On je istakao da je Moskva zabrinuta zbog toga što mnogi pokušavaju da spreče rad misije Organizacije za zabranu hemijskog oružja u Dumi.
„Ne sumnjamo da u OZHO u Hagu i u njenim spoljnim misijama rade vrhunski stručnjaci. Mi, međutim, ne možemo da isključimo, pošto imamo svedočanstva o tome, da te eksperte, te naučnike pokušavaju da iskoriste za političke ciljeve“, rekao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je podsetio da je misija OZHO za istragu o događajima u sirijskoj Dumi nekoliko dana ranije doputovala u Bejrut i da je trebalo da tog jutra kada se dogodio napad pređe granicu sa Sirijom, gde su ih čekali konzularni predstavnici Ministarstva inostranih poslova Sirije da bi im izdali vize.
U tome su ih, podsetio je Lavrov, sprečili napadi.
„Neko je veoma želeo da oni ne stignu na vreme u oblast o kojoj je reč“, rekao je Lavrov.
Grupa UN za bezbednost, koja je analizirala situaciju u gradu Dumi radi početka rada eksperata OZHO, bila je napadnuta u sredu.
Niko od predstavnika UN nije povređen, a eksperti su se vratili u Damask. Incident je, međutim, uticao na to da se članovi misije Organizacije zabranu hemijskog oružja povuku s mesta na kojem je, kako se pretpostavlja, izveden hemijski napad.
Zapad je optužio Damask da je izveo hemijski napad na sirijski grad Dumu u Istočnoj Guti. Moskva je opovrgla informaciju o bombi s hlorom koju je, navodno, bacila sirijska vojska.
Ovaj incident je poslužio kao povod SAD, Velikoj Britaniji i Francuskoj da 14. aprila raketama napadnu sirijske administrativne objekte koji su, prema tvrdnjama Zapada, korišćeni za proizvodnju hemijskog oružja.