Prištinski dnevnik „Gazeta ekspres“ navodi da se Hodžaj u Ulcinju sastao sa svim liderima albanskih nacionalnih stranaka, među kojima su i lideri „Force“ Nazif Cungu, „Demokratske partije“ Fatmir Đeka, kao i i lider Demokratske unije Albanaca Mehmet Zenka, sa zahtjevom da mobilišu svoje glasače i u što većem broju ih izvedu na glasačka mjesta.
„Đukanoviću, kao dokazanom prijatelju Kosova, morali smo pomoći. Nije se smjelo dozvoliti da glasovi Albanaca odu drugom kandidatu“, navodi sagovornik prištinskog „Ekspresa“.
Da je Đukanović, kao i u predhodnim izbornim ciklusima, uživao svesrdnu političku podršku od vrha albanskih prvaka sa Kosmeta, govori i detalj da su prve čestitke na Đukanovićevoj pobjedi stigle od Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja, čelnih ljudi tzv. države Kosovo.
Dugogodišnji novinar i potpredsjednik DSS-a Matija Nikolić za Sputnjik ocjenjuje da sama činjenica da su za nekog od predsjedničkih kandidata agitovali visoki politički funkcioneri iz okruženja, sama po sebi predstavlja flagrantno miješanje u izborni proces u Crnoj Gori, što upućuje da izbori u toj državi nikako nijesu mogli da budu regularni.
„Ako pored toga što je objavljeno da je Hodžaj boravio u Ulcinju kako bi mobilisao albanske stranke i glasače da glasaju za Đukanovića dodamo i pozive Hašima Tačija i Edija Rame Albancima u Crnoj Gori da podrže predsjedničkog kandidata DPS, onda je jasno koliko su ovi izbori bili regularni i zakoniti“, kaže Nikolić.
Nikolić ipak dodaje da u pitanju nije ništa novo kada se radi o izborima u Crnoj Gori, uz zabrinutost da bi nastavak ovakve podrške Đukanoviću u budućnosti mogao da znači i nove ustupke albanskom faktoru od strane Crne Gore.
„Na to nas je Milo Đukanović navikao sve vrijeme svoje vladavine. Sve izbore i referendum ova vlast je pokrala. Međutim, Hodžajev dolazak u Ulcinj ukazuje na veliku ljubav albanskih lidera i crnogorske vlasti, ali i, što je jako interesantno, da se albanski lideri na takve stvari odlučuju samo u onim mjestima u Crnoj Gori koje smatraju takozvanom ’velikom‘ ili ’prirodnom‘ Albanijom. Kako crnogorska vlast vrlo lako ustupa djelove svoje teritorije — podsjetimo se Prevlake, ali i aktuelnog pomjeranja granice na Čakoru sa Kosovom, bojim se da Đukanović nije opet dogovorio neki ovakav dil da otme od svog naroda i da dâ drugome samo da bi opstao na vlasti“, upozorava Nikolić.
Naš sagovornik takođe upozorava i na dvostruke aršine, kako u Crnoj Gori tako i od strane Evropske unije, pri čemu je, kako primjećuje, svako miješanje u unutrašnje poslove u Crnoj Gori dobrodošlo, osim ako ne dolazi od Srbije.
„Srpski političari, naravno, ne mogu doći u Crnu Gori i ne mogu tražiti od Srba za koga da glasaju. Na to ih nije upozoravala samo crnogorska vlast, već i predstavnici Evropske unije, ali kada su Albanci u pitanju, predstavnici Evropske unije ćute i na mnogo veća zla koje njihovo nestašno čedo napravi. Tako neće ni ovaj put upozoriti niti Hodžaja niti Tačija da je to nezakonito ili da mogu čak snositi konsekvence zbog toga“, kaže Nikolić.
Naš sagovornik ipak zaključuje i da „Albanci mnogo očekuju od onoga za koga su tako silno navijali i trošili velike resurse, a čijim je ogromnim doprinosom pobijedio i ove i sve prethodne izbore“.