Na stranu što se u uglednoj Diplomatskoj akademiji promoviše biografija, u najmanju ruku, spornog vođe nove „nacije“, kad se pogleda tekst pozivnice, čovek se zapita u kojoj paralelnoj realnosti žive organizatori događaja.
„U vreme kad je zapadni vojni angažman, oslobađanje nasilnog sektaštva globalnog terorizma, postao katalizator najvećeg egzodusa migranata od Drugog svetskog rata, intervencija NATO-a na Kosovu 1999. ostaje jedinstven i sjajan primer procesa koji vodi mirnom prelasku od začaranog etničkog rata ka modernoj demokratiji“, navodi se u pozivnici.
Dodaje se da je pre manje od 20 godina, „mladi lider studenata etničkih Albanaca Hašim Tači“ vodio revoluciju protiv Slobodana Miloševića, „srpskog tiranina sa najjačom vojskom u Evropi“ i ubeđivao je Zapad da bombarduje Beograd.
Nakon bombardovanja usledio je period „mira bez premca“ na Balkanu na koji su zapadni lideri, koji su pokušavali da svrgnu tiranije u drugim zemljama, sa „zavišću gledali kao na retko uspešan model“. Intervenciju NATO-a na Kosovu“ vodili su Toni Bler i Bil Klinton i ona je dovela do „demokratije i vladavine prava“.
Nasuprot tome, pokušaji Džordža Buša Mlađeg da obori režime u Iraku i Afganistanu, kao i trojne koalicije SAD, Velike Britanije i Francuske da učine isto to u Libiji, ostavile su smrtonosne vakumske sile islamskih terorista i dovele su do pada zapadnih lidera, navodi se u pozivnici.
„Ova knjiga je priča o retkom uspehu zapadnih vojnih intervencija i prva biografija novog predsednika Kosova, najmlađe države u Evropi“, navodi se u pozivnici.
Postavlja se pitanje ako je tzv. Kosovo „redak uspeh Zapada“, kako li im tek izgledaju neuspesi?