Ovo je pet najboljih golova na svetskim prvenstvima (video)

© AP Photo / Carlo FumagalliDijego Maradona sa peharom svetskog prvaka na stadionu Asteka u Meksiko Sitiju 1986.
Dijego Maradona sa peharom svetskog prvaka na stadionu Asteka u Meksiko Sitiju 1986. - Sputnik Srbija
Mundijal u Rusiji počinje za manje od dva meseca, a najbolji fudbaleri na svetu već pripremaju svoje „nišanske sprave“ u nadi da će tresti mreže na prvenstvu. Sputnjik podseća na najbolje golove postignute na svetskim prvenstvima.

Svetska prvenstva se pamte godinama, između ostalog, i po nezaboravnim golovima.

Mnogi igrači koji su ih postigli, poput Nigerijca Danijela Amokačija koji je postigao spektakularan gol protiv Grčke 1994. godine, već su zaboravljeni, ali klipovi sa njihovim majstorijama nisu, pre svega, zahvaljujući Jutjubu.

Uz dužno poštovanje Francuzu Didijeu Siksu za gol iz 1982. godine i Urugvajcu Alsidesu Giđi koji je 1950. „sahranio“ Brazil na Marakani, ovo je pet najboljih golova na Mundijalima.

Dijego Maradona protiv Engleske 1986.

Verovatno je Dijego Maradona u Engleskoj poznatiji po golu koji je postigao „božjom rukom“ na prvenstvu 1986. godine u Meksiku.

Međutim, četiri minuta posle jedne od najvećih prevara u istoriji fudbala, čarobnjak iz Buenos Ajresa postigao je jedan od najlepših golova u istoriji svetskih prvenstava.

Maradona je imao 25 godina i bio je na vrhuncu karijere.

Primio je loptu na svojoj polovini, „poslao po burek“ engleskog veznog igrača Pitera Rida i sjurio se ka golu Pitera Šiltona sa loptom koja kao da je bila „zalepljena“ za njegovu nogu.

Potom je predriblao defanzivca Terija Fenvika, koji se nije usudio da ga faulira u strahu od drugog žutog kartona, a zatim i Terija Bučera i ušao u šesnaesterac.

Engleski golman Šilton je istrčao, ali ga je Maradona prošao i poslao loptu u gol.

Engleska je kasnije postigla gol ali je izgubila sa 2:1.

Za Argentinu, koja je izgubila u ratu za Foklande četiri godine ranije, bila je to neka vrsta osvete, a bio je to i početak legende o Maradoni.

Karlos Alberto protiv Italije 1970.

Svetsko prvenstvo 1970. godine smatra se najboljim, jer su Engleska, Zapadna Nemačka, Italija i Brazil bili na vrhuncu.

Međutim, Brazil je bio ubedljivo najbolji na terenu i u poslednjim minutima finala postigli su timski gol koji je gledaoce širom sveta ostavio bez daha.

Brazil je već vodio sa 3:1 protiv Italije i ostala su još samo četiri minuta do kraja utakmice.

Utakmica se igrala po velikoj vrućini na stadionu Asteka u Meksiko Sitiju, a italijanski fudbaleri su bili iscrpljeni.

Ali Brazilcima nije nedostajalo energije i volje da pokažu svoj kvalitet.

Tostao se oslobodio jednog italijanskog igrača i vratio loptu na levu stranu. Od tada su Brazilci počeli da se dodaju i osvajaju protivničku stranu terena dok su ih umorni Italijani samo gledali, ili padali u pokušajima da im oduzmu loptu.

Lopta je došla do Žairzinja na levoj strani terena koji je prošao dvojicu Italijana i poslao je Peleu, koji je kratko zadržao i namestio Karlosu Albertu koji je natrčao sa desne strane.

Karlos Alberto je topovskim šutem „pocepao mrežu“ gola koji je branio Enriko Albertozi.

Majkl Oven protiv Argentine 1998.

Napadač Liverpula Majkl Oven imao je samo 19 godina 1998.

Ušao je u prvi tim Liverpula prethodne godine i do kraja karijere postigao je 203 gola za tim i reprezentaciju.

Ali nijedan od njih nije bio bolji od onog koji je postigao protiv starog rivala Engleske u Francuskoj 1998. godine.

Oven je bio najmlađi igrač koji je ikad zaigrao na svetskim prvenstvima kad je ušao u igru kao rezerva u prvoj utakmici protiv Tunisa.

U četvrtfinalnoj utakmici protiv Argentine bio je starter. Pri rezultatu 1:1 Dejvid Bekam je pronašao Ovena na protivničkoj polovini u 16. minutu.

Oven je prošao dvojicu odbrambenih igrača, a potom lobovao golmana Karlosa Rou koji je istrčao iz šesnaesterca.

Ovaj gol učinio ga je herojem nacije, ali Argentina je izjednačila i prošla na penale, nakon što je Dejvid Bekam dobio crveni karton u produžecima.

Arči Gemil protiv Holandije 1978.

Svetsko prvenstvo 1978. održano je u Argentini u kojoj je vladala vojna hunta, poznata po stravičnom kršenju ljudskih prava svojih građana.

Holandija je stigla do finala, ali njen najbolji igrač Johan Krojf bojkotovao je Mundijal zbog kršenja ljudskih prava.

Engleska se nije plasirala na prvenstvo, ali jeste Škotska, koja se nadala da će ostvariti dobar rezultat pod vođstvom trenera Alija Mekloda i timom u kome su zvezde bili Keni Dagliš i Grejm Sans.

Međutim, armija navijača Škotske bila je razočarana nakon šokantnih igara protiv Perua i Irana.

U vreme kad su igrali treći meč u grupi protiv Holandije, Škotlanđani su bukvalno bili na putu ka kući.

Ali, briljirao je Arči Gemil. Prvo je postigao gol iz penala kojim je Škotska povela sa 2:1 a posle je u 68. minutu obišao trojicu Holanđana pre nego što je zakucao loptu u mrežu.

Škotlanđani su podivljali, a ovaj gol kasnije je opisao Irvin Velš u romanu „Trejnspoting“, po kom je snimljen istoimeni film.

Uprkos porazu — 3:2, Holandija je stigla do finala, dok su se Škotlanđani sledećim avionom vratili kući.

Denis Berkamp protiv Argentine 1998.

Dvadeset godina nakon što su se sreli u Finalu u Buenos Ajresu, Holanđani i Argentinci odmerili su snage u četvrtfinalu u Marseju.

Trener Danijel Pasarela, koji je bio kapiten Argentine 1978. godine, vodio je ekipu koju je krasila mešavina fudbalskog umeća i agresivnosti.

U 88. minutu pri rezultatu 1:1 Arijel Ortega, koji je pao preko noge Japa Stama, pobesneo je, jer nije dosuđen penal, a isključen je zbog udaranja glavom holandskog golmana Edvina van der Sara.

Argentinu su očekivali produžeci u koje je trebalo da uđe sa desetoricom igrača.

Međutim, jedan čovek je odlučio da se ne igra još 30 minuta na letnjoj vrelini francuske rivijere.

Jedna „duga lopta“ stigla je do napadača Arsenala Denisa Berkampa koji je postigao nezaboravan gol.