„Pre svega, nemamo hemijski arsenal od 2013. godine kada smo ga predali (međunarodnoj zajednici). Međunarodna organizacija za hemijsko oružje sprovela je istragu i ustanovila, što je zvanično zabeleženo, da nemamo takvo oružje“, rekao je Asad u intervjuu za grčki list „Katimerini“, prvom nakon raketnog napada Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Francuske u vezi sa optužbama za korišćenje hemijskog oružja.
Prema njegovim rečima, optužbe o upotrebi hemijskog oružja počele su posle pobede sirijske vojske.
„Ovo je farsa, ovo je primitivna igra, jednostavno za napad na sirijsku vojsku. Posle poraza terorista, SAD, Francuska, Velika Britanija i njihovi saveznici koji žele da destabilizuju Siriju, videli su da su izgubili ključne karte. Zbog toga napadaju sirijsku vojsku kako bi podstakli moral terorista i sprečili oslobođenje drugih područja“, naglasio je Asad.
Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska izvele su u noći 14. aprila raketne napade na objekte sirijske vlade, koje se, prema njihovom mišljenju, koriste za proizvodnju hemijskog oružja. Na objekte u Siriji ispaljeno je više od 100 raketa, od kojih je većinu oborila sirijska protivvazdušna odbrana. Ruske snage nisu uključene, ali su pratile sva lansiranja.
Ranije je Zapad optužio Damask za navodni hemijski napad u sirijskoj Istočnoj Guti. Moskva je negirala informacije o hlornoj bombi, koju je navodno bacila sirijska vojska. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da je cilj ovih objava o upotrebi otrovnih supstanci od strane sirijske vojske da se zaštite teroristi i opravdaju eventualni napadi spolja.
Pri tome je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije, Valerij Gerasimov, još 13. marta rekao da ruska vojska ima pouzdane informacije da militanti u Istočnoj Guti pripremaju provokacije insceniranja upotrebe „hemijskog oružja“. On je istakao da postoje dokazi da će ovu provokaciju zatim upotrebiti SAD kao izgovor za napad na vladine okruge u Damasku.
O mogućem sastanku sa Trampom
Na pitanje o hipotetičkoj mogućnosti susreta sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, Asad je odgovorio da svaki sastanak treba da daje rezultate i da nije jasno šta se može postići sa takvo nedoslednim političarem kao što je Tramp.
„Mislim da ne možemo da postignemo uspeh sa takvom vladom. Drugi razlog je to što ne verujemo da predsednik Tramp kontroliše (SAD). Smatramo da vlada u senci kontroliše svakog američkog predsednika i to nije ništa novo. To je oduvek bilo tako u Sjedinjenim Američkim Državama, najmanje poslednjih 40 godina, najverovatnije od Nikona, a možda ranije, ali sada je sve intenzivnije i najsnažniji slučaj je sa Trampom“, naglasio je sirijski predsednik.
Odgovarajući na izjavu američkog predsednika koji ga je nazvao „životinjom“, predsednik Sirije podsetio je da predsednik pre svega predstavlja svoj narod i svoju zemlju i zapitao da li ova retorika predstavlja američku kulturu.
„Ne mislim da u svetu postoji takvo društvo koje koristi ovakav jezik“, rekao je Asad.
„Mene lično ne zanima, jer se prema ovoj situaciji odnosim kao političar, kao predsednik. Ne tiče me se lično. Ono što je bitno je da li nešto može da utiče na moju zemlju, naš rat, teroriste i atmosferu u kojoj živimo“, dodao je predsednik Sirije.
Jedina misija SAD u Siriji — podrška terorista
Sirijski predsednik smatra da je jedina misija Sjedinjenih Američkih Država u Siriji — podrška terorista.
Vlada Sirije više puta je izjavljivala da se SAD na sirijskoj teritoriji nalaze nezakonito i pozvala je da povuče svoju vojsku.
Sirijski predsednik je istakao da je „jedina misija SAD u Siriji podrška terorista“.
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici od 2014. godine sprovode operaciju DAEŠ-a u Iraku, kao i u Siriji, gde operišu bez dozvole zvaničnih vlasti države.