija, jer je pitanje da li će ga tako šarolika koalicija podržavati bezrezervno, bez određenih ustupaka. A Španija, kako kaže, sebi ne može da dozvoli luksuz da ulazi u novu političku krizu.
On, ipak, dodaje da ne treba potcenjivati Sančeza koji je pre dve godine izgubio mesto u svojoj stranci jer se nije povinovao nekim njenim stavovima, pa je sam pokrenuo kampanju. Idući od mesta do mesta po Španiji uspeo je ponovo da zadobije poverenje i bude izabran za generalnog sekretara stranke. Ekonomista je, širokog obrazovanja, sa znanjem više jezika, ispred UN bio je u mirovnoj misiji u BiH.
Činjenica da Sančez iza sebe ima samo 84 poslanika svoje partije u parlamentu, u kome inače sam nije poslanik, nije mu bila prepreka da organizuje smenjivanje Rahoja, koji je, očigledno, potcenio njegove sposobnosti. Da nije, nakon sudske odluke o mitu verovatno ne bi odbio da podnese ostavku. Ovako će ostati upamćen kao prvi španski premijer koji je smenjen u parlamentu.