Po mišljenju mnogih analitičara, ono što je obilježilo kampanju za lokalne izbore jeste okolnost da fokus prvi put nije bio na tzv. „velikim temama“, već su se partije pretežno bavile lokalnim problemima građana, kao i činjenica da je kampanja obilovala raznim nerealnim predizbornim obećanjima, od izgradnje, zooloških vrtova, tramvaja, preko akva-parkova, novih sportskih i kulturnih objekata… Pa je na društvenim mrežama popularna rečenica kako svi jedva čekaju da vide „kakav će Dubai Podgorica postati nakon izbora“.
Sama kampanja je, poput predsjedničke, ponovo bila niskog intenziteta, što je okolnost koja bi po mnogima mogla najviše ići u prilog vladajućem DPS-u. Naravno, sve oči su uprte u Podgoricu, koja po većini parametara predstavlja „pola Crne Gore“ i čiji će izborni rezultat umnogome opredijeliti dalji politički život u zemlji.
Tako je Demokratska partije socijalista (DPS) u glavnom gradu odlučila da nastupi u koaliciji sa Bošnjačkom strankom (BS), Liberalnom partijom (LP), Demokratskom unijom Albanaca (DUA) i „Crnogorskom“, dok će im glavni takmaci biti koalicija Demokratskog fronta (DF) i Socijalističke narodne partije (SNP) pod imenom „Sve za moj grad“, odnosno koalicija „Za 21. vijek“, koju čine Demokratska Crna Gora i Građanski pokret URA.
Na izborima u Podgorici učestvovaće još nekoliko manjih lista, od kojih se izdvaja „Građanski savez za promjene“, koji čine SDP i Demos, a glavna nepoznanica je svakako kakav će biti rezultat „Prave Crne Gore“ Marka Milačića, kao i „Ujedinjene Crne Gore“ Gorana Danilovića, jer bi njihov eventualni ulazak, odnosno neulazak u lokalni parlament po mnogima mogao biti presudan u „bici za Podgoricu“.
Sa druge strane, da DPS kao po običaju ponovo ide na apsolutnu pobjedu vjerovatno najbolje svjedoči izjava lidera te partije Mila Đukanovića koji je prije dva dana najavio da „na izborima u Podgorici ne može biti iznenađenja“.
Detalj koji je svakako u čitavoj priči najbitniji, jeste činjenica da će izbori u Podgorici bez ikakve sumnje biti najbolji test o tome koliko je aktuelna crnogorska opozicija zaista ozbiljan politički takmac vladajućem DPS-u.
S obzirom da je sada već sasvim jasno da najveći dio opozicije nije pružio do kraja iskrenu podršku zajedničkom predsjedničkom kandidatu Mladenu Bojaniću (fokusirajući se na lokalne izbore u Podgorici), eventualni poraz u glavnom gradu ujedno bi pokazao i da u redovima opozicionara nema dovoljno ozbiljnih stratega i političara koji mogu Crnoj Gori donijeti promjene.
U tom smislu, bitka za Podgoricu biće svojevrsna vododjelnica nakon koje će se eventualnom pobjedom opozicije ili širom otvoriti put za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, dok bi poraz u suprotnom neminovno označio i nužnost promjena u samoj opoziciji.
Podsjetimo, osim u glavnom gradu, izbori u nedelju se održavaju i u crnogorskim opštinama: Golubovci, Šavnik, Bar, Žabljak, Plav, Pljevlja, Bijelo Polje, Rožaje, Danilovgrad, i Kolašin. Nadgledanje izbora u svim opštinama najavila je nevladina organizacija CEMI, dok su iz CDT-a najavili da će njihovi posmatrači biti prisutni u Podgorici, Pljevljima i Kolašinu.