„Prodor Rusije hibridnim ili konvencionalnim metodama u zemlje istočnog krila trebalo bi da se na odgovarajući način spreče i odraze“, govori se u dokumentu Evropskog parlamenta.
U izveštaju koji će biti objavljen nešto pre početka NATO vežbi na Baltiku, poziva se na jačanje saradnje između vojne Alijanse i Evropske unije i povećanje prisustva u istočnom i južnom pravcu, uključujući i raspoređivanje četiri multinacionalne borbene jedinice u Estoniji, Litvaniji, Letoniji i Poljskoj.
U dokumentu se takođe navodi potreba za obnovom puteva i mostova kako bi se ubrzalo raspoređivanje sila za brzo reagovanje. „Opšti strateški pristup“ Rusiji treba ojačati, smatraju autori izveštaja. Osim toga, oni su ukazali na potrebu da se razvije „novi pravac“ sever-jug za obezbeđivanje vojne mobilnosti evropskih zemalja.
Stručnjak ruskog časopisa „Arsenal otadžbine“ Aleksej Leonkov istakao je u razgovoru za RT da se takve izjave daju, pre svega, kako bi se povećali rashodi evropskih članica NATO-a na odbranu.
„Osnovni zadatak je povećanje vojnih rashoda, jer je veoma teško opravdati promene u budžetu bilo koje evropske zemlje, posebno što se tiče vojnih troškova“, rekao je on i dodao da NATO „izmišlja probleme“ kako bi Evropljani podržali militaristički put umesto konstruktivnog dijaloga.
Rusija je više puta izražavala zabrinutost zbog činjenice da NATO povećava svoje prisustvo na njenim granicama. U aprilu na zasedanju Saveta bezbednosti na ovo je ukazao Vladimir Putin. Prema njegovim rečima, vojni savez pokušava da „provocira nove i potpiri stare konflikte na postsovjetskom prostoru“.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov istakao je ranije da nijedan potez NATO-a „ne povećava bezbednost ni na koji način“.