Kako je precizirao, prvenstveno je neophodno da ekipa UN ustanovi da je situacija u Dumi mirna, nakon čega će misija OZHO moći da pristupi svom poslu.
„Odluku o slanju misije donose isključivo čelnici UN i OZHO. Sirijska vlast je učinila sve što je mogla da osigura bezbednost tim ljudima prilikom sprovođenja istrage“, rekao je Džafari.
Nešto ranije se oglasio stalni predstavnik Rusije pri UN u Ženevi Genadij Gatilov, koji je ocenio da su ruski stručnjaci već sproveli istragu u Istočnoj Guti, te da nisu pronašli nikakve tragove korišćenja hemijskog oružja.
Samim tim, ocenio je on, ničim neizazvana agresija zapadne koalicije uticala je isključivo na povećanje tenzija u već razorenoj Siriji i stavila pod znak pitanja celokupnu sudbinu daljih političkih pregovora za pronalazak mira u zemlji.
Podsetimo, Sjedinjene Američke Države, Francuska i Velika Britanija izvele su raketne napade na sirijske vladine objekte, koji se, prema njihovom mišljenju, upotrebljavaju za proizvodnju hemijskog oružja.
Tokom vojne operacije, one su na Siriju lansirale više od 100 raketa, međutim, kako tvrdi rusko Ministarstvo odbrane, 71 raketu oborile snage sirijske protivvazdušne odbrane.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nazvao je vojnu operaciju agresijom na suverenu državu, podsećajući da hemijski napad u Siriji nije potvrđen.