„Mislim da je efekat nekih sankcija (SAD), naročito protiv određenih lica, bio vrlo zapažen i ja sam to primetio, ali mi imamo svoj sistem i sopstveni pristup“, rekao je Džonson na putu za Buenos Ajres, gde se održava sastanak ministara spoljnih poslova država-članica G20.
„Postoji šire pitanje o tome šta Britanija može da učini kako bi bila stroža prema ljudima bliskim (predsedniku Rusije Vladimiru) Putinu, a koji možda imaju sredstva ilegalno dobijena“, dodao je Džonson.
On je rekao da Velika Britanija ne može da razvije sopstveni režim sankcija dok se nalazi u EU, s obzirom da je neophodno da se koordinišu svi koraci sa drugim članicama EU. Prema njegovim rečima, „kada zemlja napusti EU u martu sledeće godine, ona će imati mogućnost da zauzme stroži stav“.
Džonson je takođe izrazio mišljenje da ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov nije došao na sastanak, jer je „očigledno odlučio da ne želi da čuje“ njegov stav.
U ponedeljak je Međunarodni odbor britanskog parlamenta pozvao vladu da nametne i pooštri sankcije protiv većeg broja lica povezanih sa ruskim vlastima, kao i za kršenje ljudskih prava.